Україна і ЄС розширили угоду про спрощення візового режиму

Останнє поновлення: Понеділок, 23 липня, 2012 p., 15:52 GMT 18:52 за Києвом
прапори ЄС

За новою угодою право на спрощену процедуру отримання віз матимуть 17 категорій українських громадян

Україна і Європейський Союз підписали угоду, яка розширює перелік осіб, що можуть скористатися спрощеною системою отримання віз до країн ЄС.

Доповнення до вже чинної угоди про спрощення візового режиму підписали в Брюсселі європейський комісар з питань розширення і європейської політики сусідства Штефан Фюле та міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко.

Як передає Клацнути агентство "Інтерфакс-Україна" з Брюсселя, під дію доповненої угоди потраплять не лише журналісти, які цим правом вже користуються, але й технічні працівники засобів масової інформації - оператори, звукорежисери.

Угода також стосується оформлення багаторазових віз на один рік для українців, які є родичами громадян ЄС, водіями міжнародних перевезень, особами, котрі супроводжують хворих на лікування.

Окрім того, запроваджується чотири нові категорії осіб, на яких пошириться спрощена візова процедура: діячі громадських організацій, учасники конференцій, симпозіумів, семінарів, виставок наукового і культурного характеру, члени релігійних організацій, а також учасники програм транскордонного співробітництва у рамках проектів співпраці з Євросоюзом.

У новому документі також врегульований термін дії віз: замість слів "до п'яти років" і "до одного року" з'явилися формулювання "на п'ять років" і " на один рік", що дозволить уникнути довільного тлумачення відповідних норм консульськими установами.

Угода передбачає, що для власників біометричних службових паспортів встановлять безвізовий режим. Проте український парламент Клацнути досі не ухвалив відповідний закон.

Доповнення до угоди про спрощення візового режиму ще мають ратифікувати Європейський парламент і Верховна Рада України, лише тоді вони набудуть чинності.

Подарунок українській владі?

Доцільність підписання угоди з Україною спричинила дискусії у Євросоюзі.

5 липня Європейська комісія рекомендувала Раді Євросоюзу підписати документ, однак низка європейських політиків висловилися категорично проти підписання угоди через ситуацію, що склалася довкола кримінального переслідування лідерів опозиційних партій в Україні.

Зокрема, депутат Європейського парламенту Елмар Брок називав плановане підписання угоди "подарунком українській владі" і закликав відкласти його на період після парламентських виборів в Україні.

"Зрозуміло, що було намагання не давати українській владі чогось такого, що вона б могла трактувати як свою перемогу у стосунках із Євросоюзом. Саме цим керувалися ті євродепутати, які закликали відкласти підписання угоди"

Олександр Сушко, Інститут євро-атлантичного співробітництва

Проте більшість депутатів Європарламенту висловилися за підписання угоди, вважаючи, що від її дії, перш за все, виграють пересічні українці.

Як вважає науковий директор Інституту євро-атлантичного співробітництва Олександр Сушко, саме з цієї причини навряд чи слід чекати перепон на шляху ратифікації доповнення до угоди Європейським парламентом.

Аналітик каже, що протести деяких євродепутатів викликало і те, що серед переліку категорій українських громадян, на яких поширюватиметься дія оновленої угоди, є прокурори всіх рівнів, тобто представники тієї системи, яка задіяна у кримінальному переслідуванні лідерів опозиції. Європейських парламентарів, за його словами, також бентежить те, що всі державні службовці в разі запровадження біометричних паспортів матимуть право їздити до країн ЄС без віз.

"Безумовно, у цьому є політика. Якби йшлося лише про релігійних чи громадських діячів, це була б одна справа. Але у документі також отримують право на спрощене оформлення віз прокурори, а власники службових паспортів взагалі без віз зможуть їздити до Європи", - сказав Олександр Сушко в інтерв'ю ВВС Україна.

"Зрозуміло, що було намагання не давати українській владі чогось такого, що б вона могла трактувати як свою перемогу в стосунках із Євросоюзом. Саме цим керувалися ті євродепутати, які закликали відкласти підписання угоди. Але на мою думку, це не дуже виважена позиція, оскільки все ж таки у цій угоді значно більше інтересів простих громадян, а не представників держави", - додав він.

Пан Сушко також вважає, що український парламент навряд чи ближчим часом спроможеться ратифікувати нову візову угоду, зважаючи на парламентські канікули і наближення виборів до Верховної Ради.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS