Чорногорія: від авторитаризму до євроінтеграції

Останнє поновлення: Четвер, 18 жовтня, 2012 p., 15:29 GMT 18:29 за Києвом
Чорногорія

Чорногорія у 2012 році суттєво просунулася на шляху до ЄС

Колишня югославська республіка Чорногорія однією з останніх стала членом ООН і в мирний спосіб здобула незалежність від Сербії.

Чорногорією вже два десятиліття править політична коаліція, очолювана колись наймолодшим європейським прем'єром Міло Джукановичем, єдиним балканським лідером, який після бурхливих 90-х втримався на найвищій державній посаді.

Найбільшу кількість голосів на виборах, які в неділю відбулися у Чорногорії, отримала провладна коаліція "Європейська Чорногорія". Опозиція, яка йшла на вибори трьома політичними силами, також заявляє про плани щодо об'єднання та створення парламентської більшості.

Хоча аналітики більше шансів для формування нового уряду надають коаліції Джукановича, долю нового уряду вирішуватимуть партії національних меншин - босняків-мусульман, албанців, та хорватів, - які за новим виборчим законом отримали кілька парламентських місць.

Явка в день голосування сягнула близько 70%, що є дуже високим показником для країни. І більшість з півмільйона виборців Чорногорії проголосували за провладну коаліцію, яку з часів падіння комунізму та запровадження багатопартійності очолює пан Джуканович.

Водночас успіх опозиції свідчить, що інша половина суспільства готова до змін.

Чорногорія потерпає від економічної кризи, безробіття та корупції.

Розкол у суспільстві

Останні вибори - вже треті у незалежній Чорногорії, яка утворилася у 2006 році.

Після оголошення попередніх результатів Міло Джуканович заявив, що його коаліція - одна з небагатьох у Європі, яка в умовах кризи здобула значну підтримку виборців.

"У нас є всі умови вже найближчим часом створити уряд, який успішно продовжить вести Чорногорію до Євросоюзу", - сказав він"

Міло Джуканович, прем'єр-міністр Чорногорії

"У нас є всі умови вже найближчим часом створити уряд, який успішно продовжить вести Чорногорію до Євросоюзу", - сказав він.

Лідер найсильнішої опозиційної коаліції Демократичний фронт Міодраґ Лекіч після виборів заявив, що на його політичній силі лежить історична відповідальність розпочати діалог з опозиційними партіями.

"Ми у Чорногорії повинні спробувати створити уряд "національної єдності", який отримає підтримку міжнародної спільноти", - сказав він.

Населення Чорногорії розділене питанням про співіснування з Сербією: у суспільстві існує глибокий поділ на тих, хто підтримує незалежність від Сербії, та тих, хто бачить майбутнє Чорногорії разом з Белградом. Під час передвиборчої кампанії правляча коаліція критикували опозицію за просербську орієнтацію.

Лідеру Демократичного фронту опоненти закидали, що в часи союзної держави із Сербією він був близьким до Слободана Мілошевича і працював югославським послом у Римі.

А Соціалістична народна партія Чорногорії навіть заявляла, що у разі перемоги поверне триколірний прапор колишньої Югославії, змінить гімн та підніме питання сербської мови як мови більшості. У Чорногорії питання державної мови - чорногорської чи сербської - дуже політизоване, особливо у виборчий період.

Правляча коаліція отримала свою порцію критики: як від опозиції, так і з Брюсселя. Попри прогрес Чорногорії на шляху інтеграції до ЄС, невирішеними залишаються проблеми корупції та організованої злочинності. Яким же чином пану Джукановичу вдалося втриматися при владі понад 20 років?

23 роки при владі

Міло Джуканович прийшов до влади як молодший соратник Слободана Мілошевича на хвилі так званої "антибюрократичної революції" після 1989 року, коли у тодішній Сербії та Чорногорії комуністичну номенклатуру замінили націоналістичними кадрами.

Пан Джуканович був наймолодшим європейським прем'єр-міністром - коли його обрали на посаду, йому було 29 років. П'ять разів він ставав прем'єром і раз - президентом. Міло Джуканович очолює Демократичну партію соціалістів, яка утворилася після розпаду Комуністичної партії.

Після 1997 року Міло Джуканович починає вести відмінну від Слободана Мілошевича проєвропейську політику та бере курс на незалежність Чорногорії. Чорногорія навіть мала окрему від Белграда валюту, а на референдумі 2006 року понад 55% громадян проголосували за незалежність.

Міло Джуканович

Свого часу Міло Джуканович був наймолодшим прем'єром у Європі - в 1991-му йому було 29 років

Міло Джукановича не раз звинувачували у корупції та зв'язках з організованою злочинністю.Independentвнесла його до 20 найбагатших людей світу. В Італії у 2000-х порушили справу щодо контрабанди сигарет, з якою пов'язували і Міло Джукановича.

Як трактувати політичну постать Джукановича - єдиного серед лідерів колишньої Югославії, який залишився політично активним - ВВС Україна звернулася до редактора інформаційної телепрограми "Монтена" у столиці Чорногорії Подгориці Александра Дюкича.

За словами пана Дюкича, настав час, щоб на позиції голови уряду можна було бачити нову постать, яка матиме таку ж сильну політичну харизму, як нинішній прем'єр.

"Фактом є те, що Джуканович та його політичні соратники перебувають у Чорногорії при владі уже майже 23 роки, і це дійсно довгий період. Але якщо проаналізувати ситуацію в країні, яка, на відміну від колишніх югославських республік, не постраждала від воєнних руйнувань дев'яностих років і як маленька економіка більш-менш зберегла стабільність в умовах глобальної кризи, то можна з'ясувати, що попри негативні сторони цієї політики, існує чимало позитивних", - сказав редактор Дюкич.

І дійсно, після Хорватії, яка у червні 2013 року повинна стати 28-м членом ЄС, Чорногорія серед республік Західних Балкан здійснила найбільший поступ у євроінтеграції. У червні цього року Подгориця отримала дату початку переговорів з ЄС, тоді як Сербія у березні лише одержала статус кандидата.

"Вступити до НАТО, потім - до ЄС"

Попри успішні євроінтеграційні процеси Чорногорія певний час тісно співпрацювала з Росією, провокуючи дискусії про її зовнішньополітичний курс, які викликали черговий розкол у суспільстві.

Після авіаударів 1999 року підтримка вступу до НАТО серед населення була дуже низькою - від 20% до 30%. За опитуваннями громадської думки, яке провела чорногорська організація ЦЕДЕМ, у червні цього року підтримка вступу до НАТО виросла до понад 37%.

Александар Дедович, директор організації "Альфа центр", яка займається інтеграцією Чорногорії до НАТО, сказав ВВС Україна, що чорногорські політики уникають говорити про членство в альянсі.

"У передвиборчій кампанії у Чорногорії домінували економічні та соціальні теми, а питання членства у НАТО було на дні пріоритетів політичних партії, і вони про це не хотіли говорити, побоюючись втратити підтримку... Сподіваюсь, що новий склад парламенту підтримає інтеграцію до НАТО... Чорногорія повинна іти за прикладом Хорватії - здійснити необхідні реформи для розбудови демократичного суспільства, вступити до НАТО, а потім і до ЄС", - сказав пан Дедович.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS