Хто такий Павло Лазаренко?

Останнє поновлення: Четвер, 1 листопада, 2012 p., 14:13 GMT 16:13 за Києвом
Павло Лазаренко

1 листопада Павло Лазаренко залишає каліфорнійську в'язницю та виходить на свободу

Павло Лазаренко пройшов шлях від агронома у колгоспі на Дніпропетровщині до однієї з найвпливовіших людей України, а тоді – до в’язня каліфорнійської тюрми.

У четвер, 1 листопада, пан Лазаренко виходить з в’язниці і, цілком ймовірно, знову стане вагомим чинником вітчизняної політики. ВВС Україна пропонує згадати основні віхи його біографії.

Павло Іванович Лазаренко народився у 1953 році в селі Карпівка на Дніпропетровщині. Закінчив Дніпропетровський сільськогосподарський інститут за спеціальністю вчений-агроном. З 1978 по 1983 рік працював на посадах агронома та голови колгоспу в одному з сіл Дніпропетровщини. Потім – був другим секретарем Царичанського райкому та завідувачем відділу Дніпропетровського обкому Компартії.

У 1990 році його обрали народним депутатом від Широківського виборчого округу на Дніпропетровщині.

Через два роки президент Леонід Кравчук призначив його своїм представником у Дніпропетровській області.

У 1994 році Павла Лазаренка обрали головою Дніпропетровської облради, а згодом – призначили головою Дніпропетровської облдержадміністрації.

Київська кар’єра

У вересні 1995 року пан Лазаренко переїхав до Києва, на посаду першого віце-прем’єр-міністра, куратора економіки та енергетики, і вже навесні наступного року став прем’єр-міністром України.

Головні дати

  • 23 січня 1953 року - народився в селі Карпівка на Дніпропетровщині
  • березень 1990 року - обраний народним депутатом
  • 28 травня 1996 року - призначений на посаду прем'єр-міністра України
  • 2 липня 1997 року - звільнений з посади голови уряду
  • березень 1998 року - обраний до парламенту як лідер опозиційної партії "Громада"
  • 19 лютого 1999 року - затриманий у аеропорту Нью-Йорка
  • 3 червня 2004 року - визнаний судом США винним у відмиванні коштів
  • 1 листопада 2012 року - виходить на свободу

Оцінки його прем’єрства в українських ЗМІ вкрай суперечливі. З одного боку, саме у цей час Україна безтравматично перейшла на національну грошову одиницю та досягла відносної стабільності в економіці. З іншого, пана Лазаренка звинувачували у масштабному тиску на бізнес та фінансових зловживаннях. Корпорація Єдині енергетичні системи України, яку під час його прем'єрства очолювала майбутня голова уряду Юлія Тимошенко, стала фактично монопольним постачальником російського газу на промислові підприємства України.

У липні 1996 року на прем’єр-міністра Павла Лазаренка було скоєно замах – під автомобілем урядового кортежу під час його проїзду по Рибальському острові у Києві здетонував вибуховий пристрій.

На посаді голови уряду пан Лазаренко пробув близько 13 місяців – у липні 1997 року Леонід Кучма відправив його у відставку, формально за станом здоров’я. Повернувшись на посаду голови Дніпропетровської облради, Павло Лазаренко оголосив про перехід в опозицію.

У вересні 1997 року він очолив партію "Громада", яка у березні наступного року взяла участь у парламентських виборах та пройшла до Верховної Ради. Експерти прогнозували, що політична сила пана Лазаренка стане одним з потужних осередків, які чинитимуть у парламенті спротив Леонідові Кучмі, а самого екс-прем’єра називали ймовірним кандидатом на пост глави держави на виборах, що мали відбутися восени 1999 року.

На початку 1998 року Генеральна прокуратура України Клацнути звинуватила Павла Лазаренка у зловживаннях при ухваленні газових угод з "Газпромом", зловживанні владою та нецільовому використанні бюджетних коштів, а також у незаконному відкритті рахунків й використанні валютних коштів за межами України.

Наприкінці 1998 року Павла Лазаренка затримали у Швейцарії за підозрою у фінансових махінаціях, проте звільнили під заставу у три мільйони доларів.

Поза межами України

Павло Лазаренко

Колишній голова уряду виїхав за межі України ще у 1999 році

На початку 1999 року Генеральна прокуратура України скерувала до Верховної Ради подання про позбавлення пана Лазаренка депутатської недоторканності. 14 лютого 1999 року пан Лазаренко вилетів з України до Греції. За три дні Верховна Рада 310 голосами "за" позбавила його недоторканності.

19 лютого 1999 року, прибувши до аеропорту Нью-Йорка, екс-депутат попросив політичного притулку на території США, аргументувавши це політичними переслідуваннями з боку режиму Леоніда Кучми. Незважаючи на це, пана Лазаренка арештували.

Протягом усього часу перебування екс-голови уряду в ув’язненні Київ неодноразово домагався його екстрадиції. У липні 2000 року українська прокуратура заявила про причетність пана Лазаренка до вбивств відомих політиків Євгена Щербаня та Вадима Гетьмана. Проте домогтися його видачі Україні не вдалося через відсутність відповідного українсько-американського договору.

У липні 2001 року прокуратура США пред’явила йому звинувачення за 53 пунктами, зокрема відмивання грошей, шахрайство та переміщення викраденої власності. Згодом, ще до початку власне судового процесу над екс-урядовцем, кількість пунктів звинувачення зменшилася до 29 – зокрема, завдяки видаленню зі списку пунктів, пов’язаних з діяльністю корпорації Юлії Тимошенко Єдині енергетичні системи України.

Судовий процес над паном Лазаренком розпочався у березні 2004 року. У червні присяжні визнали його винними за всіма пунктами звинувачення.

Через рік, після клопотання підсудного, суд скасував звинувачення ще за 15 пунктами, а у серпні 2006 року виніс колишньому урядовцю вирок: дев'ять років ув’язнення та 20 мільйонів доларів штрафу.

Унаслідок подальших апеляцій та клопотань від українських політиків, про які повідомляли українські ЗМІ, остаточна кількість пунктів звинувачення зменшилась до восьми, термін ув’язнення – до 11 місяців, а штраф – до 9 мільйонів доларів. У серпні 2011 року було названо остаточний час виходу Павла Лазаренка на волю: з урахуванням уже відбутого покарання це мало статися 1 листопада 2012 року.

Під час кампаній на парламентських виборах 2007 та 2012 років партія "Громада" намагалася зареєструвати Павла Лазаренка як першого номера свого виборчого списку, проте ЦВК відмовлялася це робити, посилаючись на норму про обов’язковість п’ятирічного проживання кандидатів у депутати в Україні.

Інетрнет-видання "Українська правда", яке Клацнути проводило розслідування процесу над Павлом Лазаренком, повідомляє, що екс-глава уряду протягом трьох діб після звільнення повинен буде особисто повідомити про себе в державну установу, що здійснює нагляд над звільненими з в’язниць особами. Під наглядом цієї служби він перебуватиме протягом наступних двох років. Крім того, йому буде заборонено володіти зброєю. Журналісти не виключають можливості депортації пана Лазаренка із США.

Причетність до справ Тимошенко

Перший заступник генерального прокурорат України Ренат Кузьмін Клацнути повідомив журналістам, що у випадку можливого повернення пана Лазаренка до України його очікуватиме арешт. За словами пана Кузьміна, санкція суду на арешт екс-прем’єра видана у зв’язку з розслідуванням одразу кількох кримінальних справ.

Кілька з цих справ, які перебувають у провадженні прокуратури, стосуються ув’язненої колишньої глави українського уряду Юлії Тимошенко.

В одній з них йдеться про можливу причетність Павла Лазаренка до вбивства в 1996 році депутата парламенту Євгена Щербаня.

Невдовзі після арешту Юлії Тимошенко до прокуратури звернувся син пана Щербаня, депутат Донецької обласної ради Руслан Щербань, який наполягав на тому, щоб Юлія Тимошенко та Павло Лазаренко були притягнуті до кримінальної відповідальності за фінансування організації вбивства його батька.

"Мене 15 років переслідують за політичними мотивами. Прийшов час нинішній владі зупинити ці протиправні дії"

Павло Лазаренко, колишній голова уряду України

Руслан Щербань Клацнути стверджував, що екс-урядовці вимагали від Щербаня-старшого поступитися своїми бізнес-інтересами на користь компанії ЄЕСУ, погрожуючи розправою. Крім того, за його словами, Павло Лазаренко винен його батькові 50 мільйонів доларів.

Про готовність свідчити у цій справі заявив і скандально відомий екс-майор Микола Мельниченко: на своїй сторінці у Фейсбук він Клацнути заявив, що у записаних ним розмовах Павло Лазаренко називається замовником вбивства Євгена Щербаня, а Юлія Тимошенко – однією з осіб, що оплатили це вбивство. Представники партії "Батьківщина" спростовують заяви екс-майора держохорони.

Павло Лазаренко у своїй заяві, переданій через адвокатів, Клацнути заявив, що всі звинувачення у його причетності до вбивств Євгена Щербаня та Вадима Гетьмана "не мають під собою ніякого грунту і є черговою спробою дискредитувати його для здійснення замовлення".

Ще один епізод, за яким українські правоохоронці напевно зацікавляться Павлом Лазаренком, стосується судового процесу, що його український уряд веде нині з російським міністерством оборони.

Міністерство оборони Росії звернулося до Господарського суду Києва з позовом про виплату йому 3,24 млрд гривень боргу, який виник під час прем’єрства Павла Лазаренка. Тоді корпорація ЄЕСУ нібито не виконала гарантовану урядом Лазаренка угоду про постачання продукції для потреб російського міноборони.

У вересні цього року суд першої інстанції ухвалив рішення на користь позивача, але Кабінет міністрів оскаржив його.

Павло Лазаренко заявив, що це звинувачення не має під собою підстав. "Уряд Лазаренка ніколи не надавав гарантій щодо розрахунків приватних структур ані уряду РФ, ані РАО "Газпром", – сказав він.

Чи повернеться Лазаренко?

За час перебування у США Павло Лазаренко розлучився зі своєю дружиною Тамарою, одружився зі своєю перекладачкою Оксаною Циковою та став батьком трьох дітей.

У заявах, які потрапляють до українських ЗМІ через адвокатів колишнього прем’єра, він стверджує, що прагне повернутися до України, проте здійснення цього бажання залежить, у першу чергу, від політичної ситуації.

"Сьогодні, здавалося б, повернення Павла Лазаренка не повинно було б спричинити якихось правових негативних наслідків, оскільки є рішення судів іноземних держав, у яких зазначено, що в діях Лазаренка, які інкримінуються йому в Україні, немає складу злочину", - заявила минулого тижня адвокат екс-урядовця Марина Долгопола.

Останнім часом Павло Лазаренко дав одне повноцінне інтерв’ю засобам масової інформації. У розмові з Клацнути "РИА Новости" він повідомив, що перше, що планує зробити після звільнення з в’язниці, - це подзвонити батькам у рідне село Карпівку.

У відповідь на запитання, чи повернеться він в Україну, пан Лазаренко сказав: "Моє повернення залежатиме не від мене, а від керівництва країни. Мене 15 років переслідують за політичними мотивами. Прийшов час нинішній владі рішуче втрутитися та зупинити ці протиправні дії".

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS