Зміна влади в Китаї: хто Ви, товаришу Сі?

Останнє поновлення: Середа, 14 листопада, 2012 p., 06:20 GMT 08:20 за Києвом
Сі Цзіньпін

Сі Цзіньпін найближчі 10 років керуватиме Китаєм

Він ніколи нікуди не обирався. Ми не знаємо, що він думає про глобальну економіку і глобальне потепління. А багато китайців краще знають в обличчя його дружину-співачку. Попри це все, Сі Цзіньпін у віці 59 років стане наймогутнішою людиною в Китаї на майбутнє десятиліття. Новий лідер, за припущеннями, буде названий у четвер, 15 листопада.

Церемонія передання влади в Китаї завжди відбувалася за завісою таємничості і породжувала інтриги та напругу у суспільстві.

Але у наші дні, коли Китай перетворився на другу за економічною міццю країну світу і ось-ось стане наддержавою, за зміною його керівництва стежить весь світ.

Перед країною постають складні проблеми. Багато спостерігачів вважають, що та модель розвитку економіки, яка забезпечувала швидке зростання, незважаючи на соціальні та екологічні збитки, вичерпала себе. Питання зараз у тому, чи здатна тоталітарна держава забезпечувати необхідні реформи і в той же час долати конфлікти різних груп впливу.

"П'яте покоління" на порозі

Нинішнє керівництво КНР на чолі з главою Держради Ху Цзіньтао перебуває при владі з 2002 року і відоме як "четверте покоління", що керувало країною після приходу комуністів до влади у 1949 році.

У Китаї суворо дотримуються вікових обмежень, змінюючи керівників на партійних і державних посадах.

З дев'ятьох членів всемогутнього Постійного комітету політбюро КПК семеро досягли пенсійного віку, тому більшості із них доведеться піти.

Член Постійного комітету політбюро Сі Цзіньпін поступово отримає всі повноваження нинішнього глави держави Ху Цзіньтао.

На перший погляд, це непогана спадщина. За десять років перебування Ху Цзіньтао при владі китайська економіка зростала із середніми темпами 10% на рік, в результаті чого мільйони китайців стали жити краще.

Але зростання камуфлювало інші проблеми. Економіка потрапила у залежність від державних субсидій і державних компаній.

Розрив між багатими і бідними разючий: у Китаї одночасно живуть мільйон мільйонерів і 150 мільйонів бідних, що існують на один долар в день.

Населення Китаю швидко старіє, що в умовах соціалістичної системи соціального забезпечення та охорони здоров'я занадто дорого обходиться державі.

Кермо майбутньої наддержави

Як у Китаї владу міняють

КПК
  • Один раз на 10 років збирається спеціальний з'їзд компартії
  • Цього разу члени керівництва віком 68 років і старші ідуть у відставку
  • Оголошуються нові імена Постійного комітету політбюро КПК
  • Вибори нових членів Політбюро не проводяться, вони призначаються заздалегідь
  • Під час обрання нового лідера важливіша його приналежність до певної фракції, а не політична лінія
  • Процес відбору нових керівників відбувається непублічно, у режимі секретності

Особливу увагу привертає відсутність політичних реформ. Комуністична партія, як і раніше, контролює всі призначення і приборкує будь-яку критику. Вона витрачає на внутрішню безпеку більше коштів, ніж на оборону.

Стиль керівництва при Сі Цзіньпіні повинен, на думку спостерігачів, змінитися. Він молодший і краще знає Захід. А його привілейоване виховання як нащадка члена партійної верхівки додало йому лиску і впевненості у собі.

Напередодні партійного з'їзду в китайській блогосфері з'явилися чутки про те, що Сі Цзіньпін нібито зустрічався з відомими реформаторами, хоча ніяких підтверджень цьому немає.

Тим часом політична система Китаю змінюється.

У минулому такі вожді як Мао Цзедун або Ден Сяопін диктували країні свою волю. У наші дні Китаєм править колективне керівництво, і новому лідерові доведеться балансувати між різними фракціями в його складі.

На думку деяких експертів, засилля партійної і державної бюрократії призвело до того, що до найвищої влади можуть прийти тільки обережні адміністратори на кшталт Ху Цзіньтао, а не сміливі реформатори, готові протистояти впливовим кланам всередині партії і держави.

Втім, китайська компартія вміє утримувати владу, заради чого їй неодноразово доводилося змінювати курс і навіть принципи.

Якщо їй вдасться прискорити проведення економічних реформ і впоратися з такими гострими проблемами, як соціальна нерівність і корупція, Сі Цзіньпін зможе передати своєму наступникові у 2022 році кермо влади нової світової наддержави.

Більше на цю тему

Теґи

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS