Алжир: криза з іноземними заручниками триває

Останнє поновлення: Субота, 19 січня, 2013 p., 22:15 GMT 00:15 за Києвом
Звільнені заручники

Сотні заручників, більшість - алжирці, були звільнені внаслідок спецоперації, доля ще 30 іноземних працівників невідома, згідно з заявами державних медіа

Сотні заручників, захоплених бойовиками на газопереробному заводі в алжирській пустелі, були звільнені, повідомляють державні ЗМІ Алжиру. Однак нічого не відомо про долю ще близько 30 іноземців.

Раніше алжирське агентство APS повідомляло, що в результаті операції були звільнені близько 573 алжирських робітників і "десь 100" зі 132 іноземних робітників.

На території заводу все ще є бойовики, стверджує APS, а в заручниках досі залишаються близько 10 громадян Великобританії.

Агенція повідомила, що від початку штурму алжирського війська в четвер загинули 12 заручників і 18 бойовиків.

Це попередні дані, наголосила агенція.

Точне число заручників поки залишається невідомим, оскільки деякі з них ховаються в укриттях на територіях поблизу заводу, повідомило агентству джерело в службах безпеки.

За словами джерела, спецслужби намагаються вийти з кризи "мирним шляхом".

Аналіз

Ґордон Корера

Ґордон Корера, Кореспондент з питань безпеки

Це одна із найскладніших ситуацій із заручниками за багато років, коли надії на простий безкровний вихід виглядають занадто оптимістичними. Поєднання таких факторів як велика відстань, пустеля, озброєні до зубів бойовики, вибухівка на газовому об'єкті і цілий калейдоскоп країн, чиї громадяни захоплені заручниками, є дуже небезпечним поєднанням.

Тим часом, як і раніше без відповіді залишаються питання про прийняття рішень алжирської стороною, особливо її небажання приймати чию-небудь пораду чи допомогу.

Країни, чиї громадяни перебувають в полоні у бойовиків, могли одноголосно закликати до більшої обережності, але приймав рішення завжди саме Алжир. Це була його територія, і безліч його власних громадян знаходилися серед заручників. Алжир відомий своїм жорстким і нещадним підходом. І в такому ключі пройшла перша операція на газопереробному заводі, що забезпечує економічний кровотік країни. Цим вони, ймовірно, хотіли послати жорстке послання тим, хто задумує повторити напад.

Енергетичний гігант BP, який брав участь у газовому проекті "Ін-Аменас" спільно з алжирcькою Sonatrach і норвезькою Statoil, повідомив, що сотні працівників іноземних нафтових компаній були в четвер евакуйовані з Алжиру, і невдовзі за ними підуть інші.

Представник бойовиків, у свою чергу, заявив мавританському агентству ANI, що угруповання має намір провести нові напади, порадивши алжирцям триматися подалі від підприємств іноземних компаній, тому що "ми вдаримо там, де цього менше всього чекають".

"Хитка і небезпечна" ситуація

Раніше алжирське агентство APS повідомило з посиланням на представників місцевої влади, що військова операція в житловому комплексі газовиків, де утримувалися більшість заручників, завершилася до вечора четверга.

У п'ятницю вранці міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейд заявив в інтерв'ю ВВС, що окремі частини газопереробного заводу перебувають під контролем алжирських військових, а інші – в руках ісламістів, і що інформація постійно змінюється.

Британська влада готується до поганих новин за підсумками операції зі звільнення заручників в Алжирі.

Іноземні заручники бойовиків

  • Зниклими безвісти вважаються 14 громадян Японії та 8 громадян Норвегії;
  • "У небезпеці" перебувають менше 30 британців (точне число невідоме); двоє шотландців, за деякими даними, вже в безпеці;
  • Невідоме число американців;
  • Можливо, громадяни Румунії, Таїланду, Філіппін, Колумбії, Південної Кореї та Австрії;
  • У безпеці перебувають двоє французьких громадян, ірландець, кенієць і австрієць

Напередодні прем'єр-міністр Девід Кемерон заявив, що країну чекають "погані новини", і відклав візит до Голландії, де мав виступити з програмною промовою з приводу британських відносин з ЄС.

У п'ятницю британський прем'єр оголосив у парламенті, що його алжирський колега Абдельмалек Селлаль повідомив Кемерона, що війська країни переслідують бойовиків, а також намагаються знайти шляхи для врегулювання кризи.

За словами Девіда Кемерона, в ніч на четвер у небезпеці залишалися менше 30 британців, але зараз їх число "значно скоротилося".

Великобританія, Японія і США поскаржилися, що алжирська сторона завчасно не попередила їх про спецоперацію, незважаючи на прохання тримати уряди цих країн у курсі того, що відбувається із заручниками.

Селлаль пояснив це Кемерону тим, що командування алжирської армії побачило безпосередню загрозу життям заручників і вирішило діяти.

Досі точних даних про загиблих і вцілілих немає.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS