Хто стане наступним членом ЄС після Хорватії?

Хто стане наступним членом ЄС після Хорватії Копирайт изображения AP
Image caption Хто з колишніх югославських республік стане наступним членом ЄС?

У Хорватії в неділю відбувся референдум про вступ до Європейського Союзу, на якому, за останніми підрахунками, "за" проголосували 66,27%, а "проти" - 33,13%. Явка на референдумі була дуже низькою і сягнула лише 44% голосів.

Президент Хорватії Іво Йосипович одразу після голосування прокоментував результати референдуму: "Це великий день для Хорватії! Хорватія обрала Європу, спільноту демократичних держав, які разом прагнуть до кращого... Дякуємо і тим, які голосували проти залучення до ЄС, будемо зважати на їхні коливання та побоювання".

Не дуже численні протести проти вступу до Євросоюзу провели перед референдумом здебільшого позапарламентські праві партії та організації. А в день перед голосуванням у Загребі вони навіть переросли в сутички.

Прем'єр-міністр Хорватії Зоран Міланович пояснив низьку явку "втомою": "Було б краще, якби більше людей відгукнулося. Це напевне пов'язане із станом у держави... Я очікував більшої активності".

Шлях у 12 років

Шлях Хорватії до ЄС розпочався фактично після зміни післявоєнного режиму президента Франьо Туджмана 2000 року і тривав майже 12 років.

Хорватія підписала Угоду про стабілізацію та асоціацію у жовтні 2001 року, а переговори про вступ до Євросоюзу розпочала у жовтні 2005, а завершила - минулого літа.

Угоду про приєднання до Євросоюзу Загреб підписав в Брюсселі минулого грудня, тепер її повинні ратифікувати парламенти Хорватії та всіх 27 країн ЄС. Після цього країна 1 липня 2013 року стане 28 членом Європейського Союзу. До НАТО Хорватія вступила у квітні 2009 року.

Приєднання Хорватії до ЄС стане подією для всіх Західних Балкан. Тож, лише дві (Словенія та Хорватія) з восьми держав Західних Балкан (Боснія і Герцеговина, Сербія, Чорногорія, Македонія, Албанія та де-факто незалежне Косово) буду інтегровані до Європейського Союзу.

Перша - Словенія

Колишня югославська республіка Словенія перша від’єдналася від комуністичної федеративної Югославії і першою стала членом ЄС.

Референдум про вступ Словенії до ЄС та НАТО відбувся у березні 2003 року. У цій країні підтримка євроінтеграції була однією з найбільших: 89,6%. Вищі відсотки були лише у Словаччини (92,4%) та Литви (понад 91%).

Деякі оглядачі вважають, що євроінтеграційні настрої серед словенців посилили події у Сербії, де за два тижні до референдуму був скоєний замах на тодішнього сербського прем'єра та запроваджений надзвичайний стан.

Словенія перетворилася на посередника в євроінтеграції колишніх "братніх" республік: Сербії, Чорногорії, Македонії та Косова. Натомість саме з Хорватією Словенія мала непрості стосунки, зокрема, через територіальні суперечності у затоці Піран в Адріатичному морі, через що Любляна майже рік блокувала переговори Загреба з ЄС.

Балкани не готові?

На відміну від країн Балтії та Центральної Європи, які ще у 2004 році приєдналися до ЄС, республіки колишньої Югославії останні 20 років важко проходять процес розбудови демократії, що і сповільює євроінтеграцію. Наслідки збройних конфліктів, брак верховенства права та незавершений процес державотворення - головні перепони на шляху до ЄС.

Європейська Рада у грудні минулого року не надала Сербії статусу офіційного кандидата до ЄС. Головно - через сутички на півночі Косова, неефективність переговорів Белграда із Приштиною та через фінансування Сербією подвійних структур місцевого самоврядування у самопроголошеній республіці. Євросоюз відклав надання Сербії статусу кандидата до березня, а опитування вказують на зменшення прихильності до євроінтеграції.

Белград уклав Угоду про стабілізацію та асоціацію з ЄС у 2008 році.

