Проблеми другого президентства Обами: від республіканців до Путіна

Останнє поновлення: Вівторок, 22 січня, 2013 p., 08:30 GMT 10:30 за Києвом
Барак Обама

Сотні тисяч людей зібралися у Вашингтоні привітати Барака Обаму на другий президентський термін

За оцінками оглядачів, під час інавгурації у понеділок Барак Обама виголосив одну із своїх найкращих промов – як за обраними питаннями, так і за тоном.

У 18-хвилинній промові лунали фрази, які для всіх американців багато важать: "толерантність", "рівні можливості". "людська гідність".

Сотні тисяч людей зібралися у центрі Вашингтона привітати Барака Обаму на другий президентський термін, серед них було багато темношкірих американців.

Президент сказав, що після десятиліття воєн та затяжної економічної кризи перед Америкою відкриваються необмежені можливості.

"Мета нашого покоління здійснити всі ці принципи, на яких будувалась Америка - індивідуальна свобода і рівні можливості. Але наш шлях не може бути завершеним, доки не допоможемо бідним, доки гомосексуалісти не матимуть рівних прав, доки емігранти, які досі бачать в США країну можливостей, не будуть повністю підтримані", - наголосив Клацнути Барак Обама.

У свої коментарях усі американські телеканали відзначили, що другий президентський термін Барака Обама не буде легким, оскільки перед ним – поляризований політичний простір, економічні проблеми, соціальні питання, а також багато нерозв'язаних проблем у зовнішній політиці.

Барак Обама був переобраний на другий президентський термін на тлі рівня безробіття у 7,9% - це найвищий показник, з яким стикався будь-який американський президент з часів Франкліна Рузвельта. Попереду – масштабний план щодо заходів з припинення збройного насильства, який як очікують, пан Обама представить у середу, а також нові заходи із реформи охорони здоров'я.

Республіканці протистоять багатьом ініціативам Барака Обами, і, за словами експертів, політична поляризація в США лише буде посилюватись.

Чотири роки попереду

За словами деяких коментаторів, за вісім років президентства Барака Обами Америка стане іншою.

"Обама апелює до таких соціальних груп як жінки, геї, латиноамериканські емігранти. Традиційні цінності як релігія, родина, індивідуальна праця та приватна власність занепали в цій країні, а на них будувалась традиційна Америка"

Джон Меріот, коментатор телеканалу "Фокс"

"Ще за чотири роки іноземці побачать інші Сполучені Штати в соціально-культурному плані. Цінності зміняться. Обама апелює до таких соціальних груп як жінки, геї, латиноамериканські емігранти. Традиційні цінності як релігія, родина, індивідуальна праця та приватна власність занепали в цій країні, а на них будувалась традиційна Америка", - наголосив після інавгураційної промови коментатор телеканалу "Фокс" Джон Меріот.

Водночас коментатори-демократи пишаються тим, що ключова тема президентства Обами – захист соціально-незахищених верств.

"Після інавгураційної промови я розмовляв з консультантами президентської кампанії Барака Обами. Вони заявили, що демократи будуть шукати індивідуальний підхід до республіканців, аби подолати опозицію з важливих для президента питань. Зараз демократи працюють над кампанією "Організуючи Америку", буде мобілізація активістів, засобів масової інформації задля здійснення проектів Барака Обами, у яких найперше – люди, а не еліта", - наголосив коментатор Джонатан Олтер.

Деякі ЗМІ, включно і Economist, відзначають, що насправді переобраний президент не має конкретних стратегічних кроків, як у внутрішній, так і у зовнішній політиці, і він, мовляв, не буде сильно перейматись цим, оскільки президентство другого терміну досягнуто. Economist відзначає:

"Президентська команда не знає, як конкретно поводитись з багатьох питань, зокрема, у зовнішній політиці. Спитайте їх – ви не отримаєте чіткої, конкретної відповіді. "Перенавантаження" з Росією не спрацювало, погіршені стосунки з Близьким Сходом, вони не знають, що робити з Іраном. Обама також не буде намагатись шукати компромісів з республіканцями, а це серйозний мінус".

Прикра пауза у стосунках Росією

У відносинах з Росією, за словами американських оглядачів, у США виникла прикра пауза після ухвалення закону Магнітського в США і відповіді Російської Думи у вигляді закону "Діми Яковлєва", який забороняє американцям всиновлювати російських дітей.

"Після останніх подій у відносинах між Москвою і Вашингтоном Обамі буде неможливо отримати від Путіна те, що бажають США – підтримка щодо Афганістану, Ірану – без надання Путіну більшої свободи на пострадянському просторі"

Дон Дженсен, колишній працівник посольства США в Москві

Колишній працівник американського посольства в Москві Дон Дженсен в інтерв'ю bbc.ua зауважив: "Після останніх подій у відносинах між Москвою і Вашингтоном Обамі буде неможливо отримати від Путіна те, що бажають США – підтримка щодо Афганістану, Ірану – без надання Путіну більшої свободи на пострадянському просторі. Подвійні стандарти до Володимира Путіна не зміняться. Я вважаю, це прикро для України".

Офіційний Вашингтон заявив, що відносини з Україною за другий президентських термін Барака Обами не зміняться. Чільний представник Держдепартаменту Джейк Салліван наголосив, що США хочуть бачити реальний розвиток демократії в Україні і вже висловлювали своє занепокоєння політичною ситуацією.

На його думку, слід вжити кроки "щоб створити більш прозоре, відкрите і підзвітне керівництво та інституції в Україні, а також здійснити процеси, які дозволять "поводитися з опозицією і екс-прем'єром Юлією Тимошенко цілком справедливо.

Офіційний Київ має оптимістичний погляд на перспективи україно-американських відносин. За словами посла України в США Олександра Моцика, у разі підтримки Сенатом Джона Керрі на посаді Держсекратаря, він зробить не менш за Хіларі Клінтон для розвитку відносин Києва і Вашингтона. Тим часом 23 січня Україна має намір відкрити консульський відділ в Тассоні, штаті Арізона.

Більше на цю тему

Теґи

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS