Правляча коаліція Греції втратила підтримку більшості населення

вибори в Греції Копирайт изображения Reuters
Image caption Другий результат на парламентських виборах у Греції показала ліво-радикальна коаліція Syriza

Дві правлячі партії Греції, які входять в коаліцію, після запровадження заходів жорсткої економії значно здали свої позиції і, за даними екзит-полів, не набирають більшості на парламентських виборах, які відбулися 6 травня.

За результатами підрахунку майже усіх голосів, правоцентристська партія "Нова демократія" лідирує з 18,9% голосів. Тоді як на виборах у 2009 році партія набрала 33,5% голосів.

За лівоцентристську партію ПАСОК, за тими ж даними, віддали свій голос всього 13,2% виборців – проти 43,9%, отриманих три роки тому. Таким чином партія показала третій результат на виборах.

ПАСОК і "Нова демократія" з листопада минулого року перебували в коаліції.

По усій Греції поширюється невдоволення заходами жорсткої економії, які запроваджує грецький уряд в обмін на міжнародні кредити для порятунку країни.

Ліво-радикальна коаліція Syriza, яка виступає проти жорсткої економії, набрала 16,7% голосів і показала другий результат на парламентських виборах.

Четверте місце, за попередніми результатами виборів, з 10% голосів посіла партія "Незалежні греки". Її лідер Панос Какменос уже виключив співпрацю з ПАСОК чи "Новою демократією", повідомляють грецькі ЗМІ.

Угода під сумнівом

Лідер ліво-радикальної коаліції Алексис Ципрас каже, що він спробує сформувати альтернативний уряд, який би відмовився від зобов’язань Греції щодо отримання фінансової допомоги.

До парламенту, очевидно, вперше потрапить ультраправа партія "Золотий світанок" з результатом в майже 7% голосів виборців.

Виникає чимало запитань, зокрема, чи наполягатиме "Нова демократія" на перевиборах, якщо їй не вдасться сформувати стабільну коаліцію разом з соціалістами, і чи не призведе заклик бойкотувати урядові заходи порятунку до виключення Греції з єврозони.

Суперечки на ці теми попереду, однак абсолютно очевидно, що більшість греків не підтримують заходи жорсткої економії. І міжнародній спільноті буде важко домогтися ще більшого урізання пільг.

Лідер партії "Нова демократія" Антоніс Самарас каже, що він хоче сформувати уряд національного порятунку, аби втримати Грецію в єврозоні. Однак він стверджує, що намагатиметься "внести поправки" до спірної угоди порятунку Греції, аби стимулювати економічне зростання.

Лідер Syriza каже, що хоче сформувати ліву коаліцію, щоби відмовитися від угоди з ЄС та МВФ, яка веде країну до бідності.

"Партії, які підписали меморандум (з ЄС і МВФ) на даний час в меншості. Громадський вирок позбавив їх легітимності", - сказав він.

Широка коаліція

Лідер партії ПАСОК, екс-міністр фінансів Греції Евангелос Венізелос закликав про європейські партії створити широку урядову коаліцію.

Копирайт изображения AFP
Image caption Алексис Ципрас спробує сформувати альтернативний уряд, який би відмовився від зобов’язань Греції щодо жорсткої економії

"Коаліційний уряд старої двопартійної системи не буде достатньо легітимним і не матиме достатньо внутрішнього і міжнародного авторитету, якщо він збере незначну більшість", - сказав він.

"Уряд національної єдності за участю всіх сторін, які сприяють європейському курсу, незалежно від їх позиції щодо кредитних угод, матиме сенс", - сказав Евангелос Венізелос.

Партія ПАСОК була при владі, коли Греція у 2010 році вела переговори про отримання 110 мільярдів євро кредиту. А у коаліції з "Новою демократією" домовлялася про 130 мільярдів євро позики цього року.

Нова економія

Переговори щодо створення коаліції можуть тривати три дні. Якщо вони зазнають невдачі, партія, яка посіла друге місце, може спробувати сформувати коаліцію, якщо це не вдається, то мандат отримує третя партія.

Якщо і в цьому випадку не вдасться сформувати коаліцію, Греція проводитиме ще одні вибори. Така перспектива турбує міжнародних кредиторів країни.

Здатність нового уряду дотримуватись і далі політики урізання держвидатків стане ключовою умовою допуску Греції до фінансових ресурсів, наданих так званою "Трійкою": Євросоюзом, Європейським центральним банком та Міжнародним валютним фондом.

Будь-яка політична нестабільність може викликати запитання про місце країни в єврозоні.

Згідно з чинним планом, у червні Греція має знайти, на чому зекономити ще 11 мільярдів євро.

Новини на цю ж тему