Графіті з президентом як підстава для обмеження волі

Останнє поновлення: П'ятниця, 18 січня, 2013 p., 14:56 GMT 16:56 за Києвом
листівка Чорного комітету проти міліції

Чорний комітет впродовж останніх років не вперше відзначається неординарними акціями

У Сумах набуло резонансу судове рішення про позбавлення волі чотирьох юнаків, які намалювали графіті із зображенням особи, схожої на президента Віктора Януковича, з червоною плямою в центрі лоба, яка нагадує дірку від пострілу.

Зарічний районний суд міста Суми виніс вирок за кримінальною справою по статті "хуліганство". За інформацією прес-служби прокуратури області, у ході досудового слідства по цій кримінальній справі було встановлено, що з грудня 2010-го по серпень 2011 року хлопці вчинили низку хуліганських дій на території Сум.

Перераховуючи скоєні молодими людьми злочини, прокуратура у своєму повідомленні, однак, про скандальне графіті не згадує. Постраждалих у справі немає. Адвокати вважають вирок політично вмотивованим.

Не екстремізм, а хуліганство

Рішенням Зарічного районного суду Сум за хуліганські дії четверо хлопців отримали різні терміни покарання - від одного до двох років обмеження волі.

"З використанням поліетиленових пакетів, наповнених фарбою, вони закидали житлові будинки, зупинки громадського транспорту, об’єкти комунальної власності, корпуси вищих навчальних закладів обласного центру. Значних пошкоджень зазнав фасад будівлі благочинного єврейського центру "Хесед Хаїм". Молодики двічі обирали собі цей об’єкт для розмальовування, чим завдали збитків майже на 20 тис. гривень", - зазначає прес-служба прокуратури.

"Покарано молодих людей саме за хуліганські дії, а не за екстремістські"

Прес-служба прокуратури Сумської області

Серед злочинів, інкримінованих молодим хлопцям, - також розбите вікно і кинута димова граната РГД-2Ч у кімнату на першому поверсі гуртожитку Сумського державного університету, де мешкають студентки з африканських країн.

"Останні вчасно відчули запах горіння, що врятувало їм життя, оскільки кімната згоріла вщент", - говориться у повідомленні прес-служби.

Прокуратура наголошує, що покарано молодих людей саме за хуліганські дії, а не за екстремістські.

"Народна творчість"

Прокуратура в офіційному повідомленні не згадує, що один із засуджених - Володимир Никоненко - отримав рік трудової колонії за розміщення графіті із зображенням особи, схожої на президента Віктора Януковича з простреленою головою.

І саме через це, на думку певної частини населення міста, винесений вирок слід розглядати як політично вмотивований.

"Ці трафарети - це загальнонародна творчість. Їх малюють як в Сумах, так і у Львові, так і у інших містах. Напевне, представники правоохоронних органів вирішили показати себе прихильними нинішнього режиму і посадити всіх тих, хто не підконтрольний", - заявив журналістам після суду представник організації Богдан Тицький.

Організація "Чорний комітет", до якого належать засуджені студенти, не приховує, кого вони зобразили на графіті.

Водночас, в організації, яка називає себе націоналістичною і патріотичною, стверджують, що одного із затриманих, Ігора Ганненка, звинуватили у акції, до якої він не мав жодного відношення, та вибивали з нього зізнання, внаслідок чого він отримав травми. Прокуратура ці звинувачення, однак, відкидає.

"Що особливо обурює, по епізоду з графіті взагалі немає потерпілих. Цими графіті досі місто рясніє - ніхто їх не змиває і нікого це не обурює, а хлопця засудили на обмеження волі"

Лариса Сукач, адвокат

У вироку суду, до речі, немає жодного слова про президента. Там ідеться про зображення особи, "яка викликає співчуття, тому що вона поранена".

Графіті - по всьому місту

І сам Володимир Никоненко, звинувачений у графіті, і його рідні та адвокат кажуть, що такого вердикту від суду не очікували.

"Що особливо обурює, по епізоду з графіті взагалі немає потерпілих. Ніхто не пред'явив позови або якісь претензії. Цими графіті досі місто рясніє - ніхто їх не змиває і нікого це не обурює, а хлопця засудили до обмеження волі", - сказала адвокат підсудного Лариса Сукач.

Вона сказала, що її підзахисний визнає, що графіті в Сумах малював він, проте відмовляється визнавати в цьому діяння, за яке передбачена кримінальна відповідальність - хуліганство, вчинене групою осіб.

"Ми в його діях вбачаємо адміністративне правопорушення, але ніяк не кримінальне. Обурює суворість покарання, яке йому призначили, - рік обмеження волі. Це стосується і Ігоря Ганненка, якого судили разом з Володимиром за іншим звинуваченням. Його за обливання фарбою сумської синагоги і написи типу "Іноземці, go home" засудили до року і восьми місяців позбавлення волі. Позбавляють свободи юнаків - студентів, які ніколи раніше судимі не були", - сказала Лариса Сукач журналістам після вироку суду.

Про невідповідність міри покарання вчиненим хлопцями діям говорить і депутат парламенту від "Батьківщини" Сумщини Олег Медуниця.

"Хлопці грались в "Невловимих Джо", але фактично цуралися патріотичних середовищ в Сумах"

Олександр Бойко, організація "Молодіжний націоналістичний конгрес"

"Вирок суворий. Я вважаю його політично вмотивованим, особливо по Володимиру Никоненку. Навіть за радянських часів я носив значок із тризубом, і мене не чіпали. Буду уважно стежити за розвитком подій, насамперед, у справі про графіті", - сказав він у коментарі ВВС Україна.

Націоналісти чи політв'язні?

Адвокати чотирьох засуджених заявили, що подаватимуть апеляцію на вироки.

У той же час, поведінка засуджених молодих людей обурює представників іншої громадської організації, що також називає себе націоналістичною.

"Хлопців шкода, покарання занадто суворе, але багато в чому вони винні самі. Хлопці гралися у "Невловимих Джо", але цуралися патріотичних середовищ в Сумах. Моя приватна думка - націоналістами їх можна називати досить умовно: занадто мало в них національного змісту", - так прокоментував ВВС Україна винесення вироку активіст Сумської обласної організації "Молодіжний націоналістичний конгрес" Олександр Бойко.

Тим часом на сайті "Чорного комітету" вже з'явилися заклики стати на захист засуджених хлопців, яких названо "політичними в'язнями".

Раніше ця організація була помічена у проведенні неординарних заходів. Зокрема, у Сумах вони, протестуючи проти жорстокого поводження міліції проти громадян, встановлювали саморобні "дорожні знаки" з написом "Міліція вбиває". У столичному метро вони розвішували плакати із карикатурами на президента Януковича. Усі свої акції вони називали боротьбою із "антинародним режимом".

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS