Новий уряд Азарова-Арбузова: сім'я, фінанси, бізнес-інтереси

Останнє поновлення: Понеділок, 24 грудня, 2012 p., 15:57 GMT 17:57 за Києвом
Сергій Арбузов та інші члени уряду

Сергій Арбузов (праворуч) отримав одну із найвпливовіших посад в країні

Призначення нового складу Кабінету Міністрів України дало підстави багатьом експертам говорити про встановлення остаточного контролю над фінансовим блоком в уряді однією політико-бізнесовою групою, а саме, групою, близькою до Віктора Януковича і його сім'ї.

Сталося те, що й прогнозували впродовж останніх тижнів, поки обов'язки виконував старий Кабінет Міністрів.

Відданість сім'ї

Першим віце-прем'єр-міністром в уряді став колишній голова Національного банку України Сергій Арбузов. Згідно із президентським указом, він буде куратором фінансово-економічного блоку: аграрної політики та продовольства, економічного розвитку, торгівлі, соціальної політики, фінансів, доходів і зборів.

Його безпосередніми підлеглими стануть ті, кого експерти також називають представниками "групи сім'ї" і зокрема старшого сина президента, успішного бізнесмена Клацнути Олександра Януковича.

Юрій Колобов зберіг посаду міністра фінансів. Новим міністром у новому міністерстві - міністерстві доходів і зборів - став колишній голова Державної податкової служби Олександр Клименко. Його міністерство утворене внаслідок реорганізації Державної митниці та ДПА.

У підпорядкуванні Сергія Арбузова буде і колишня соратниця Юлії Тимошенко, Наталія Королевська, яка стала міністром соціальної політики та праці. Опозиційні фракції ще під час парламентської виборчої кампанії називали її пов'язаною із президентом і його адміністрацією.

"Призначені на ключові посади люди, які демонструють свою відданість сім'ї, вони не належать ані до старих донецьких, ані до "фірташівців", ані до когось іншого"

Володимир Бондаренко, "Батьківщина"

"Призначення в уряді були очікуваними якщо не з точки зору всіх персон, які туди потрапили, то поза сумнівом, відповідно до логіки. Ідеться про призначення на напрямки, які є безпосереднім інтересом президента Януковича", - сказав директор політико-правових програм Центру досліджень імені Разумкова Юрій Якименко в інтерв'ю ВВС Україна.

Представники опозиційних сил висловлюються ще категоричніше.

"Фактично, країною керує сім'я, президент Янукович і ті, кого він поставив на ті чи інші напрямки. Призначені на ключові посади люди, які демонструють свою відданість сім'ї, вони не належать ані до старих донецьких, ані до "фірташівців", ані до когось іншого. Це тенденції, яких слід було очікувати", - сказав у коментарі ВВС Україна депутат від опозиційної "Батьківщини" Володимир Бондаренко.

"Мене вразило те, чим займатиметься нове міністерство доходів і зборів, - каже у коментарі ВВС Україна керівник Центру розвитку суспільства Ігор Харченко. - На нього покладено функцію адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування. Тим самим під контроль ставляться будь-які фінансові потоки країни. І куратором їх буде Сергій Арбузов".

Арбузов - наступний прем'єр?

Депутат Володимир Бондаренко також каже, що поява на посаді першого заступника голови уряду Сергія Арбузова може свідчити про те, що саме він стане наступним прем'єр-міністром замість Миколи Азарова.

будівля Кабінету Міністрів

Раніше представники Партії регіонів твердили, що уряд оновиться щонайменше на половину

"Миколу Яновича зараз "відіжмуть", спишуть на нього усе, що тільки можна, усі прорахунки. Тоді й станеться заміна", - вважає пан Бондаренко.

У політичних колах навіть кажуть про те, що Сергій Арбузов насправді буде головною персоною у Кабміні, яка ухвалюватиме ключові рішення, у той час як Микола Азаров зберігатиме представницькі функції.

Проте з цим не згоден директор політико-правових програм Центру імені Разумкова Юрій Якименко.

"Я можу погодитися з тим, що Сергій Арбузов може стати наступним головою уряду, але я не вважаю, що у новому Кабміні Микола Азаров відіграватиме меншу роль і відійде в тінь. Це дуже досвідчений політик і управлінець, який користується особистою довірою президента, який поруч із ним пройшов довгий життєвий шлях. Тому говорити, що він відійде, - я з цим не погоджуюсь. Але якщо якісь обставини змусять президента змінювати уряд, то, швидше за все, зміниться і прем'єр. Поки що ж я б не говорив про те, що Азаров буде позбавлений впливу", - вважає політолог.

Бізнес-інтереси і Hyundai

"Я можу погодитися з тим, що Сергій Арбузов може стати наступним головою уряду, але я не вважаю, що у новому Кабміні Микола Азаров відіграватиме меншу роль і відійде в тінь"

Юрій Якименко, Центр досліджень імені Разумкова

Оглядачі звертають увагу на те, що попри очікування, не відбулися призначення в уряд кількох знакових фігур, які відігравали не останню роль у владній команді впродовж тривалого часу. Ідеться, передусім, про колишнього віце-прем'єр-міністра Бориса Колесникова і колишнього урядовця, а нині секретаря РНБО Андрія Клюєва.

"Якщо подивитися на співвідношення групових інтересів, то ми не побачили там Бориса Колесникова і Андрія Клюєва. Це свідчить про те, що відбуваються певні зміни у співвідношенні впливу цих груп. Або ж ця вага буде компенсована якось по-іншому", - каже ВВС Україна Юрій Якименко.

У той же час у новому Кабміні одержали підвищення особи, яких пов'язують із мільярдерами Дмитром Фірташем та Рінатом Ахметовим.

Передусім, ідеться про Юрія Бойка, який опікуватиметься питаннями енергетики, вугільної промисловості та промислової політики, а також екології та природних ресурсів. Опозиція минулого тижня Клацнути вимагала від президента не призначати його в уряд через скандал, пов'язаний із придбанням бурових установок, проте Віктор Янукович не прислухався до цих вимог.

Іще одним новим віце-прем'єром став колишній губернатор Дніпропетровщини Олександр Вілкул, який свого часу прийшов у велику політику із бізнес-структур Ріната Ахметова. Його сфера відповідальності - інфраструктура, регіональний розвиток, будівництво та житлово-комунальне господарство.

"Рінат Ахметов має бути задоволений, він отримав те, що його цікавило найбільше - інфраструктурні проекти, що напряму пов'язані із його бізнесом", - каже директор Центру розвитку суспільства Ігор Харченко.

Експерт зауважує, що залишити на посаді віце-прем'єра Бориса Колесникова, якого також пов'язують із Рінатом Ахметовим, президент, очевидно, не наважився після гучних скандалів зі швидкісними поїздами Hyundai.

"Лишати Бориса Колесникова в уряді після того, що відбувалося із Hyundai, було б нелогічно. Він дискредитував не лише себе, уряд і Партію регіонів, але й саму корпорацію Hyundai"

Ігор Харченко, Центр розвитку суспільства

"Лишати його в уряді після того, що відбувалося із Hyundai, - це було б нелогічно. Він дискредитував не лише себе, уряд і Партію регіонів, але й саму корпорацію Hyundai", - додає Ігор Харченко.

Почесне заслання

Політичні оглядачі звертають увагу на іще одне призначення у Кабінеті Міністрів, що пов'язане із зовнішньою політикою. Новим міністром закордонних справ став Леонід Кожара, депутат фракції Партії регіонів із солідним стажем.

Натомість Костянтин Грищенко отримав посаду віце-прем'єр-міністра, яку створили внаслідок реформування уряду. У той час як стосовно трьох віце-прем'єрів президент видав окремий указ, у якому визначаються сфери їхньої відповідальності, посада, яку обійняв Костянтин Грищенко, називається просто "віце-прем'єр-міністр".

"Це данина важливості зовнішньополітичного вектора України для влади. Я не уточнюю, якого саме вектора. Але призначення на посаду Леоніда Кожари лише підтверджує, що, як і раніше, вироблення зовнішньополітичного курсу перебувають у президента і його адміністрації. І тут конкретні особи на цих посадах мало що означають, бо вони будуть виконавцями політичної волі президента", - вважає Юрій Якименко із Центру досліджень імені Разумкова.

Однак Ігор Харченко вважає, що насправді призначення Костянтина Грищенка на посаду віце-прем'єра - це почесне заслання.

"Його ситуація схожа на ситуацію із Борисом Колесниковим, тільки без скандалу. Він також не впорався із роботою, не зміг вплинути на позицію США, Європи і навіть Росії. Колись була традиція - якщо хтось не впорався, того виганяли, а якщо не впорався з роботою, але є дуже заслуженим, то давали підвищення, але без особливих повноважень і можливостей щось робити", - каже керівник Центру розвитку суспільства.

Трохи більше ніж два роки тому президент Янукович Клацнути підписав указ "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", розпочавши широко анонсований перший етап адмiністративної реформи. Авторами реформи були міністр юстиції Олександр Лавринович та голова президентської адміністрації Сергій Льовочкін.

Тоді низка чиновників стали віце-прем'єр-міністрами і одночасно - міністрами. Деякі міністерства були об'єднані. Таким чином Віктор Янукович демонстрував скорочення не лише чисельності урядовців, але й коштів, що спрямовувалися на їхнє утримання.

Укази, оприлюднені 24 грудня фактично скасували ті новації. Посади віце-прем'єрів від'єднали від посад міністрів, а кількість міністерств зросла. Президент Янукович ці новації також називає оптимізацією.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS