Угода про спільні дії опозиції підписана: хто не з нами, той з владою

  • Світлана Дорош
  • ВВС Україна
Мітинг опозиції у Києві на Софіївській площі
Підпис до фото,

Мітинг опозиції на Софіївській площі зібрав кілька тисяч людей

На мітингу опозиційних сил на Софіївській площі було проголошено підписання угоди "Про спільні дії об’єднаної опозиції України", головною метою якої названо перемогу на парламентських виборах і усунення від влади "правлячий режим Януковича".

"Вибори до Верховної Ради України у жовтні 2012 року дають нам реальну можливість зробити це конституційним шляхом", - вказується у документі.

Авторами угоди є партії, що входять до "Комітету опору диктатурі", що був утворений після арешту Юлії Тимошенко у серпні минулого року. До нього входять "Батьківщина", "Фронт змін" та "Свобода", а також низка партій, що вже дали згоду на об'єднання із якоюсь із цих політичних сил - "Реформи і порядок", Народний рух України, "Народна самооборона", "За Україну!".

Проте на мітингу на Софіївській площі не було сказано, лідери яких партій підписали документ. Водночас, оголосили про приєднання до угоди партії "Удар" Віталій Кличка.

Згодом увечері прес-служба партії "Наша Україна" поширила інформацію про те, що від імені партії угоду підписав голова політради Валентин Наливайченко.

Імовірно, підписанти угоди на мітингу не були оголошені зумисне, зважаючи на те, що переговори продовжуються, у тому числі із партіями, які до "Комітету опору диктатурі" не входять.

Угода - перший крок до перемоги?

Угода, текст якої зачитали перед кількома тисячами людей, що зібралися на Софіївській площі, проголошує пріоритетним завданням створення більшості у Верховній Раді.

"Після перемоги на виборах у 2012 році об’єднана опозиція утворює парламентську більшість та розпочинає процес формування нової української влади", - ідеться у документі.

З цією метою підписанти угоди зобов'язуються координувати свої дії, спрямовані на проведення чесних виборів, встановлення їх правдивих результатів, недопущення фальсифікації голосування і спотворення волевиявлення громадян.

Угода передбачає узгодження єдиних кандидатів у депутати у мажоритарних округах, а також висуванців у виборчі комісії та спостерігачів.

Відзначення Дня Собороності, втім, показало, як далеко ще опозиції до проголошених цілей.

Слово для виступу зі сцени мітингу одержали лише ті лідери партій, кого визначив "Комітет опору диктатурі" - Олександр Турчинов від "Батьківщини", Олег Тягнибок від "Свободи", Арсеній Яценюк - від "Фронту змін".

До останнього моменту не планувався виступ Віталій Кличка, проте йому дали слово після того, як стало відомо, що він приєднався до угоди.

У той же час, більшість лідерів партій протягом усього мітингу провели за сценою, спілкуючись між собою та із журналістами. Серед них були Анатолій Гриценко, Валентин Наливайченко, Наталія Королевська, Юрій Кармазін, Микола Катеринчук, В'ячеслав Кириленко та низка інших.

Хто не з нами, той з владою

Заяви лідерів, що входять до "Комітету опору диктатурі", дуже нагадували ті, що лунали не один рік поспіль: про те, що найкращим сценарієм для опозиції було б створення єдиної партії, яка би протистояла чинній владі.

Але як і у попередні роки, лідери потужніших партій, здається, не сумніваються, на базі якої партії має відбуватися об'єднання.

Коли Юлія Тимошенко була на свободі, саме БЮТ найбільше закликав до об'єднання, що, фактично, означало приєднання менших партій до цього блоку на його умовах.

Тепер подібні гасла лунають від Арсенія Яценюка.

"Це від них залежить, чи вони хочуть, щоб опозиція була об'єднана і представлена усіма партіями. Двері об'єднаної опозиції відкриті для всіх", - так відповів Арсеній Яценюк bbc.ua на запитання про те, чому до переговорів не залучено низку партій, які в "Комітет опору диктатурі" не входять.

Арсеній Яценюк наполягає, що на вибори опозиція має йти "трьома колонами" - маючи на увазі свою політичну силу, "Батьківщину" та "Свободу".

Проте мітинг 22 січня підтвердив, що четвертою "колоною" буде "Удар" Віталія Кличка.

Принцип "хто не з нами, той проти нас" у 2012 році трансформувався у інший, сформульований Арсенієм Яценюком: "хто не з об'єднаною опозицією, той із владою".

Інша опозиція

Підпис до фото,

Віталій Кличко та Анатолій Гриценко не припиняють переговорів і під час мітингу

Лідер партії "Удар" Віталій Кличко сказав журналістам, що він не має наміру змагатися за те, "хто справжній опозиціонер, а хто ні".

"Зараз виглядає так, що це залежить від того, долучаєшся ти до "Комітету опору диктатурі", чи ні", - каже лідер "Удару".

Віталій Кличко повідомив, що продовжує переговори із "Громадянською позицією" Анатолія Гриценка, пригадавши висловлювання про те, що "може бути хороший шлюб за розрахунком, головне, щоб розрахунок був хорошим".

Анатолій Гриценко сказав журналістам, що він та його прихильники прийшли на Софіївську площу, оскільки поділяють принципи, що проголошують інші опозиційні сили.

Він закликав колег по опозиції "не ділити її на окремі колони" залежно від того, хто входить, а хто ні до "Комітету опору диктатурі". Анатолій Гриценко вважає, що із тексту угоди слід вилучити будь-які згадування цього комітету з тим, щоб до неї приєдналося більше партій.

Представник Української народної партії Іван Заєць взагалі вважає, що опозиція мала б об'єднуватися на основі націонал-демократичних партій, які мають історію і найбільший досвід державотворення.

УНП, "Наша Україна", Конгрес українських націоналістів, "Українська платформа-Собор" та інші ведуть свій переговорний процес. Вони також не підписували угод із "Комітетом опору диктатурі".

Підтвердженням того, що вони не знайшли спільної мови із "Комітетом опору диктатурі", підтверджує і той факт, що на відзначення Дня Соборності на Софіївській площі не було екс-президента Віктора Ющенка. Натомість, цього дня він побував на державних заходах у палаці "Україна" з нагоди свята.

"Я думаю, що кінцевий формат усіх партійних списків вималюється у травні або на початку літа. Зрозуміло, що єдиний список - це фантастика, такого не буде. Натомість, будуть великі проблеми під час погодження кандидатів в одномандатних округах", - сказав в інтерв'ю bbc.ua Іван Заєць.