ЦВК і КВУ прогнозують багато "технічних" кандидатів

члени виборчої комісії рахують бюлетені Копирайт изображения UNIAN
Image caption Скільки партій і кандидатів з'явиться у виборчих бюлетенях, залежить від виборчих технологій

На парламентських виборах-2012 буде дуже багато учасників у мажоритарних округах, прогнозують у Центральній виборчій комісії та Комітеті виборців України, яких можна вважати "технічними".

Такими є особливості виборчого закону, за яким у жовтні обиратиметься нова Верховна Рада. Усі кандидати у депутати, так само як і партії, можуть претендувати на включення своїх представників до дільничних та окружних виборчих комісій. Тому, як припускає голова Комітету виборців України Олександр Черненко, найпотужніші політичні сили будуть зацікавлені у тому, щоб контролювати кандидатів в одномандатних округах і їхніх представників у комісіях.

"Закон про вибори встановлює обмеження на кількість членів виборчої комісії. Але подати кандидатури для включення до складу комісії можуть усі без винятку партії і кандидати, які балотуватимуться або як представники партій, або як самовисуванці", - сказав ВВС Україна Олександр Черненко.

Він пояснив, що парламентські партії гарантовано матимуть своїх представників у виборчих комісіях, а решта отримає місця відповідно до жеребкування.

"Але ж зрозуміло, що чим більше кандидатів та чи інша політична сила контролює, тим вищі у неї шанси мати у комісіях більше своїх представників", - вважає голова КВУ.

Заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера звертає увагу на ще одну особливість висунення кандидатів у депутати парламенту. Він каже, що дуже помітною є тенденція, коли навіть назва партії, від якої висувається кандидат, нікому не відома. Андрій Магера, як і Олександр Черненко, припускає, що це одна із технологій залучення до виборчих комісій представників партій, які він назвав "технічними".

"Закон говорить про те, що виборчі комісії - окружні і дільничні - формуються з числа представників політичних партій - суб'єктів виборчого процесу. Для того, щоб стати таким суб'єктом, достатньо висунути хоча б одного кандидата у депутати від мажоритарного округу", - сказав Андрій Магера 5 серпня у прямому ефірі телеканалу ТВі.

"Ми вже маємо дуже великий список партій, які висунули мажоритарників. Переважна більшість із них висунули одного-єдиного кандидата для участі у виборах в одномандатному окрузі", - додав заступник голови ЦВК.

Бжолярі і садівники: головне - не перемога

У минулі вихідні кілька політичних партій висунули кандидатів у депутати у мажоритарних округах і затвердили виборчі списки. Це партії, які, за прогнозами соціологів станом на серпень, не мають шансів набрати на виборах навіть 1% голосів виборців. Проте вони готові іти на вибори, сплачувати за участь у перегонах грошову заставу у розмірі понад 2,2 мільйона гривень, яку їм держава не поверне у разі програшу.

Затвердила список партія "Українська платформа "Собор", до якого увійшли відомі письменники, музиканти та громадські діячі. Перші номери списку - видавці і літератори, брати Віталій і Дмитро Капранови. У першій п'ятірці - екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко, політолог Олександр Палій, композитор Тарас Компаніченко. До списку також включені письменник Михайло Слабошпицький, поет і колишній посол України у Латвії Рауль Чілачава, співачки, сестри Галина і Олеся Тельнюк, голова київської організації товариства "Меморіал" Роман Круцик. Проте найбільше коментарів у соціальних мережах зібрала новина про те, що від "Собору" на Львівщині в одному із мажоритарних округів балотуватиметься письменник Василь Шкляр.

Свій список висунула партія "Громада", лідером якої багато років лишається екс-голова уряду Павло Лазаренко. Хоча Павло Лазаренко не має шансів на реєстрацію, оскільки останні п'ять років не живе в Україні, а перебуває під слідством у США, саме він очолив виборчий список. До нього також увійшли його брат і голова Дніпропетровської обласної партійної організації Іван Лазаренко, професор Дніпропетровського національного університету Валентина Ляшенко, доцент Дніпропетровської академії права Вікторія Орлова та один із лідерів партії Юрій Філяк.

Список затвердила також партія "Україна майбутнього". Його очолить депутат парламенту Святослав Олійник, який обирався до Верховної Ради за списком блоку Юлії Тимошенко, але згодом вийшов із фракції. До першої п'ятірки увійшли відома телеведуча молодіжних програм Дарія Шилова (Даша Ши), а також активісти партії із Дніпропетровська - Сергій Жуков, Ганна Заклецька-Бурак, Олексій Зосименко.

У вихідні провела з'їзд і партія "Об'єднані ліві і селяни", яку очолює колишній міністр освіти та науки і колишній соціаліст Станіслав Ніколаєнко. Партія вирішила боротися за мандати лише у мажоритарних округах. З'їзд висунув, окрім пана Ніколаєнка, колишнього міністра транспорту і зв'язку Йосипа Вінського, чинного депутата від групи "Реформи заради майбутнього" Геннадія Задирка.

До 9 серпня - останнього дня подачі документів до Центрвиборчкому - ще кілька партій висунуть своїх кандидатів у депутати, серед них - Соціалістична партія і Радикальна партія Олега Ляшка.

На думку кандидата від об'єднаної опозиції "Батьківщина" Володимира Бондаренка, на виборах може з'явитися також багато "аполітичних" партій, мета яких - відбирати голоси від великих політичних гравців.

"Я знаю, що проводяться з'їзди то бжолярів, то садівників. Вони демонструють нібито свою аполітичність, але насправді відриватимуть якусь частину електорату від політичних партій, що мають високі шанси потрапити до Верховної Ради", - сказав він ВВС Україна.

За даними ЦВК, станом на 5 серпня до ЦВК подано документи для реєстрації кандидатами у депутати від 2258 осіб, серед них переважають ті, хто хоче боротися за мандат у мажоритарних округах - 844 від партій і 465 самовисуванці. Решта - 949 - кандидати у багатомандатному окрузі.

Партії і кандидати можуть висувати своїх кандидатів до 9 серпня. До 13 серпня Центральна виборча комісія має ухвалити рішення про їх реєстрацію.

Новини на цю ж тему