Русинському "сепаратисту" дали три роки умовно

Димитрій Сидор
Image caption Отця Сидора засудили до трьох років умовно

19 березня в Ужгороді настоятеля найбільшого у Закарпатській області православного Хрестовоздвиженського собору Димитрія Сидора засудили до трьох років позбавлення волі з відтермінуванням на 2 роки та сплати 1840 гривень судових витрат за "посягання на територіальну цілісність і недоторканість України".

Протоієрей Української православної церкви Московського Патріархату отець Сидор очолює організацію "Сойм підкарпатських русинів".

Кримінальну справу слідчий відділ СБУ в Закарпатській області порушив ще у грудні 2008 року через заклики отця Сидора до визнання русинів окремою нацією і надання їм особливих преференцій. Політичні соратники священика закликали також до від’єднання Закарпатської області від України як території, що історично їй не належала. Вони апелювали до результатів референдуму 1991 року, на якому 78% закарпатців проголосували за надання Закарпаттю статусу спеціальної самоврядної території.

Рука Кремля?

Головною вимогою громадської організації "Сойм підкарпатських русинів" є створення адміністративно-національної території з конституційною назвою "Підкарпатська Русь".

У лютому 2008 СБУ зажадала від Димитрія Сидора не виголошувати закликів до сепаратизму. Тоді ж він, як представник Сойму, попросив Росію визнати незалежність так званої Підкарпатської Русі від України.

Сам священик, який називає себе не українцем, а русином, як і корінних жителів Закарпаття, підготував позов до суду проти СБУ. Димитрій Сидор заявляв, що його позбавляють права на свободу слова.

Заяви, які і спричинили кримінальне переслідування Димитрія Сидора, були висловлені ним на території Росії. Керівник "Закарпатського інституту політичних досліджень" політолог Віктор Пащенко в інтерв'ю ВВС Україна припустив, що саме Росія може стояти за фінансуванням русинського руху і що це їй вигідно політично:

"Те, що проект русинства на Закарпатті фінансується Росією – поза всяким сумнівом. Про це свідчать численні моменти, які є очевидними і про які говорити можна довго. Я б зосередився на тому як саме фінансується і як використовуються кошти. Звісно, я не маю на руках номерів рахунків чи свідчень, які можна пред’явити у суді, як і ніхто не має. ... А те, що Росія підтримує матеріально, технічно, інтелектуально русофільські проекти за кордоном – це факт. Чи це культурні товариства, чи релігійні, як-от церква, до якої належить і Димитрій Сидор".

Сам Димитрій Сидор наступного після вироку дня традиційно провів ранкову службу в соборі на площі Кирила та Мефодія в Ужгороді. За порадою свого адвоката Василя Мокану священник відмовляється від будь-яких коментарів щодо судового процесу та вироку. Однак, озвучує те, що вважає вирок незаконним та оскаржуватиме його. Апеляцію планує подавати незабаром.

"Я задоволений рішенням суду, оскільки дана відповідна правова оцінка вчинкам Сидора", — заявив Василь Сітар, начальник управління СБУ в Закарпатській області на прес-конференції, коментуючи вирок суду.

Влада і опозиція одностайні в осуді

Регіональні закарпатські ЗМІ припускають, що нагороди України врятували священника від покарання в колонії. Також у публікаціях лунають докори отцю Сидору, що на всі засідання суду він з’являвся у священицькій рясі, хоча зазвичай поза церквою носить світський одяг.

На вирок Димитрію Сидору вже зреагували політичні сили України. Депутат від Партії регіонів Михайло Чечетов наголосив на законності рішень суду: "У нас все по закону. Раз суд прийняв рішення про те, що три роки умовно, значить, це законно. І заклики, натяки, наміри по підриву цілісності нашої державності будуть і далі рішуче припинятися. І це нормально, демократично і цивілізовано".

"І те, що це засудження – умовне, ще раз показує, що Україна – демократична країна... Все по закону, все чітко, без приписування якихось надуманих звинувачень. Так що будьте спокійні, все буде спокійно. Україна буде цілісною і квітучою, ми зробимо все для цього", – заявив пан Чечетов.

Член фракції "БЮТ-Батьківщини" та голова парламентського комітету у закордонних справах Олег Білорус називає вирок суду першим ступенем: "Якщо Димитрій Сидор буде далі продовжувати свою антидержавну діяльність, то незабаром запрацює реальний термін і опиниться за ґратами".

"Я думаю, що це рішення по Сидору потрібно розглядати як перше і превентивне рішення. Це перший ступінь покарання. Якщо цей священнослужитель і далі буде продовжувати антидержавну політику, то до цих трьох років умовно йому приплюсують ще три, але вже не умовно", – сказав депутат.

Попри вирок настрої "Закарпаття – не Україна" поширені серед значної частини закарпатців, які пам’ятають, що до 1945 року Закарпаття не було частиною України.

Новини на цю ж тему