Українська опозиція: соборність чи ситуативна єдність?

Останнє поновлення: Вівторок, 22 січня, 2013 p., 18:01 GMT 20:01 за Києвом
Лідери української опозиції

Юлія Тимошенко хоче, щоб опозиційні сили об’єдналися в єдину партію, однак наразі до цієї ідеї ставиться прихильно лише Арсеній Яценюк

Клацнути Два роки тому в День Соборності лідери української опозиції не спромоглися навіть домовитися про проведення єдиної акції у Києві: поки Юлія Тимошенко виголошувала промову під стінами Софійського собору, Арсеній Яценюк збирав з пазлів карту України на Контрактовій площі.

Клацнути Минулого року День Соборності Юлія Тимошенко зустрічала вже у Качанівській колонії, а провідні опозиціонери на спільному мітингу у столиці підписали Клацнути Угоду про спільні дії об’єднаної опозиції.

Один з них, Віталій Кличко, висловив до документа застереження, проте головне, - казали тоді експерти, – що опозиціонери спромоглися бодай закласти підґрунтя для співпраці у ході парламентської кампанії.

Цьогоріч на акції противників влади промов не виголошували, документів не підписували. Але до пам’ятників Шевченкові та Грушевському прийшли всі лідери найбільших опозиційних сил, і, принаймні позірно, беззастережно підтримували один одного.

Рік "єдності"

"За минулий рік опозиція стала більш єдиною", – каже ВВС Україна політолог Ігор Жданов, який брав участь у опозиційній акції з нагоди Дня Соборності.

"Першим іспитом на єдність опозиції була парламентська виборча кампанія, під час якої ми не бачили з боку опозиціонерів огульного критиканства один щодо одного. Другим – діяльність опозиції всередині парламенту. Ми побачили, що вони можуть діяти спільно, тобто завдання, які вони ставили у своїй декларації (угоді про спільні дії – ред.), вони виконали", – каже він.

І справді, можна по-різному оцінювати доцільність обраного опозиціонерами формату участі у минулорічних парламентських виборах, однак фактом є те, що цього разу противникам влади вдалося уникнути з’ясування стосунків та гучних взаємних звинувачень під час кампанії.

Та й у новообраній Верховній Раді представники опозиційних фракцій узгоджують свої позиції, реєструють спільні законопроекти та навіть разом беруть участь у парламентських блокуваннях і бійках.

"Ми успішно координуємо свої дії по багатьох питаннях парламентської та позапарламентської роботи"

Олег Тягнибок, лідер партії "Свобода"

Відповідно, самі опозиційні лідери оцінюють перший рік свого об’єднання цілком позитивно.

"Чи не вперше в історії діяльності української національної державницької опозиції всі узгодженості і домовленості, які декларувалися в момент підписання (угоди про спільні дії опозиції – ред.), дотримувалися. Ми успішно координуємо свої дії по багатьох питаннях парламентської та позапарламентської роботи", – сказав ВВС Україна лідер "Свободи" Олег Тягнибок.

"На жаль, не всі наші застереження (до минулорічної угоди – ред.) були виконані, але результат підписання цієї угоди [полягає у тому, що] ми співпрацюємо, координуємо наші спільні дії. Впевнений, що, якщо ми будемо координувати наші дії і надалі, ми матимемо набагато кращий ефект", – погоджується з ним керівник УДАРу Віталій Кличко.

Не все так гладко

Проте оптимістичні заяви опозиційних лідерів не можуть приховати "вузьких місць" їхнього об’єднання.

Координація зусиль та фізичне протистояння провладним фракціям у Верховній Раді – це, звичайно, добре, кажуть скептики. Однак на ділі опозиціонерам важко похвалитися реальними парламентськими здобутками.

І справді, влада провела через Раду всі потрібні їй кадрові рішення. Попри принципову позицію опозиційних фракцій, у парламенті досі фіксуються випадки неособистого голосування представниками Партії регіонів. І навіть батько та син Табалови, яких з боями не допустили на перше засідання Ради, досить комфортно почувають себе у сесійній залі.

"У середовищі об’єднаної опозиції не було і нема ідеологічної єдності, нема організаційної єдності. Як показує остання соціологія, немає високої репутації у когось з її лідерів"

Дмитро Видрін, політолог

"(У середовищі об’єднаної опозиції – ред.) не було і нема ідеологічної єдності, нема організаційної єдності. Як показує остання соціологія, немає високої репутації у когось з її лідерів", – каже ВВС Україна політолог Дмитро Видрін.

До речі, проблема лідерства в об’єднаній опозиції нікуди не зникла. Це зараз, за два з лишком роки до президентських виборів, відомі противники влади пропускають повз вуха заяви представників "Батьківщини" про те, що головним опозиціонером країни є Юлія Тимошенко, та стримано коментують її Клацнути висунення кандидатом у президенти радою "Батьківщини".

Насправді ж, кажуть експерти, було б наївно думати, що Віталій Кличко та Олег Тягнибок не плекають амбіцій щодо участі у президентській кампанії 2015 року. Тим більше, що шанси Тимошенко, семирічний термін ув’язнення якої скінчиться аж у 2017 році, взяти участь у виборах-2015, відверто кажучи, невисокі.

Та й з Арсенієм Яценюком, який на початку грудня минулого року поставив підпис під документом про висунення ув’язненої Юлії Тимошенко у президенти, не все так просто. У кулуарах парламенту від депутатів фракції "Батьківщина" можна почути про, м’яко кажучи, неоднозначне ставлення членів "тимошенківської" частини фракції до його персони.

"Якщо в силу об’єктивних обставин Тимошенко не зможе брати участь у президентських виборах, чимало "наших" не стануть підтримувати Яценюка", – на умовах анонімності розповів свого часу ВВС Україна один з парламентарів від "Батьківщини".

Тому не можна виключати, що з наближенням президентських виборів стосунки між опозиційними лідерами ставатимуть дещо напруженішими, і у святкуванні наступного Дня Соборності вони братимуть участь у іншому складі і з іншим настроєм.

Спільні кандидати

Втім, самі опозиціонери про настільки далеке майбутнє, схоже, воліють не замислюватись.

У відповідь на запитання ВВС Україна про завдання, які на даному етапі розвитку ставить перед собою об’єднана опозиція, Віталій Кличко та Олег Тягнибок обмежуються загальними фразами: мовляв, будемо співпрацювати, координувати дії, протиставляти себе провладній парламентській більшості.

"Опозиція безумовно повинна координувати дії, щоб у жодному разі представник сьогоднішньої влади знову не переміг"

Віталій Кличко, лідер партії УДАР

У той же час політолог Ігор Жданов говорить про конкретний порядок денний, за яким, на його думку, мали б розпочати роботу опозиціонери.

"По-перше, питання виборів мера Києва... Зрозуміло, повинен бути спільний кандидат (від опозиційних сил – ред.). По-друге, президентські вибори. До них ще є час, але опозиційні сили повинні думати про єдиного кандидата і про узгодження своїх дій – тактичних та стратегічних", – каже експерт.

"В принципі це можливо, але не обов’язково", – відповідає на запитання ВВС Україна про можливість висунення спільних кандидатів у цих кампаніях Олег Тягнибок.

"Опозиція безумовно повинна координувати дії, щоб у жодному разі представник сьогоднішньої влади знову не переміг", – так само невизначено відповідає на те саме питання Віталій Кличко.

Єдина партія?

Власне бачення майбутнього інтеграційних процесів має ув’язнена колишня голова уряду Юлія Тимошенко.

"Ідеальний варіант – продовження об‘єднавчих процесів опозиційних сил, створення єдиної партії, бо каток Партії регіонів може зупинити лише потужна опозиційна сила, яка матиме беззаперечну підтримку суспільства", – заявила вона у поширеному з нагоди Дня Соборності Клацнути зверненні.

"Ідеальний варіант – продовження об‘єднавчих процесів опозиційних сил, створення єдиної партії, бо каток Партії регіонів може зупинити лише потужна опозиційна сила, яка матиме беззаперечну підтримку суспільства"

Юлія Тимошенко, лідер партії "Батьківщина"

Ставлення інших опозиційних лідерів до ініціативи Тимошенко, як з’ясувала ВВС Україна, зовсім не однозначне.

"Я не думаю, що сьогодні є доцільним створювати політичну силу, де будуть представлені люди, які мають різні ідеології", – відреагував на пропозицію Юлії Тимошенко Олег Тягнибок.

"Це – думка однієї людини. Я впевнений, що, об’єднавши наші зусилля, ми можемо отримати набагато кращий ефект, ніж об’єднавшись в одну політичну силу", – так само скептично налаштований щодо цієї ідеї Віталій Кличко.

"За" – схоже, лише Арсеній Яценюк.

"Одне з основних завдань – це формування єдиної, об’єднаної демократичної партії, здатної перемагати не тільки на парламентських, але й на президентських виборах. Ми рухаємося до виконання цього завдання", – сказав він у вівторок журналістам.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS