В УПЦ (МП) - "корпоративний" конфлікт, що загрожує розколом

Володимир Сабодан та Агафангел, УПЦ (МП) Копирайт изображения UNIAN
Image caption Митрополита Одеського Агафангела (другий зліва) дехто бачить наступником глави УПЦ (МП) Володимира

В Українській православній церкві Московського патріархату посилюється протистояння, причиною якого є боротьба за керівництво церквою та за те, яким буде її майбутнє.

Формальним приводом для боротьби став стан здоров'я незмінного (з 1992 року) глави УПЦ (МП) митрополита Володимира Сабодана, який із листопада минулого року перебуває на лікуванні після операції.

Однак хвороба блаженнійшого митрополита лише загострила проблему, яка існує у церкві вже не один рік: це протистояння між тими, хто є прихильником беззастережного зв'язку із Російською православною церквою і тими, хто посідає більш помірковану позицію або й взагалі вважає за необхідне домагатися більшої автокефалії УПЦ (МП).

Усупереч волі Володимира

Події останніх днів вже не лишили сумнівів, що частина ієрархів церкви готові йти усупереч волі митрополита Володимира.

Глава УПЦ (МП) відмінив рішення митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела зібрати священний Синод, на якому - за неофіційною інформацією - могли бути внесені зміни до статуту УПЦ (МП). Пропозиції до статуту передбачали право патріарха Російської православної церкви Кирила затверджувати призначення ієрархів української церкви.

Проте вже 21 лютого керівник прес-служби УПЦ (МП) Василь Анісімов повідомив, що зустріч архієреїв церкви таки відбудеться. Водночас, він не сказав, що саме вони вирішуватимуть. Він зазначив, що священники зберуться спочатку у Києво-Печерській Лаврі, але не виключено, що потім поїдуть до лікарні, де перебуває Володимир.

Глава церкви у спеціальному листі на адресу священного синоду вказував, що скликати засідання має право лише він особисто і наголосив, що вважає таке зібрання недоцільним.

За цими спробами Агафангела зібрати священний синод релігієзнавці вбачають його власні інтереси: як вважають експерти, претендує на місце глави Української православної церкви.

Менше двох тижнів тому спеціальний представник Київської митрополії вилучив у митрополита Агафангела печатку УПЦ (МП), яку той тримував у себе, як наголошував митрополит Володимир, незаконно.

Увечері 21 лютого агентство "Інтерфакс-Україна" повідомило, що засідання синоду у Києво-Печерській Лаврі відбулося, всупереч закликам митрополита Володимира.

Відповідно до цієї інформації, рішенням синоду секретар глави УПЦ (МП), архієпископ Олександр (Драбинко), якого вважають найбільш наближеним до митрополита Володимира, був відсторонений від виконання обов'язків.

Водночас, на офіційному сайті УПЦ (МП) немає жодної інформації про засідання синоду, натомість вказується, що члени синоду відвідали Володимира (Сабодана) у лікарні.

Сміття з хати

Речники церкви запевняють, що ніякого конфлікту серед ієрархів немає.

"Церква весь час каже одне, а люди про церкву кажуть інше. Насправді, все пояснюється однією бідою: хворобою блаженнійшого. Це ж очевидно, що він і сам документів не читає, і без сторонньої допомоги не їсть", - заявив Василь Анісімов 21 лютого через прес-службу УПЦ (МП), чим заперечив твердження інших наближених до глави церкви священників, які запевняють, що стан здоров'я митрополита покращується.

Менш відвертим був прес-секретар самого глави церкви Георгій Коваленко. Проте і він заперечує боротьбу за владу.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У церкві кажуть, що конфлікту немає

"Не плутайте віртуальну реальність інтернету з реальним церковним життям. В церкві все спокійно.[...] Хоча, на жаль, у нас в церкві, окрім інтернету, є ще більш швидке і дивовижніше джерело поширення інформації – ОБС – "одна баба сказала". Йому треба довіряти ще менше, ніж інтернету. Всі розмови про узурпацію церковної влади синодом або про відсторонення предстоятеля від справ - це не більше, ніж плітки", - сказав в інтерв'ю агентству УНІАН від 29 січня Георгій Коваленко.

Але в експертному середовищі вважають, що такі заяви речників УПЦ (МП) - не більше, ніж намагання не виносити сміття із хати.

"Останні події в УПЦ (МП) свідчать не тільки про зацікавлення різних ієрархів у тому, щоб перейняти естафету керівництва церквою. Головним при цьому є курс подальшого розвитку УПЦ (МП) – збереження її певної самостійності чи більша залежність від Московського патріархату", - сказав в інтерв'ю ВВС Україна голова правління Інституту релігійної свободи Олександр Заєць.

Доктор філософських наук Віктор Єленський вказує на наслідки, до яких може призвести конфлікт в УПЦ (МП).

"У церкві триває боротьба за владу, це корпоративний конфлікт, який може мати серйозні наслідки у майбутньому. Ідеться про те, чи залишиться церква цілісною, чи не відбудеться ще більшого поділу чи й навіть розколу. Про це, до речі, колись попереджав сам глава церкви Володимир. Він казав, що різкі рухи можуть призвести до розколу і до розпорошення єпархій по різних юрисдикціях", - сказав ВВС Україна Віктор Єленський.

Цінності Агафангела

Митрополит Агафангел (у миру - Олексій Саввін) належить до тих, хто сповідує необхідність більшого зближення із Російською православною церквою. Він є провідником ідей глави РПЦ Кирила в Україні, а також обстоює запропоновану ним концепцію"Русского мира", до якого, за версією Кирила, має належати і Україна.

Ось як в 2009 році він казав про недоцільність автономії Української православної церкви.

"Виступати за автокефалію УПЦ - означає бути на боці ворогів і недоброзичливців Православ'я. Тому потрібно чітко заявити: єдність УПЦ з церквою-матір'ю - РПЦ - є непорушною і незмінною істиною. Будь-яка спроба відділення від РПЦ завжди буде богопротивним розколом", - вказував митрополит Агафангел.

Водночас, зазначає Віктор Єленський, тих, хто бажає повного відділення від РПЦ і автокефалії, в українській церкві мало. Фактично, лише один із них відкрито про це заявляє - митрополит Черкаський і Канівський Софроній. Назагал, більшість священників вважає, що нинішній статус УПЦ є оптимальним.

Новини на цю ж тему