Гаазький трибунал виправдав двох хорватських генералів

Останнє поновлення: П'ятниця, 16 листопада, 2012 p., 15:26 GMT 17:26 за Києвом
Загреб

Генералів Маркача та Готовіну в Хорватії вважають героями

Апеляційна палата Гаазького трибуналу зняла з двох хорватських генералів звинувачення у військових злочинах проти сербів під час війни 1995 року.

За майже 20 років існування Міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії, створеного Радою Безпеки ООН, це – найгучніший перегляд раніше винесеного вироку.

57-річних Анте Готовіну та Младена Маркача звільнили в залі суду. Обидва на засіданні в п'ятницю заявили, що не скоювали навмисних злочинів проти мирних жителів.

Хорватських генералів у квітні минулого року визнали винними у вбивствах, репресіях та знищенні власності. Готовіну засудили до 24 років ув'язнення, Маркача - до 18 років.

У п'ятницю суд визнав, що дії генералів не носили навмисного характеру. Сторона звинувачення не збирається оскаржувати рішення апеляційної інстанції.

Буря в Країні

Генералів звинувачували в злочинах, ймовірно скоєних під час однієї з найбільших етнічних чисток балканських воєн. У 1995 році під час військової операції під кодовою назвою "Буря" з Хорватії вигнали 200 тисяч сербів, щонайменше 150 з котрих убили.

Ця операція поклала кінець самопроголошеній республіці Сербська Країна і по суті завершила чотирирічну війну за незалежність Хорватії.

Адвокати генерала Готовіни стверджували, що він зробив усе можливе, щоб не допустити злочинів проти мирного населення під час операції.

Військова операція поклала кінець існуванню республік Сербська Країна і Західна Боснія.

Минулого року суд постановив, що генерали Готовіна та Маркач були учасниками злочинної змови, котрою керував тодішній президент Хорватії Франьо Туджман. Стверджувалося, що метою цієї змови було "насильне видалення" сербів з території Країни.

Проте в п’ятницю суддя Теодор Мерон постановив, що такої змови насправді не було.

За його словами, у 2011 році судова палата трибуналу "припустилася помилки", ствердивши, що артилерійські удари, здійснені за наказами генералів Готовіни та Маркачапо по містах Сербської Країни, були "незаконними".

Реакція на вирок

Прихильники генералів відреагували на рішення суду радісними вигуками та оплесками. На головній площі в Загребі відеотрансляцію з зали суду переглядали тисячі людей. Дехто з них був в одязі ветеранів війни в Хорватії.

"Наші генерали - справжні герої, вони ризикували життями, щоб врятувати нашу країну і звільнити народ", - цитує АFP студентку Анджелу Аніч із Загреба.

Сербія сприйняла новину прохолодно.

"Гаазький трибунал повністю дискредитував себе цим рішенням"

Расім Льяіч, віце-прем'єр-міністр Сербії

"Гаазький трибунал повністю дискредитував себе цим рішенням", - сказав у п'ятницю віце-прем'єр сербського уряду Расім Льяіч.

Прем'єр-міністр Хорватії Зоран Мілановіч пообіцяв, що Хорватія, яка збирається вступити до Євросоюзу у липні наступного року, дотримається своєї обіцянки притягнути до відповідальності винних у військових злочинах під час війни, що вибухнула після розпаду Югославії в 90-х роках.

Хорвати вважають, що в 1995 році вони захищалися від сербської агресії.

Зовсім інакше бачать те, що відбулося під час операції "Буря", вигнані серби. Багато з них досі перебувають у Сербії в статусі біженців.

Сербська Країна проіснувала з 1991 по 1995 рік, після чого в результаті хорватського наступу її повернули під контроль Загреба. Це населена переважно сербами історична область в Хорватії, яка займає близько третини території країни.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS