22 роки тому в Києві офіційно підняли синьо-жовтий прапор

Синьо-жовтий прапор Копирайт изображения unian
Image caption Синьо-жовтий прапор підняли біля Київської міськради за 13 місяців до проголошення незалежності в серпні 1991 року

22 роки тому в Києві поряд з будівлею Київської міської ради вперше підняли синьо-жовтий національний прапор України, який майорів там понад рік - аж до моменту офіційного проголошення незалежності України.

Сьогодні цю дату офіційно відзначають за участю представників київської влади. А в 1990 році ініціатива демократичних сил стала початком розвитку драматичних історичних подій.

Кореспондент ВВС Україна Альбій Шудря попросив розповісти про них одного з учасників - Олександра Мосіюка, який тоді головував на засіданнях столичної міськради.

Олександр Мосіюк: Перш, ніж його підняли, прапор освятили в Софії Київській. Зняли прапор СРСР - на іншому флагштоку залишився прапор Української РСР - і замість червоного прапора з серпом і молотом люди причепили синьо-жовтий.

Я цілий день вів засідання Київради. Ухвалити легітимне рішення не вдавалося через відсутність кворуму. Тоді я поставив на голосування протокольне рішення і закликав людей вийти і підняти прапор. Депутати вийшли на вулицю, де їх чекав величезний натовп з двохсот тисяч киян, і під гімн України, який співав хор Ященка, а потім підхопив уже весь Хрещатик, я його підняв.

Це була величезна подія, яку святкували дуже довго. Була величезна радість.

ВВС Україна: Чи пробувало комуністичне керівництво перешкодити підняттю синьо-жовтого прапора?

Олександр Мосіюк: Звичайно, спротив відчувався постійно. Міськом партії навіть ініціював страйк у тролейбусному депо. Це, можливо, була спроба створити інший інформаційний привід, щоб депутати поїхали вирішувати проблему транспорту і таким чином відволікти їх від питання про національну символіку. Але нам вдалося залучити представників депо на свій бік.

Величезна владна машина вже не могла протидіяти, тому що вона не звикла приймати власні рішення, адже все вирішувалось у Москві. А Москва на той час була у своїх проблемах.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Олександр Мосіюк був одним з тих, хто піднімав прапор біля Київської міськради

Я знаю про дуже цікаву розмову секретаря міському партії Анатолія Корнієнка з першим заступником голови уряду Костянтином Масиком, який мені розповідав, що Корнієнко тоді звернувся до нього з питанням: "Що робити? Вони ж піднімуть цей бандерівський прапор!". А Масик відповів:"Скільки в тебе є членів комуністичної партії в Києві? Тисяч шістсот? Ну нехай хоча б половина з них прийде - і прапор не піднімуть!"

Ви розумієте, що було? Влада падала. Напевно, так зірки на небі стали, і народжувалась в Європі нова велика країна.

ВВС Україна: Прапор – це, перш за все, символ, його пов’язують з патріотизмом. А чим для вас нині є синьо-жовтий прапор, з огляду на те, що відбувається в Україні?

Олександр Мосіюк: Україна перед черговим випробуванням. Вона має низку чергових викликів, пов’язаних з діяльністю цієї влади. Ми наблизились до Європи передусім завдяки, як кажуть, "натхненній праці мільйонів українців".

Зрештою, в той чи інший спосіб кожна влада щось робила, щоб ми стали частинкою Європи. Але зараз ми бачимо, як згортається демократія, руйнується парламентаризм, є спроби взагалі зруйнувати нашу Конституцію. Атака йде на державну мову. А мова - це не просто символ, це річ, яка єднає і створює націю.

Символи, такі як прапор і гімн, не переслідуються, слава Богу. Але скільки було років боротьби проти держави, а значить і проти символів! Зараз прапор є одним з тих символів, щодо яких у суспільстві практично є консенсус.

Власне, мова тоді йшла не стільки про прапор, а про владу. Цей національний прапор був єдиним у Києві, який 13 місяців до проголошення незалежності майорів над будівлею органу влади.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Новини на цю ж тему