Мін'юст запевняє, що виплачує компенсації за всіма рішеннями ЄСПЛ

Останнє поновлення: Середа, 23 січня, 2013 p., 11:16 GMT 13:16 за Києвом
судді Європейського суду з прав людини

ПАРЄ рекомендувала Україні створити окремий орган, який би стежив за виконанням рішень Євросуду

Міністр юстиції Олександр Лавринович заявив, що Україна виконує всі рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у частині виплат матеріальної компенсації громадянам. Водночас він визнає, що лишаються проблеми із виконанням рішень національних судів, щодо яких ЄСПЛ ухвалює найбільше рішень за скаргами з України.

Мін'юст Клацнути повідомляв ВВС Україна, що виплати у 2012 році становили майже 39 мільйонів гривень (близько 3,9 мільйона євро).

У 2011 році ця сума становила 0,9 мільйона євро.

Чому рішення не виконуються

Переважна більшість рішень ЄСПЛ на користь громадян України стосуються невиконання рішень національних судів про виплату коштів, передбачених українським законодавством, каже міністр.

"Ми маємо законодавство, яке не можуть забезпечити ресурси держави - багато пільг, соціальних допомог передбачені, але не можуть бути виконані", - сказав Олександр Лавринович в інтерв'ю газеті Клацнути "Комсомольськая правда в Украине".

Він нагадав, що у 2011 році Європейський суд призупиняв на два роки ухвалення рішень за такими скаргами і надав Україні час на виправлення ситуації.

"Але цього не сталося, тому ми знову маємо проблеми", - сказав міністр юстиції.

"Ми маємо законодавство, яке не можуть забезпечити ресурси держави - багато пільг, соціальних допомог та інше, що перебачено, але не може бути виконане"

Олександр Лавринович, міністр юстиції України

А колишній суддя Європейського суду з прав людини Станіслав Шевчук в ефірі телеканалу ТВі заявив, що понад 95% рішень ЄСПЛ не виконані. Він навів статистику Комітету міністрів Ради Європи - органу, який наглядає і контролює виконання рішень Європейського суду.

"900 рішень по суті продовжують перебувати на контролі. Із них 736 рішень - "посилений контроль". Це означає, що понад 95% рішень, ухвалених по Україні, досі не виконані", - сказав суддя в ефірі Клацнути ТВі.

Правозахисники на початку 2013 року прогнозували, що оскільки ЄСПЛ розблокував розгляд скарг, у тому числі тих, які стосуються невиконання рішень національних судів, варто очікувати збільшення кількості рішень суду, як це сталося і у 2012 році.

Минулого тижня Євросуд вже зобов'язав сплатити Україну близько 500 тисяч євро. Ця сума становить шосту частину від коштів, що їх Євросуд зобов'язав Україну виплатити за увесь 2012 рік.

У прес-службі мін'юсту ВВС Україна сказали, що окрім невиконання рішень національних судів, українці скаржилися на затягування слідства чи судового розгляду кримінальних справ, жорстоке поводження у СІЗО чи у відділках міліції, на неефективне розслідування скарг на таке поводження. Окрім того, скаржники вигравали справи, доводячи неналежні матеріально-побутові умови утримання в слідчих ізоляторах та тюрмах, а також незабезпечення їх адекватною медичною допомогою.

Як "розвантажити" ЄСПЛ

"Будемо вносити зміни до законодавства, щоб створити або окремий орган, або мати уповноваженого. Я вважаю, що такий орган має перебувати в підпорядкуванні парламенту"

Сергій Ківалов, член делегації України у ПАРЄ, Партія регіонів

Тим часом парламентська асамблея Ради Європи, сесія якої триває у Страсбурзі, Клацнути схвалила резолюцію, якою рекомендує Україні та ще низці країн створити національні органи, які б відповідали за виконання рішень Європейського суду з прав людини.

Такі ж рекомендації стосуються Болгарії, Греції, Італії, Молдови, Польщі, Румунії, Росії та Туреччини, які названі країнами з "величезними структурними проблемами".

Раніше голова Європейського суду з прав людини Дін Шпільман заявив, що Україна входить до п'ятірки країн, з яких надходить найбільше скарг.

Голова парламентського комітету з питань правосуддя, представник Партії регіонів Сергій Ківалов, вважає, що новий орган мав би бути підконтрольний Верховній Раді.

"Тепер ми, як член Ради Європи, зобов'язані це зробити. Будемо вносити зміни до законодавства, щоб створити або окремий орган, або мати уповноваженого. Я вважаю, що такий орган має перебувати в підпорядкуванні парламенту", - сказав Сергій Ківалов журналістам у Страсбурзі.

Ще раніше депутат пропонував розвантажити Європейський суд від скарг, створивши спеціалізовані центри і нові офіси у державах-"порушниках". За його словами, такі центри могли б проводити "експертизи скарг для подачі в ЄСПЛ, а також організовувати зустрічі громадян, адвокатів, науковців з делегаціями ПАРЄ".

Ця його ідея, висловлена ще минулого року, наразі не дістала підтримки.

Рекомендацію ПАРЄ створити орган, відповідальний за виконання рішень ЄСПЛ, підтримують в опозиції, повідомляють інформагентства зі Страсбурга. Водночас вони висловлюються за те, аби ця нова структура не підпорядковувалася урядові.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS