Лутковська: потрібна система для "превенції" порушень прав людини

Валерія Лутковська Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Валерія Лутковська: треба створити нову систему для "превенції" порушення прав людини

Після поразки на попередніх виборах Урядову уповноважену України в Європейському суді з прав людини Валерію Лутковську знову висунули кандидатом на посаду омбудсмена, вибори якого відбудуться 24 квітня у Верховній Раді.

Пані Лутковська сказала ВВС Україна, що в разі обрання вона добиватиметься створення нової системи запобігання (превенції) порушенню прав людини. Вона також повідомила, що нинішнього тижня Євросуд з прав людини визначить дату оголошення рішення щодо Юрія Луценка.

ВВС Україна: Як може змінитися Ваша позиція в сенсі того, що нині Ви захищаєте інтереси уряду, а завтра, можливо, Вам доведеться захищати інтереси громадян, зокрема, і опозиції.

Валерія Лутковська: Представництво інтересів держави в Євросуді - це багатоскладовий процес, який тільки в частині полягає в тому, аби письмово або усно представити позицію безпосередньо Євросуду.

В подальшому – це виконання рішення ЄС, а це, відповідно, зміна законодавства або практики застосування цього законодавства. Це - зустрічі з представниками правоохоронних органів, суддями, для того щоб довести їм правову позицію Євросуду з тим, щоб не було повторення відповідних порушень.

І тому в цій частині мені не потрібно змінювати свою позицію, адже, як і раніше я вважала, що краще запобігти порушенню прав людини, так і зараз вважаю - і в разі обрання вважатиму - що превенція порушення прав людини є найголовнішим обов'язком держави, і вона має ретельно працювати в цьому напрямку.

ВВС Україна: Чи є різниця між захистом інтересів держави і інтересів громадян, зокрема - членів опозиції?

Валерія Лутковська: Давайте скажемо відверто, що омбудсмен в жодній країні не пише заяви до Євросуду. Цим займаються адвокати. Омбудсмен займається захистом інтересів громадян у їх конфлікті за участю державних органів. В цій ситуації парламентський Уповноважений має стати посередником у цьому конфлікті і роз'яснювати державному органу, що таке стандарти дотримання прав людини. Це я роблю вже 13 років, коли йдеться про виконання рішення Євросуду.

На жаль, у нас не та система створена, - на мій жаль, але не на жаль держави. У нас така система, де урядовий уповноважений відповідає, в тому числі, за виконання рішень Євросуду. А це в більшій частині – сприяння тому, щоб державні органи зрозуміли, в чому стандарти дотримання прав людини. І в разі, якщо мені доведеться бути посередником у конфлікті між людиною і державою, мені знову доведеться займатися такими роз'ясненнями.

ВВС Україна: Останнім часом європейські структури досить гостро критикують українську владу за відхід від демократії у зв'язку з порушенням карних справ щодо колишніх урядовців. Що, на Вашу думку, потрібно зробити, аби забезпечити більш повний захист прав людини?

Валерія Лутковська: Для цього треба створити систему, яка б працювала на превенцію порушення прав людини, систему, яка б працювала з громадянським суспільством, яка б дозволила аналізувати законодавство з точки зору його відповідності стандартам захисту прав людини.

ВВС Україна: Ви були на засіданні Євросуду, де розглядалася справа Луценка. Які ваші враження? Яка була позиція цієї європейської судової інституції?

Валерія Лутковська: Якщо ще раз подивитися на сайт Євросуду, то можна побачити, що цей суд взагалі не висловлює жодної позиції. Це не наш суд, який оголошує резолютивну частину після завершення дебатів. Це інша процедура. Коли сторони вже висловилися письмово, обговорили питання щодо справедливої сатисфакції, потім було ухвалене рішення додатково провести усні слухання і сторони не мали права повторювати позиції, які були висловлені у письмових зауваженнях. І після цього, суд, отримавши всю інформацію, пішов, щоб визначитися, коли буде рішення суду.

ВВС Україна: Які перспективи, коли буде таке рішення?

Валерія Лутковська: На цьому тижні Євросуд саме і визначиться…

ВВС Україна: Це буде лист українському уряду, чи нове засідання Суду?

Валерія Лутковська: Це буде нове засідання Євросуду за зачиненими дверима, без запрошення представників сторін. Зазвичай, в рішенні так і пишеться, що суд ухвалює рішення "in camera", і після того і заявник і уряд отримують письмове рішення суду з "мокрою" печаткою і воно публікується на сайті. Крім того це рішення оприлюднюється на сайті Євросуду.

ВВС Україна: А ви кулуарно не обговорювали із суддями ситуацію навколо Тимошенко, Луценка? Не з трибуни.

Валерія Лутковська: Урядовий представник може виступити, якщо це усні слухання, лише у конкретній справі. Я не маю звички обговорювати з суддями ті чи інші питання кулуарно поза засіданнями. Це є порушення принципу незалежності.

ВВС Україна: До проведення виборів омбудсмена ви ж залишаєтесь Урядовим уповноваженим України в Європейському суді з прав людини?

Валерія Лутковська: Так. І у зв'язку з цим я уникаю говорити на політичні теми.

Новини на цю ж тему