Директор відділу з євроінтеграції сербського уряду Міліца Делевич каже, що офіційний Белград має достатньо часу, щоби зробити те, що вимагає ЄС. За її словами, крім Косова, є й інші виклики, як, наприклад, вступ до НАТО в умовах низької підтримки населення після авіаударів альянсу 1999 року.

Пані Делевич в інтерв'ю ВВС Україна сказала, що Сербія має хороші стосунки із НАТО та активно бере участь у програмах Альянсу, але визнала, що Белграду буде легше приєднатися до НАТО, якщо це зроблять більшість держав регіону. Зокрема, Македонія, Чорногорія та Боснія і Герцеговина.

"Перш за все, Сербія, якщо хоче приєднатися до ЄС, має припинити розколювати Євросоюз, себто у своїй зовнішній політиці Белград повинен припинити активно ділити держави-члени ЄС на тих, які підтримують незалежність Косово, та тих, що ні. З тим Сербія нічого не досягне, а лише викличе обурення європейських лідерів під час і так непростої політичної обстановки в ЄС", – заявила пані Делевич.

БіГ і Косово - протекторати

Боснія і Герцеговина потерпає від постійної політичної кризи, проблем із функціонуванням державних інститутів в умовах міжнародного протекторату. У 2008 році країна підписала Угоду про стабілізацію та асоціацію з ЄС, але не подавала заявку на членство через брак дієвих державних органів. Сараєво і через півтора року після парламентських виборів не може остаточно сформувати виконавчі органи.

У Боснії і Герцеговині і досі існує створений 1995 року Офіс високого представника міжнародної спільноти та ЄС, який має широкі повноваження та стежить за реалізацією Дейтонської мирної угоди.

Експерти вважають, що країна б функціонувала ефективніше без представника міжнародної спільноти. На відміну від Сербії, її інтеграція до НАТО відбувається легше, і торік вона приєдналася до Плану дій щодо членства в НАТО.

Косово, як наймолодша балканська де-факто держава, є також своєрідним протекторатом, себто державою під наглядом міжнародних інституцій та з присутністю миротворців. Із Брюсселя заявляють, що Косово, яке в 2008 році в односторонньому порядку проголосило незалежність, також має перспективу інтегруватися до ЄС, а першим етапом повинна стати візова лібералізація.

Однак незалежність Косово не визнали навіть усі країни ЄС, зокрема, Іспанія, Словаччина, Румунія, Греція та Кіпр. Тобто ті, хто мають власну історію сепаратистських рухів. Її також не визнають Росія і Китай.

Посол Німеччини у Белграді Волфрам Мас заявив, що Сербія отримає статус кандидата у ЄС, якщо до "березня виконає три попередньо поставлені умови, а це – втілення результатів переговорів Белграда та Приштини, функціонування міжнародної місії ЄС на території, де проживають етнічні серби у Косово, і дозвіл Косово бути представленим на регіональних зустрічах".

Чорногорія та Македонія - кандидати

Статус кандидатів на вступ до ЄС отримали Македонія у 2005 та Чорногорія у 2010 році.

Чорногорії вже призначили приблизну умовну дату початку переговорів з ЄС: у червні 2012 року, якщо Подгориця покращить рівень правової держави, тобто посилить боротьбу з корупцією та організованою злочиністю.

Оглядячі вважають, що серед держав Західних Балкан Чорногорія здійснила найбільший поступ до ЄС, якщо взяти до уваги короткий період від проголошення незалежності.

Тоді як переговори Македонії з ЄС та НАТО заблокувала сусідня Греція через непорозуміння з назвою. Міжнародний суд у Гаазі вирішив, що Греція 2008 року не мала права блокувати вступ Македонії до НАТО, після чого ООН закликала обидві країни домовитися.

Албанія 2009 року подала заявку на вступ до ЄС, але Брюссель відмовив. Політична криза та бойкот засідання албанського парламенту опозицією сповільнює рух Тірани до ЄС. Від Албанії Єврокомісія чекає реформ правосуддя, подолання корупції та організованої злочинності.

Новини на цю ж тему