ОБСЄ закликає Раду відхилити закон про наклеп

Останнє поновлення: Середа, 19 вересня, 2012 p., 15:09 GMT 18:09 за Києвом
Вивіска ОБСЄ і прапори

ОБСЄ попереджає про неприпустимість запровадження кримінальної відповідальності за наклеп

Організація з безпеки і співробітництва у Європі закликала Верховну Раду не ухвалювати законопроект про запровадження кримінальної відповідальності за наклеп.

Представник ОБСЄ зі свободи засобів масової інформації Дуня Міятович звернулася з відповідною заявою до депутатів парламенту.

"Я закликаю всіх членів парламенту відхилити запропоновані зміни, які становитимуть серйозну перешкоду для свободи засобів масової інформації в країні. Криміналізація висловлювань у сучасній демократії означає придушення дискусії й захист державних посадових осіб від критики і може призвести тільки до самоцензури з боку мас-медіа", - наголосила пані Міятович, яку цитує агентство Клацнути "Українські новини".

Представниця ОБСЄ також написала листа міністрові закордонних справ України Костянтинові Грищенку, у якому висловила стурбованість ухваленням у першому читанні закону, який повертає у Кримінальний кодекс статтю про наклеп.

У листі вона також зазначає, що Україна була однією з перших країн у регіоні ОБСЄ, що скасували кримінальну відповідальність за наклеп.

"Криміналізація висловлювань у сучасній демократії означає придушення дискусії і захист державних посадових осіб від критики і може призвести тільки до самоцензури з боку мас-медіа"

Дуня Міятович, представник ОБСЄ зі свободи ЗМІ

Міжнародні організації вже не вперше намагаються вплинути на український парламент, щоб не допустити ухвалення цього закону.

Після того, як у липні у Верховній Раді був зареєстрований законопроект представника Партії регіонів Віталія Журавського, міжнародна організація "Репортери без кордонів" закликала депутатів відхилити цей документ, а генеральний секретар Ради Європи Турб'єрн Ягланд висловлював стурбованість можливістю його ухвалення.

В уряді також є незгодні

Тим часом із українського уряду також лунають заяви про недоцільність повернення у законодавство кримінального покарання за статтею "наклеп".

Перший віце-прем'єр-міністр України Валерій Хорошковський заявив, що вважає передчасним ухвалення такого закону.

"Я тільки погоджуюсь із тими висловлюваннями і тією точкою зору, що, на жаль, у нашій країні через те, що немає довіри до судів, ми не можемо ухвалювати таке жорстке законодавство. Це моя особиста точка зору. На сьогодні це передчасно, а у запропонованій формі навіть неприйнятно", - сказав Валерій Хорошковський журналістам, якого цитує Клацнути "Інтерфакс-Україна".

"На жаль, у нашій країні через те, що немає довіри до судів, ми не можемо ухвалювати таке жорстке законодавство"

Валерій Хорошковський, перший віце-прем'єр-міністр України

Проти жорстких норм законопроекту висловилися також уповноважена Верховної Ради з прав людини, журналістські об'єднання, міжнародна організація "Репортери без кордонів", низка українських громадських організацій та опозиційні партії.

За законопроект Віталія Журавського 18 вересня Клацнути проголосували 244 депутати.

Документ передбачає, що будь-які особи, зокрема журналісти, котрі поширюватимуть інформацію, яку інша особа розцінить як наклеп чи образу, можуть бути покарані виправними роботами або штрафом.

Планується, що штраф складатиме від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів (8,5-17 тис. грн), а виправні роботи можуть тривати до одного року.

Наклеп у публічному виступі або в ЗМІ каратиметься штрафом від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів (17-25,5 тис. грн), виправними роботами до двох років або арештом від 3 до 6 місяців.

За образу пропонується карати штрафом сумою 500-1000 неоподатковуваних мінімумів або виправними роботами терміном до року.

Опозиція не голосувала за проект пана Журавського, а її лідери заявили про неприпустимість ухвалення такого закону.

Лідер об'єднаної опозиції Арсеній Яценюк заявив, що закон "перетворить Україну на ізольовану країну третього світу".

"Це закон про заборону говорити правду і про кримінальну відповідальність за те, що ви будете говорити правду на телеканалах, у своїх блогах, сайтах та газетах. Усе це вкладається в загальну концепцію контролю за ЗМІ: Клацнути відключення каналу ТВі, вплив на журналістів і на власників ЗМІ, а тепер остання крапка - безпосередньо залякування журналістів кримінальною відповідальністю за правду про сьогоднішню владу і президента", - сказав у заяві Арсеній Яценюк.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS