Чи з'явиться у США "список Тимошенко"?

Останнє поновлення: Понеділок, 24 вересня, 2012 p., 13:23 GMT 16:23 за Києвом
Віктор Янукович та Юлія Тимошенко

Юлія Тимошенко вже тривалий час домагається санкцій проти Віктора Януковича і його підлеглих

У той час, як українська влада на офіційному рівні називає Клацнути резолюцію сенату США стосовно України лише рекомендаційною і такою, що ухвалювалася "за сумнівною процедурою", багато експертів кажуть про можливі санкції, що їх може застосувати США до посадових осіб в Україні і про початок міжнародної ізоляції країни.

У резолюції сенату США, що була ухвалена наприкінці минулого тижня, міститься заклик до Державного департаменту США запровадити візові санкції щодо осіб, причетних до кримінального переслідування Юлії Тимошенко.

Проект резолюції був підготовлений ще навесні. Сенатор США Джеймс Інхоф із штату Оклахома у травні пропонував колегам схвалити більш жорсткі формулювання і називав конкретні прізвища: запровадити візові обмеження стосовно президента Віктора Януковича, генерального прокурора Віктора Пшонки та інших посадових осіб, відповідальних за тюремне ув'язнення екс-прем'єр-міністра.

Окрім того, сенатор ініціював позбавлення України функцій головування у 2013 році в ОБСЄ, якщо Юлія Тимошенко не буде звільнена із в'язниці, а також відкликання посла США в Україні й призупинення діяльності американського посольства у Києві.

"Вже є "список Магнітського" стосовно російських чиновників, наскільки мені відомо, створюється "список Pussy Riot". Якщо ситуація в Україні із правами людини, зі свободами погіршуватиметься, може бути ухвалена більш жорстка резолюція, і "список Тимошенко" також буде."

Юрій Щербак, колишній посол України у США

Проте в остаточному варіанті, залишивши заклик до Держдепу запровадити візові санкції щодо осіб, відповідальних за позбавлення волі Юлії Тимошенко (не називаючи прізвищ), сенатори прибрали решту пунктів. Але закликали уряд України провести парламентські вибори справедливо й прозоро, у відповідності зі стандартами ОБСЄ, у якій Україна головуватиме в 2013 році.

Невипадкова чернетка із прізвищами

"Думаю, чернетка резолюції була оприлюднена невипадково. У тому числі - і вказані прізвища", - вважає колишній посол України у США Юрій Щербак.

"Звичайно, що у кишені великої держави є і такий серйозний аргумент, як візові санкції. Це було би дуже серйозним ударом по українських можновладцях. Вже є Клацнути "список Магнітського" стосовно російських чиновників, наскільки мені відомо, створюється "список Клацнути Pussy Riot". Якщо ситуація в Україні із правами людини, зі свободами погіршуватиметься, може бути ухвалена більш жорстка резолюція, і "список Тимошенко" також буде", - додав дипломат в інтерв'ю ВВС Україна.

Член комітету Верховної Ради у закордонних справах Тарас Чорновіл переконаний, що у разі, як Юлію Тимошенко не звільнять, санкції таки будуть. В інтерв'ю агентству Клацнути "Українські новини" він сказав, що швидка процедура підготовки резолюції комітетом з міжнародних відносин США й схвалення її сенатом свідчить про те, що текст резолюції був погоджений з Державним департаментом США.

"Комітет у закордонних справах сенату - це прямий зв'язок з Держдепартаментом, у цьому комітеті більшість прямо працює з департаментом і формує його політику. Резолюція у такій формі не могла з'явитися без узгодження", - сказав депутат.

Також Чорновіл спрогнозував, що санкції будуть введені досить швидко, і що питання зараз - лише в їхніх обсягах.

"Це - чергове серйозне "китайське" попередження. Якщо зараз пункти були зняті з резолюції, то наступного разу точно з'являться. Це гра з вогнем, гра в повну міжнародну ізоляцію України"

Володимир Огризко, екс-міністр закордонних справ України

Сергій Толстов із Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень наголошує на тому, що ухвалена сенатом США резолюція - перша стосовно України, у якій може повторитися прецедент "списку Магнітського", тобто, коли влада США встановить заборони на видачу віз низці українських посадовців.

"Але, на мій погляд, якщо дійде справді до застосування санцій, на президента вони не поширюватимуться. Віктор Янукович всіляко відхрещується від того, що він має вплив на судовий процес і прокурорські розслідування", - сказав Сергій Толстов в інтерв'ю ВВС Україна.

"З іншого боку, є пікантні особливості. Якщо санції поширюватимуться суто на слідчих, що розслідували справи Тимошенко, чи на суддівський корпус, то, фактично, окрім подальшого погіршення іміджу України це ні на що істотного впливу не матиме. Якщо ж буде запроваджено більш широкий список, з включенням до нього політиків, урядовців, депутатів парламенту і так далі - тоді це може мати інше значення", - додав політолог.

У той же час, як передала кореспондентка ВВС Україна у США Наталка Хижняк, заступник Держсекретаря США Філіп Ґордон заявив у Вашингтоні під час конференції, присвяченій Україні, що на сьогодні США не розглядають можливості застосування санкцій проти України. Водночас, він заявив, що США закликає звільнити Юлію Тимошенко та інших представників опозиції із тюрми.

"Ми також закликаємо уряд України припинити подальші переслідування проти них та інших політичних опозиційних лідерів. В той час, як двох членів колишнього уряду Тимошенко було звільнено раніше цього року, ми стурбовані тим, що офіс Генерального прокурора продовжує порушувати додаткові справи проти пані Тимошенко та пана Луценка", - заявив наприкінці минулого тижня Філіп Ґордон.

Документ після третьої ночі

Резолюція сенату США ні до чого не зобов'язує Державний департамент, оскільки для набуття юридичної сили документ також має бути схвалений і нижньою палатою Конгресу США - Палатою представників. Тільки після цього він набуде сили закону.

На цьому наголошує і міністерство закордонних справ України, називаючи документ політичним і рекомендаційним. Зовнішньополітичне відомство також висловлює невдоволення процедурою ухвалення резолюції.

"Важко серйозно сприймати документ, ухвалений уночі за процедурою, яку з усією дипломатичною стриманістю можна назвати, як мінімум, сумнівною", - наголосили у прес-службі МЗС України.

"Резолюція не має обов'язкового характеру, не зобов'язує сенат вчиняти які-небудь дії, вона лише демонструє позицію тих людей, яким вдалося "проштовхнути" її в сенаті "

Ентоні Салвія, Американський інститут в Україні

"Якими мотивами керувалися автори резолюції по Юлії Тимошенко, які за всяку ціну намагалися обійти протести інших сенаторів з приводу документа, і з цією метою поспіхом вносили в нього редакційні правки, також пропонували сенату ухвалити резолюцію "з голосу" як вже нібито новий документ, після третьої години ночі, за кілька хвилин до закриття сесії, коли в залі були присутні менше півдесятка діючих членів верхньої палати американського парламенту?", - запитують в МЗС.

Закликає "не нагнітати ситуацію" навколо резолюції сенату і виконавчий директор Американського інституту в Україні Ентоні Салвія. Цей інститут нещодавно у своєму дослідженні оцінив зовнішню політику України на "відмінно", а економічну - на "добре".

"Сенат США ухвалює багато резолюцій. Тому цілком природно, що політики і сенатори висловлюються з різноманітних питань, які стосуються різних частин світу. Випадок із цією резолюцією не є винятком: вона не має обов'язкового характеру, не зобов'язує сенат вчиняти які-небудь дії, вона лише демонструє позицію тих людей, яким вдалося "проштовхнути" її в сенаті", - сказав Ентоні Салвія в інтерв'ю агентству Клацнути "Інтерфакс-Україна".

"Гра з вогнем"

Водночас, колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко сказав, що резолюція сенату США свідчить про початок міжнародної ізоляції України.

"Це чергове серйозне "китайське" попередження. Якщо зараз деякі пункти були зняті з резолюції, то наступного разу вони точно з'являться. Це - гра з вогнем, гра в повну міжнародну ізоляцію України", - сказав Володимир Огризко агентству "Українські новини".

"Я, як і більшість громадян України, не довіряю суддівській системі. Але й не маю чіткої відповіді на запитання: що, коли посадові особи перебувають на політичних посадах, вони можуть дозволяти собі все, що завгодно і не відповідати за це? Особисто мені резолюція сенату США не допомагає одержати відповідь на це запитання"

Сергій Толстов, політолог

Голова парламенського комітету з питань національної безпеки і оборони, представник об'єднаної опозиції Анатолій Гриценко на своїй сторінці на Facebook назвав реакцію МЗС на резолюцію "нахабною".

"Резолюція сенату США не є документом прямої дії, вона має рекомендаційний характер, але навіть це так налякало Януковича, Азарова і Грищенка, що позбавило їх розуму, паралізувало здатність думати", - прокоментував Анатолій Гриценко.

Колишній посол України у США Юрій Щербак вважає, що документ є безпрецедентним в україно-американських відносинах, оскільки вперше у подібному документі ідеться про можливість застосування санкцій проти представників української влади.

"Усі спекуляції щодо того, що резолюція не має ніякого значення, що вона є рекомендаційною, - це нонсенс. Це дуже серйозний сигнал для української влади, як би її представники не намагалися легковажити і відмахуватися від неї. Попри те, що Державний департамент США підлягає президенту США, давно відомо, що на зовнішню політику США суттєво впливає сенат", - сказав Юрій Щербак в інтерв'ю ВВС Україна.

На іще один аспект звертає увагу Сергій Толстов із Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень.

"Я думаю, що, все ж таки, тут немає єдиної правди. Я, як і більшість громадян, не довіряю суддівській системі в Україні. Але й не маю чіткої відповіді на запитання: що, коли посадові особи перебувають на політичних посадах, вони можуть дозволяти собі все, що завгодно і не відповідати за це? І особисто мені резолюція сенату США не допомагає знайти відповідь на це запитання", - сказав ВВС Україна політолог.

Водночас, колишній посол у США Юрій Щербак вважає, що, зважаючи на президентські вибори у США, які відбудуться на початку листопада, навряд чи слід очікувати якихось кроків американської влади стосовно України у найближчі місяці. Але, як вважає Юрій Щербак, одразу ж після виборів політика щодо Києва "буде однозначною, незалежно від того, хто переможе - Обама чи Ромні".

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS