Євросуд розгляне політичні переслідування Луценка і Тимошенко

Євген Захаров, правозахисник, українська гельсинська спілка Копирайт изображения UNIAN
Image caption Євген Захаров каже що Європейський суд може визнати переслідування в Україні за політичними мотивами

Захисники Юлії Тимошенко заявили, що не мають наміру звертатися до українських судів, захищаючи екс-прем'єра, і усі свої зусилля спрямують на підготовку скарг у міжнародних судах і передусім у Європейському суді з прав людини.

Скарга колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка також перебуває на розгляді Європейського суду. Про те, які перспективи у цих справ і що означатиме їх позачерговий розгляд, ВВС Україна спілкувалася із головою правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євгеном Захаровим.

Євген Захаров: Насамперед, треба зрозуміти таке. Справи розглядатимуться позачергово не тому, що це саме справи Юрія Луценка чи Юлії Тимошенко, а тому, що після набуття чинності протоколу номер 14 до Європейської конвенції з прав людини були запроваджені різні процедури, спрямовані на пришвидшення розгляду скарг, які стосуються певних статтей Європейської конвенції.

Раніше всі скарги були рівними, їх розгляд залежав від дати подання і від того, якою є загальна кількість заяв, отриманих судом. Тому розгляду можна було чекати чотири-п'ять років.

Тепер залежно від того, про які саме порушення Європейської конвенції було заявлено, скарга може розглядатися першочергово.

Скарги Юлії Тимошенко і Юрія Луценка розглядатимуться у пріоритеному порядку, бо в них згадуються порушення норм Європейської конвенції і передусім статті 18. Якщо Європейський суд визнає, що ця стаття порушена, це означатиме, що він визнає переслідування за політичними мотивами. Що є дуже серйозним звинуваченням для країни, що є членом Ради Європи. Членство у цій організації означає, що в країні немає політичних переслідувань під виглядом кримінальних.

ВВС Україна: Якщо у звичайному режимі на розгляд скарги у Європейському суді можна чекати чотири-п'ять років, то який часовий проміжок у разі позачергового розгляду?

Євген Захаров: Тут теж є своя черга, але ми вже маємо приклади і певний досвід, щоб робити висновки про терміни. Європейський суд визнав необхідність позачергового розгляду двох справ по Україні, які стосувалися катування і неналежного поводження із особою - це стаття три Європейської конвенції; порушення права на свободу і особисту безпеку - це стаття п'ять, яка захищає від свавільних арештів; порушення права на свободу висловлення поглядів - стаття 10 та права на свободу мирних зібрань - стаття 11.

Я можу сказати, що дві справи, які вели наші адвокати на підставі п'ятої та 11-ї статтей вже пройшли комунікацію у суді, хоча були подані зовсім нещодавно, минулого року. Ми чекаємо на їх розгляд вже на початку наступного року або найпізніше навесні.

Це справа про харківських захисників дерев, коли міліція поводилася неадекватно, а двоє людей потрапили на 15 діб за ґрати. І друга справа - щодо необгрунтованого, на нашу думку, адміністративного арешту під час проведення мирного зібрання.

Щодо справи Юрія Луценка, то вона вже теж пройшла комунікацію, і я думаю, що вона скоро розглядатиметься. На мою думку, це буде навіть швидше, ніж закінчиться суд над екс-міністром.

ВВС Україна: Захисники Юлії Тимошенко заявили, що вони не звертатимуться більше до судових інстанцій в Україні і сподіваються лише на Європейський суд. Як це може вплинути на розгляд її скарг?

Євген Захаров: Щодо стосується Юлії Тимошенко, то на мою думку, там є великі проблеми. Захист справді заявив, що не звертатиметься до касаційних інстанцій. Але, як я вважаю, це означатиме порушення процедури Європейського суду.

Найкращий спосіб довести, що касаційна інстанція є неефективною - це подати касацію і отримати відмову. Інших способів довести це немає. З іншого боку, є приклади в Україні, коли у касаційній інстанції справи вирішувалися на користь скаржника. Ми мали таку практику у декількох справах.

Тому я вважаю таку позицію захисників помилковою. Європейський суд може взагалі визнати заяву неприйнятною і не розглядати її по суті.

Захист має відмовитися від такої своєї позиції, якщо він справді хоче захистити інтереси Юлії Тимошенко. Обов'язково подати касаційну скаргу і дочекатися відповіді. Ця відповідь має з'явитися не пізніше ніж через шість місяців. І лише після цього звертатися до Європейського суду з прав людини.

ВВС Україна: ЗахисникСергій Власенко заявив, що готуються звернення до інших міжнародних судових інстанцій, а не лише до Європейського суду з прав людини. Це може пришвидшити розгляд скарг?

Євген Захаров: Це виглядає як ніcенітниця. Оскільки є аксіомою, що коли ви звернулися до однієї міжнародної судової інстанції, то вже до іншої звертатися не маєте права. Якщо є звернення до Європейського суду з прав людини, то інша судова інстанція не братиме до розгляду скаргу.

Тому мене все це дуже дивує, якщо чесно. Вони взяли на себе відповідальність за захист свого клієнта, а іноді діють всупереч цим інтересам.

ВВС Україна: Наскільки відомо, скарги до Європейського суду Юлія Тимошенко подавала не на вироку суду, а на неправомірність арешту. Тобто, у цьому випадку не йдеться про необхідність проходити усі судові інстанції в Україні. А ви кажете, що це обов'язково...

Євген Захаров: Справді, скарга була подана на підставі статті, яка стосуються порушення права на свободу і особисту безпеку. Але насправді захисники Юлії Тимошенко подали більше скарг.

Все, що я сказав раніше, стосується скарги на підставі шостої статті - про порушення права на справедливий суд. Позитивне рішення за цією скаргою дало б шанс на скасування вироку, винесеного Юлії Тимошенко. Але для цього слід було пройти усі інстанції в Україні.

Решта скарг екс-прем'єра не стосуються, власне, вироку, і тому вони справді можуть розглядатися у Європейському суді.

Щодо Юрія Луценка, то як я вже казав, рішення за його скаргою про порушення права на свободу і особисту безпеку і про політичне переслідування може з'явитися вже ближчим часом.

ВВС Україна: Були повідомлення про те, що представники двох країн Євросоюзу стежитимуть за розглядом справи Юрія Луценка. Називалися дві скандинавські країни. Що це означає на практиці?

Євген Захаров: Це рішення Євросоюзу, який вважає за необхідне напряму отримувати інформацію про те, що відбуватиметься зі справами у Європейському суді. Це свідчить про увагу ЄС до таких справ.

До речі, Данський гельсинський комітет має представника в Україні. Він відвідує судові процеси, пише детальні звіти, зустрічається із багатьма людьми, приміром, двічі зустрічався із генеральним прокурором України.

Іноземці стежать за ходом справ Тимошенко і Луценка, і висновки, що їх вони роблять, абсолютно невтішні для української держави. Як і наші експерти, вони вбачають серйозні порушення прав людини у цих справах.

Із Євгеном Захаровим розмовляла Світлана Дорош

Новини на цю ж тему