Вибори на Дніпропетровщині: тактичний відступ опозиції?

Останнє поновлення: Субота, 8 вересня, 2012 p., 07:52 GMT 10:52 за Києвом
Партійні прапори

Для опозиційних партій ключову роль може зіграти активність молодих виборців у день голосування

На Дніпропетровщині беззаперечним лідером виборчої кампанії у Верховну Раду вважають Партію регіонів, однак слабкі позиції опонентів влади можуть зміцніти за рахунок великої частини виборців, які досі не визначилися зі своїми вподобаннями.

Ще навесні на узбіччях доріг з'явилися рекламні щити з портретами місцевих керівників, а в регіональних ЗМІ зарясніли сюжети про їхні благодійні справи.

По містах і районах почали ремонтувати дахи і підвали житлових будинків, встановлювати дитячі майданчики, роздавати стипендії і набори ліків. У нагоді виявилися придбані за бюджетні кошти машини "швидкої" допомоги, шкільні автобуси і телетюнери для пільговиків.

Не дивно, що потенційних кандидатів від партії влади виборці почали впізнавати ще до початку кампанії, а збори трудових колективів заходилися "рекомендувати" їх для обрання до Верховної Ради.

Серед висуванців від Партії регіонів у 17-и округах Дніпропетровщини було зареєстровано двоє заступників голови Дніпропетровської обласної адміністрації, низку віце-мерів Дніпропетровська, Кривого Рогу, Дніпродзержинська, керівників обласного управління МНС і Придніпровської залізниці, а також кількох нардепів-регіоналів. У останніх особливого вибору не було, оскільки представників Дніпропетровщини практично немає у прохідній частині списку Партії регіонів. Тому місцеві регіонали мають доводити перед партією свою спроможність насамперед у мажоритарних округах.

Регіонал на регіонала

Дніпропетровські оглядачі сходяться на думці, що від результатів виборів залежить кар’єра обласних керівників на чолі з головою ОДА Олександром Вілкулом. Молодого губернатора, який прийшов у велику політику з бізнес-структур Рината Ахметова, вважають потенційним кандидатом на важливі посади в Кабміні. Однак виборчу кампанію ускладнює те, що на Дніпропетровщині перехрещуються інтереси різних фінансово-бізнесових груп.

На думку співголови громадського об’єднання "Примножимо славу Придніпров'я!" Віктора Березки, партії влади навряд чи вдасться провести до парламенту всіх запланованих кандидатів. Він прогнозує, що вони зазнають поразки "принаймні в двох-трьох округах".

Особливо цікава ситуація складається в округах, де розташовані підприємства Віктора Пінчука. В 24-му окрузі, де офіційним кандидатом від Партії регіонів є заступник міського голови Дніпропетровска Анатолій Крупський, несподівано зареєструвався інший регіонал - помічник голови правління Нижньодніпровського трубопрокатного заводу, який входить до групи Інтерпайп, Яків Безбах. Боротьба між двома однопартійцями має бути гострою, тим більше, що в окрузі з'явився кандидат-двійник – пенсіонер Іван Безбах.

"Сюрприз" від самовисуванців

Сплутати карти обласній владі в різних округах можуть й інші кандидати: екс-губернатор Микола Деркач, колишній начальник обласної міліції Олександр Бобильов або екс-міністр транспорту Леонід Костюченко. Як стверджує виконавчий директор обласного відділення Комітету виборців України Станіслав Жолудєв, за кількістю кандидатів-мажоритарників, яких на Дніпропетровщині понад 200, область поступається лише Київській.

"Для влади самовисуванці можуть піднести справжній сюрприз"

Віктор Пащенко, політолог

Така кількість кандидатів здатна заплутати не тільки виборців, але й політтехнологів. Головні несподіванки цих виборів можуть бути пов’язані з так званими самовисуванцями, вважає доцент кафедри політології Дніпропетровського національного університету Віктор Пащенко.

"По-перше, для виборців вони не асоціюються з владою та опозицією. По-друге, за ними можуть стояти впливові сили, хоча більшість – звичайні популісти. Але для влади самовисуванці можуть піднести справжній сюрприз", - каже він.

Дехто з кандидатів вже зараз заявляє, що їх намагаються зняти з дистанції. Широкого розголосу в Україні набула історія Максима Голосного – автора креативного білборду "Бабуся з котом". Колишній голова Єлизаветівської сільради зареєструвався самовисуванцем по дніпродзержинському округу №30, незважаючи на порушену проти нього карну справу. Міліція стверджує, що розшукує пана Голосного за майновий злочин, але сам кандидат запевняє, що це – політичне переслідування.

Опозиція грає "в піддавки"

Об’єднана опозиція Дніпропетровщини теж неодноразово висловлювала побоювання щодо політичних репресій та "зачистки" округів. Саме через це, як стверджують її лідери, вони не розголошували погоджений список кандидатів до самого початку виборчої кампанії.

Втім, як виявилось, найвпливовіші дніпропетровські опозиціонери від "Батьківщини" і "Фронту змін" віддали перевагу партійному списку. В ньому, окрім найближчих соратників Юлії Тимошенко, опинилися місцеві "фронтовики" – керівник обласного виборчого штабу Андрій Павелко, колишній депутат парламенту Леонід Сергієнко, а також Денис Дзензерський – син власника акумуляторної кампанії "Веста".

"Якщо явка перевищить певний рубіж, це означатиме, що на вибори, окрім дисциплінованих виборців похилого та середнього віку, пішла молодь, яка налаштована більш опозиційно"

Микола Гордіченко, соціолог

У мажоритарні округи опозиція благословила молодих та перспективних активістів. Серед них депутати Дніпропетровської міськради Максим Курячий, Вадим Гетьман, тележурналістка Анастасія Староскольцева, однак імена більшості не дуже відомі рядовим виборцям.

Три мажоритарні округи об’єднана опозиція взагалі віддала кандидатам не надто рейтингової в області політичної сили – ВО "Свобода".

Вочевидь, не становлять серйозної конкуренції Партії регіонів і мажоритарні кандидати від партій Наталії Королевської "Україна – Вперед!” та Віталія Кличка УДАР, хоча останнім пророкують певний успіх і подоланні п'ятивідсоткового бар'єру.

Загалом дніпропетровські ЗМІ з іронією пишуть, що місцева опозиція на нинішніх виборах вирішила зіграти з регіоналами "в піддавки".

Шанси для критиків влади

Такий передвиборчий розклад на батьківщині Юлії Тимошенко, як виглядає, цілком влаштовує партію влади.

За даними Придніпровського регіонального центру політичних досліджень "Політикум", рейтинг Партії регіонів наприкінці серпня складав 34,3%. За представників об'єднаної опозиції збирається голосувати 16,8% опитаних, тобто вдвічі менше.

Скандальна реклама дніпропетровського інтернет-сайту перетворилася на символ політичного протистояння на виборах

Однак передчасно святкувати перемогу регіоналам все ж не варто. Скандальний успіх білборда "Бабуся з котом" наочно демонструє зростання антивладних настроїв. Як підкреслюють соціологи, кількість тих, хто досі не визначився зі своїми політичними симпатіями, сягає третини електорату.

Крім того, чимале значення для результатів матиме активність виборців у день голосування.

"Якщо явка перевищить певний рубіж, це означатиме, що на вибори, окрім дисциплінованих виборців похилого та середнього віку, пішла молодь, яка налаштована більш опозиційно. Таким чином підвищаться шанси політичних сил, які критикують або не підтримують нинішню владу", - пояснює соціолог Микола Гордіченко.

Значну кількість голосів у регіоналів можуть також відвоювати їхні "закляті союзники" –комуністи.

Більше на цю тему

Виборча кампанія в регіонах

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS