Останній день Ради: кінець "кнопкодавів"

Останнє поновлення: Четвер, 6 грудня, 2012 p., 17:55 GMT 19:55 за Києвом
Верховна Рада

6 грудня завершив роботу парламент України шостого скликання

У останній день своєї роботи Верховна Рада шостого скликання ухвалила бюджет на 2013 рік та змінила регламент парламенту: депутати наступного скликання голосуватимуть персонально.

Бюджет – без проблем і обговорення

Ще кілька днів тому передбачалося, що на своєму останньому засіданні парламент шостого скликання лише ухвалить державний бюджет на 2013 рік – у вівторок провладна більшість довела, що має достатньо голосів для цього навіть без підтримки комуністів.

Далі депутати мали зробити групове фото на пам’ять та звільнити місця для своїх наступників.

Власне, починалося четвергове засідання Верховної Ради саме в такому, позбавленому будь-якої інтриги ключі. Журналісти допитувались про плани на "позапарламентське життя" тих депутатів, які не обралися до наступного парламенту. Деякі поки що парламентарі відкручували на пам’ять таблички зі своїми прізвищами з власних місць у сесійній залі і демонстрували їх на телекамери.

У той самий час представники опозиції у залі засідань мляво обурювалися з приводу процедури ухвалення бюджету. По-перше, нагадували вони, проект бюджету мав надійти до парламенту за три місяці до ухвалення, а не за два дні. По-друге, подавати його мав чинний, а не відставлений уряд. По-третє, розглядати головний фінансовий документ мала б новообрана Верховна Рада, а не чинний парламент в останній день свого існування.

Верховна Рада

Частина місць фракції "БЮТ-Батьківщина" були традиційно прикриті полотнищем з зображенням ув'язненої Юлії Тимошенко

Натомість голова бюджетного комітету парламенту Валерій Баранов зачитав депутатам ті поправки, які були враховані при підготовці остаточної версії кошторису, – всього парламентарі подали на розгляд комітету понад тисячу пропозицій щодо удосконалення бюджету-2013.

Далі представники парламентських фракцій отримали по дві хвилини для того, щоб учергове похвалити, як представник Партії регіонів Владислав Лук’янов, або розкритикувати, як решта промовців, бюджет.

Після такого формального обговорення документ було винесено на голосування, і, зрештою, ухвалено 242 голосами "за".

Несподівана перерва

Проте на цьому засідання парламенту не закінчилось: спікер оголосив півгодинну перерву, за підсумками якої лідери фракцій домовилися додатково включити до порядку денного ще два пункти.

Перший з них – два проекти змін до регламенту, покликані забезпечити персональне голосування депутатів. Авторами одного з них були представники трьох опозиційних сил, представлених у наступній Верховній Раді, – Микола Мартиненко зі списку "Батьківщини", Ірина Геращенко з УДАРу та Олександр Бондар, який, хоч і не потрапив до наступного парламенту, нещодавно вступив до лав партії "Свобода". Другий було внесено від імені голови регламентного комітету парламенту, представника Партії регіонів Володимира Макеєнка.

Відмінність між цими документами полягала в тому, що проект Макеєнка окрім припису про особисту реєстрацію та голосування парламентарів забороняв депутатам блокувати трибуну, перешкоджати роботі спікера та голосуванню інших депутатів.

Верховна Рада

В останній день своєї роботи депутати розглянули більше законопроектів, ніж передбачалося спочатку

Другий пункт, який планувалося включити до порядку денного, стосувався суперечливого законопроекту про запровадження 10% збору з продажу іноземної валюти.

Ще кілька годин перед тим представники Партії регіонів у кулуарах парламенту стверджували, що шанси цього документу на ухвалення є мінімальними, однак, розповів ВВС Україна один з членів цієї фракції, під час перерви стало зрозуміло, що свою зацікавленість в ухваленні цього закону висловило вище керівництво держави.

Кінець "кнопкодавства"?

Чому парламентська більшість вирішила наприкінці каденції парламенту повернутися до питання, що його вже віддавна Клацнути порушують опозиіонери, і, зрештою, підтримала його?

Представники опозиції вважають, що головною причиною такої поведінки більшості стало їхнє прагнення інформаційно "заретушувати" ефект від ухвалення бюджету.

Тепер у політичних ток-шоу, які вийдуть в ефір наприкінці тижня, головним інформприводом буде не ухвалення "важкого", за визначення самих представників влади, бюджету і не сама процедура ухвалення 400-сторінкового документу за два дні і фактично без обговорення, а переможне завершення боротьби з "кнопкодавством".

Представники влади, у свою чергу, в неофіційних розмовах визнавали, що таким чином вибили з рук опозиції її головний козир у інформаційній війні. Питання особистого голосування останнім часом справді набуло в Україні виняткової актуальності, і постійно звинувачуючи владу в небажанні дотримуватися Конституції, опозиція здобувала для себе рейтингові очки.

Зрештою, в даному разі на користь Партії регіонів зіграв навіть той факт, що в підсумку парламент більшістю в 338 голосів ухвалив проект авторства не опозиціонерів, а саме її представника, Володимира Макеєнка.

Верховна Рада

Традиційно завершує роботу парламенту групове фото на східцях будинку Верховної Ради

Втім, на порядку денному залишаються питання щодо реалізації цього законопроекту. Чи стане спікер нового парламенту контролювати дотримання депутатами норм зміненого регламенту? Чи бездоганною технічно є система для голосування "Рада-3", яку в кулуарах Ради називають "сенсорною кнопкою"? Зрештою, чи вирішить всі проблеми українського парламентаризму перехід до особистого голосування депутатами? Уже в четвер про ці питання мала дискутувати робоча група з підготовки роботи наступного парламенту.

До речі, у її четверговому засіданні вперше повноцінно взяли участь представники опозиційних фракцій наступного парламенту – до того вони демонстративно відмовлялися робити це на знак протесту проти невирішеності питання про особисте голосування депутатів.

Показово, що за скасування "кнопкодавства" парламентарі голосували старим-добрим способом – "за себе і за того хлопця"...

Кінець Ради

А до голосування про запровадження збору з продажу валюти парламент Клацнути так і не дійшов.

"Кінця світу не буде, і це чудово. Замість кінця світу буде початок нового етапу парламентського життя в Україні"

Володимир Литвин, голова Верховної Ради 6-го скликання

Пізніше в кулуарах парламенту говорили, що лобісти цього законопроекту так і не змогли назбирати у стінах парламенту необхідну кількість депутатів, готових його підтримати, і що до цього питання Рада повернеться уже на початку наступного скликання.

А поки що – депутати посміялися з прощальної промови Володимира Литвина, яку він почав з хорошої звістки: "Кінця світу не буде, і це чудово. Замість кінця світу буде початок нового етапу парламентського життя в Україні" – і пішли фотографуватися, востаннє в якості народних депутатів України шостого скликання.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS