У Криму вимагають статусу регіональної для української мови

Останнє поновлення: Понеділок, 13 серпня, 2012 p., 14:22 GMT 17:22 за Києвом
Мова

Українці Криму хочуть, аби уряд виділяв гроші на розвиток української мови

Відповідно до нового мовного закону у Криму вимагають статусу регіональної для української мови. В Одесі міська рада вже надала статусу регіональної російській мові.

Дев’ять громадських організацій Криму звернулися до спікера Верховної Ради Володимира Константінова та прем’єр-міністра автономії Анатолія Могильова із закликом оголосити українську мову регіональною на півострові "нарівні з російською та кримськотатарською".

Серед організацій, які долучилися до звернення, кримське відділення Всеукраїнського товариства "Просвіта", організація "Український дім", Всекримське товариство "Україна-Світ", а також організація "Комітет з моніторингу свободи преси в Криму".

"Вимагаємо передбачити у республіканському бюджеті АРК кошти на розвиток поруч з іншими регіональними мовами Криму української мови, української культури та української освіти", - йдеться у заяві.

Як пояснив ВВС Україна один з авторів звернення, голова організації "Український дім" Андрій Щекун, українське населення автономії вважає себе "меншиною в меншині", а тому "перебуває під захистом чинного вітчизняного та міжнародного законодавства про права національних меншин".

"Українців у Криму проживає 24% населення, а тому ми маємо право на 24% україномовних шкіл та садочків, 24% від мовного бюджету на розвиток української. Зараз ми не маємо навіть 1%", - заявив пан Щекун. Він додав, що в Криму програми розвитку української практично не фінансуються, "тоді як російська мова має все".

Віце-спікер Іоффе: це прояв дотепності

Віце-спікер кримського парламенту Григорій Іоффе вважає, що своїм зверненням проукраїнські організації Криму "вирішили виявити свою дотепність" і спричинити політичний галас.

"Я не бачив цього звернення, хоча кожного дня переглядаю пошту. Але навіть, якщо воно існує, я би порадив цим людям уважно прочитати закон про мовну політику, що був ухвалений. Він чітко передбачає, що у нас українська мова є єдиною державною і не потребує жодного іншого статусу", - сказав пан Іоффе у коментарі ВВС Україна.

Крім того, віце-спікер наголосив, що у Криму програми розвитку української мови та культури фінансуються у достатньому обсязі, а парламент автономії "прийняв кілька постанов, які цьому сприяють". Зокрема, каже він, на фінансування Всеукраїнського культурно-інформаційного центру у Сімферополі з бюджету щорічно виділяється близько мільйона гривень. Також фінансується й організація "Просвіта".

Минулого тижня голова Ради міністрів Криму Анатолій Могильов заявив, що у зв’язку набуттям чинності закону "Про засади державної мовної політики" найближчим часом в автономії регіональними можуть стати російська та кримськотатарська мови. Для вирішення цього питання буде скликана позачергова сесія місцевого парламенту.

"Безумовно, практична реалізація його норм потребуватиме бюджетних витрат. Ми обов'язково знайдемо необхідні кошти і будемо впроваджувати передбачені в законі механізми щодо функціонування регіональних мов. Ми усвідомлюємо, що, виконуючи мовний закон, ми захистимо гуманітарні права переважної більшості кримчан. Для нас фактор суспільного спокою і громадянської консолідації важливіший за гроші", - наголосив пан Могильов.

Водночас голова кримського уряду висловив упевненість, що надання статусу регіональної російській та кримськотатарській мовам жодним чином не перешкоджатиме розвитку на території автономії державної української мови.

Російська - вже регіональна в Одесі

Одеська міська рада на позачерговій сесії в понеділок ухвалила рішення, відповідно до якого російська мова одержала в місті статус регіональної.

За це проголосувало 73 депутати з 111 присутніх, повідомляють " Клацнути Українські новини".

Документ ухвалений у рамках реалізації положень закону "Про засади державної мовної політики".

"Ухвалення рішення дасть змогу гармонізувати мовні відносини і надасть можливість вільного вибору мови міжнаціонального спілкування у місті, де протягом 200 років слово "Одеса" пишеться із двома "с", - сказав депутат Олексій Косьмін.

Своєю чергою, мер Одеси Олексій Костусєв додав, що 89% одеситів комфортніше розмовляти, читати й спілкуватися російською мовою.

"Немає ніяких сумнівів у тому, що це рішення підтримує переважна більшість одеситів", - сказав мер.

Як заявив Олексій Косьмін, за даними останнього перепису населення, в Одесі проживає понад 10% населення, які рідною вважають російську мову. Новий закон передбачає, що статус регіональної може отримати мова, яку вважає рідною від 10% місцевого населення.

Закон "Про засади державної мовної політики" викликав бурхливу реакцію в суспільстві: країною прокотилася хвиля акцій і на його підтримку, і проти нього. У Києві близько десятка молодих людей оголошували голодування під Українським домом, вимагаючи, аби закон скасували.

8 серпня президент Віктор Янукович таки підписав закон, доручивши створити комісію, яка доопрацьовуватиме документ на прохання громадськості та представників інтелігенції.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS