Російські сатирики критикують уряд через YouTube

Mr Freeman
Image caption Антиурядові відео з мультиплікаційним персонажем містером Фріменом (паном Вільна людина) здобули шалену популярність на YouTube

Медійний контроль був одним з ключових факторів, які дозволили Владіміру Путіну домінувати на політичній арені Росії з моменту його обрання президентом у 2000 році.

Сьогодні, коли Росія готується до парламентських та президентських виборів, Кремль зіштовхнувся з новою хвилею медійної критики з боку дедалі більш політизованої аудиторії відео-ресурсу YouTube.

За останні тижні кількість переглядів деяких відео на YouTube, що висвітлюють політичну ситуацію в Росії, перевищило мільйонну позначку.

Розмаїття відео-жанрів досить велике – політична полеміка, сатира та пісні, проте всі вони мають дещо спільне: критичне або неповажливе ставлення до лідерів країни – прем'єра Путіна, президента Дмітрія Медведєва та їхньої партії “Єдина Росія”.

На початку цього року анти-корупційний діяч та відомий блогер Олексій Навальний ініціював Інтернет-кампанію проти “Єдиної Росії” під назвою “Партія шахраїв та крадіїв”.

Одним із останніх “витворів” кампанії є відео на YouTube під назвою "Пригадаймо шахраям та крадіям їхній Маніфест-2002". Автори відео подають перелік всіх невдач “Єдиної Росії” і недотриманих обіцянок та зазначають, що "вони не просто збрехали, вони довели країну до такого стану, що зараз ці та будь-які інші обіцянки виглядають знущанням".

Відео також закликає глядачів під час парламентських виборів у грудні голосувати за будь-кого, тільки не за “Єдину Росію”.

Image caption Відео Інтернет-сатирика Kamikadze_d (на фото) б'ють рекорди з кількості переглядів

Ролик з’явився на YouTube 7 жовтня, і вже до 28 жовтня його переглянули більше мільйона користувачів.

Сатира

YouTube не лише є гучним рупором опозиції, він дає можливість відновити антиурядові форми мистецтва.

Політична телевізійна сатира в Росії перестала існувати з того моменту, коли невдовзі після приходу до влади пана Путіна з екранів зникло шоу “Ляльки”.

Сьогодні ж цей вид сатири повертається через Інтернет. Не вся сатира є антиурядовою, проте в більшості випадків вона висловлює неповажливе ставлення до влади.

Одним із найбільш яскравих представників цього жанру на YouTube є Дмітрій Іванов, що виступає під ніком Kamikadze_d.

За останні кілька місяців популярність дотепних відео пана Іванова про російських політиків значно зросла.

Відео, створені Kamikadze_d, містять досить жорстку сатиру на адресу чинних лідерів Росії, зокрема в одному з них за назвою “Жахлива таємниця Путіна” автор припускає, що Росію заполонили клони прем’єр-міністра.

Для прихильників більш чорного гумору існує пан Фрімен, страхітливий чорно-білий мультиплікаційний персонаж, що має досить песимістичні погляди на навколишній світ. За досить короткий час відео з паном Фріменом здобули шалену популярність серед російських Інтернет-користувачів.

Так, 11 жовтня на з’явилося нове відео з YouTube паном Фріменом, який презентував “відкритий лист”, адресований чинному президенту Росії Дмитру Медведєву із закликом не дати Путіну знову сісти у президентське крісло.

У відео зазначається, що під час першого президентства пана Путіна "Росія занурилася в часи середньовічного занепаду", і що єдиним способом для президента Медведєва уникнути повторення ситуації це звільнити Путіна з поста прем’єра.

Музика протесту

YouTube також дав можливість відновитися музиці протесту, яку, так само як і сатиру, було заборонено в офіційних медіа.

У 2010 році, пісня хіп-хоп виконавця Івана Алєксеєва, відомого під ніком Noize MC, в якій йдеться про ув’язнення співака за виконання анти-політичних пісень, отримала більше мільйона переглядів на YouTube.

Значного поширення також здобула пісня єкатеринбурзького гурту "Рабфак" під назвою "Наша божевільня голосує за Путіна". В пісні розповідається про те, що в Росії поширена корупція та злочинність, але народ все одно голосуватиме за Путіна.

Політизація

За останніми дослідженнями Фонду “Суспільна думка”, з 140-мільйонного населення країни доступ до Інтернету сьогодні мають близько 60 мільйонів росіян.

Image caption Прем'єр-міністр Росії Владімір Путін досить часто виступає об'єктом критики Інтернет-сатириків

Щоправда, донедавна політичний контент не мав попиту у масової аудиторії.

Проте у 2010 році ситуація почала змінюватися, особливо що стосується музики протесту.

Безпрецедентною є поява великої кількості відкрито-політичного відео, кількість переглядів котрого перевищує мільйонні показники. Інтернет-видання Gazeta.ru опублікувало перелік 10 найпопулярніших відео. За весь 2010 рік лише шість російських відео зібрали більше мільйона переглядів, а це іще одна ознак дедалі більшої політизації росіян.

Більш того, політичні настрої населення є відверто антиурядовими.

Зміна настроїв

Навряд чи антиурядові та сатиричні відео на YouTube матимуть вплив на результати прийдешніх виборів, проте вони вже впливають на зміну настроїв населення.

За результатами останніх досліджень Московського державного університету, сьогодні значно більше людей ставляться до пана Путіна негативно порівняно із тим, як його сприймали під час президентських виборів у 2000 та 2004 роках.

Сьогодні лише 17,1% респондентів позитивно оцінюють професійні якості пана Путіна порівняно із 69% та 64%, які він мав у 2000 та 2004 роках відповідно. За інформацією Gazeta.ru, серед негативних якостей пана Путіна опитувані називають "нездійснені обіцянки", "неспроможність подолати корупцію", "надмірний популізм" та "надмірний авторитаризм".

Політичний контент на YouTube, скоріше за все, буде сприяти посиленню таких настроїв.

Новини на цю ж тему