Янукович створив Конституційну асамблею без опозиції

Віктор Янукович Копирайт изображения www.president.gov.ua
Image caption Згідно з указом президента, склад Конституційної асамблеї затверджує він сам

Президент України Віктор Янукович створив Конституційну асамблею – допоміжний орган при президентові, який має підготувати зміни до Основного закону.

Указ про створення асамблеї опубліковано на сайті глави держави у четвер ввечері.

Асамблея має організувати суспільне і професійне обговорення змін до Конституції, в тому числі й з міжнародними експертами, і підготувати відповідні законопроекти, які президент потім може внести до парламенту. Однак серед учасників асамблеї поки що немає представників опозиції.

Згідно з указом, новий орган, який нараховує 94 члени, очолив колишній президент України Леонід Кравчук.

Його заступником став директор Інституту держави і права ім. Корецького Юрій Шемшученко, а секретарем асамблеї – радник президента Марина Ставнійчук.

Серед членів асамблеї чотири депутати: Сергій Ківалов і Владислав Забарський з Партії регіонів, Ігор Шаров з Народної партії та Ігор Рибаков, який представляє депутатську групу Реформи і порядок.

До складу ввійшли також колишній спікер парламенту, член Соціалістичної партії Олександр Мороз та голова Центрвиборчкому Володимир Шаповал.

Основну частину Конституційної асамблеї складають науковці, фахівці у правовій та юридичній сферах, судді Конституційного суду, повідомляє прес-служба президента.

"Окозамилювання"

Як сказано в положенні про асамблею, затвердженому президентом, до її складу входять не більше 100 членів, які "мають відповідну фахову підготовку і досвід роботи в сферах державотворення і правотворення ", а також "як правило, не є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування".

Персональний склад Конституційної асамблеї затверджує президент.

В указі сказано, що фракції парламенту та політичні партії можуть вносити пропозиції про своїх представників в асамблеї протягом усього часу її діяльності.

Водночас там не йдеться про квоти для парламентських фракцій, про які у квітні говорила радник президента Марина Ставнійчук.

30 січня лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк заявив, що об'єднання опозиційних партій Комітет опору диктатурі (КОД) вирішило не брати участі в роботі Конституційної асамблеї, оскільки Віктор Янукович та його соратники, як твердять в Комітеті, самі не дотримують Основного закону. Крім того, створювати таку асамблею має парламент, який ухвалює Конституцію, а не президент, вважають в опозиції.

"Відтак, Комітет опору диктатурі не довіряє заявам президента про його нібито готовність прийняти прозорі, узгоджені із суспільством рішення щодо змін до Основного закону. Утворений Януковичем орган є окозамилюванням і спробою видати за Конституційну асамблею дорадчу групу при Президентові України. У КОД свідомі того, що Янукович вже сьогодні прагне підстрахуватися та переписати Конституцію так, щоб в будь-який спосіб залишитися при владі", - заявили в опозиції.

Того ж дня таку заяву підтримала і партія Віталія Кличка "УДАР".

Європейський Союз регулярно закликає Україну розробити зміни до Конституції за участю всіх зацікавлених сторін та у співпраці з Венеційською комісією.

Новини на цю ж тему