Вибори в Білорусі: опозиція не потрапила в парламент

Останнє поновлення: Понеділок, 24 вересня, 2012 p., 07:14 GMT 10:14 за Києвом
Олександр Лукашенко

Олександр Лукашенко розраховує на покращення стосунків Білорусі з країнами Заходу

За підсумками виборів у Білорусі, що відбулися в неділю, до парламенту не пройшов ніхто з представників опозиції, свідчать попередні результати голосування, опубліковані на сайті Центрвиборчкому.

За тиждень до голосування дві найбільші опозиційні партії країни на знак протесту проти нечесних виборів зняли з перегонів своїх кандидатів.

За даними ЦВК, серед кандидатів, що пройшли до Палати представників, є троє представників Комуністичної та один член Аграрної партії, які у своїх передвиборних заявах підтримували курс керівництва країни.

Як заявляють в опозиції, до Палати представників обрали "кандидатів від влади", повідомляє Клацнути "Інтерфакс-Україна".

Раніше голова Центрвиборчкому Лідія Єрмошина сказала, що в Палату представників Національних зборів обрано 109 депутатів. Всього в нижній палаті білоруського парламенту 110 місць.

Обрання депутатів парламенту майже в повному складі пані Єрмошина пояснила тим, що це були "дійсно сильні кандидати". "Та й конкуренція була невелика, плюс до цього було 16 безальтернативних округів", - зазначила вона.

Явка на виборах склала 74,2%.

"Нудно і спокійно"

Вибори нижньої палати парламенту Білорусі відбувалися за мажоритарним принципом. На 110 мандатів претендували 294 кандидати.

Як повідомляє кореспондент ВВC Україна у Мінську, 16 округів – безальтернативні, тобто там є лише один кандидат, якого вважають "провладним".

Клацнути "Провладні" кандидати є у всіх округах, за винятком одного у Гомелі. Зазвичай це хтось з чиновників, керівників державних підприємств чи установ, переважно передпенсійного віку. Вони і є номінальними фаворитами виборчої гонки.

На виборах зареєструвалося близько 16 тисяч національних і 800 міжнародних спостерігачів від місій СНД та ОБСЄ.

Планується, що попередні результати парламентських виборів у Білорусі стануть відомі пізно ввечері у неділю.

Місії спостерігачів висловлять свою думку щодо виборів у Білорусі в понеділок, 24 вересня.

Президент Білорусі Клацнути Олександр Лукашенко прийшов на виборчу дільницю у Мінську разом зі своїм сином Миколою.

Виступаючи перед журналістами, він заявив, що розраховує на покращення стосунків Білорусі з країнами Заходу після парламентських виборів.

"Нехай заздрять тому, як у нас проходять вибори. Нудно і спокійно – це щастя для народу. Нам не потрібні революції, вибухи, сутички"

Олександр Лукашенко, президент Білорусі

"Я розраховую на краще. Але вибори проводяться не для Заходу, вибори в Білорусі, і головний їх автор - білоруський народ", - сказав Олександр Лукашенко.

За словами білоруського лідера, "якщо і цього разу хтось засумнівається у наших виборах, тоді я не знаю, як їх треба проводити".

Президент також заявив, що інші країни можуть позаздрити тому, як проходять вибори в Білорусі.

"Нехай заздрять тому, як у нас проходять вибори. Нудно і спокійно – це щастя для народу. Нам не потрібні революції, вибухи, сутички", - підкреслив Олександр Лукашенко.

Говорячи про зняття кандидатів від низки опозиційних партій, глава держави сказав, що ці люди "боягузи, яким нічого сказати народу".

"Я роблю висновок про їх повну неспроможність", - підкреслив президент Білорусі.

Спроба бойкоту

За тиждень до дня голосування дві найбільші опозиційні партії - Об’єднана громадянська партія та Білоруський народний фронт – зняли своїх кандидатів з перегонів.

"Ми не відмовляємося від інституту виборів як способу зміни влади, ми хочемо цього і вважаємо свій бойкот початком шляху до чесних виборів"

Вацлав Арешка, один з лідерів організації "Білоруський рух"

Своє рішення вони пояснили протестом проти нечесних виборів.

Вони та ще п'ять менших опозиційних партій та рухів закликали співгромадян бойкотувати ці вибори і не приходити на виборчі дільниці взагалі.

За їх словами, чесні і вільні вибори за президентства Олександра Лукашенка неможливі, тому краще присвятити вихідний день риболовлі.

"Бойкот – це загальний референдум недовіри до режиму. Та низька активність на дільницях, яка сьогодні є, це дуже добре показує. Ми не відмовляємося від інституту виборів як способу зміни влади, ми хочемо цього і вважаємо свій бойкот початком шляху до чесних виборів", - пояснив один з лідерів організації "Білоруський рух" Вацлав Арешка.

Водночас за прогнозами соціологів, заклики до бойкоту не матимуть великого успіху – на вибори готові прийти 60 відсотків білорусів.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS