Франція - на лінії вогню "нового джихаду"

Останнє поновлення: Середа, 23 січня, 2013 p., 18:03 GMT 20:03 за Києвом
Французькі вояки

Франція посилила заходи безпеки на своїй території

Франція стала головним ворогом для ісламістів Північної Африки, вважає провідний французький суддя, який спеціалізується на протидії тероризму.

Марк Тревідік сказав ВВС, що ісламісти раніше приїздили до Малі, але після збройного втручання Франції зросла загроза нападів поодиноких джихадистів уже на французькій території.

Він, однак, вважає, що збройна інтервенція Франції в Малі була неминучою, бо інакше та країна могла б повністю перейти під контроль екстремістів.

Як суддя, відповідальний за боротьбу проти тероризму, Марк Тревідік очолює розслідування поліції і сил безпеки і наглядає за кримінальними справами щодо звинувачених у терористичній діяльності.

Його досвід у цих справах дає унікальний погляд на контекст нещодавніх подій у Північній Африці.

За словами Марка Тревідіка, розмах операції ісламістів на газовому родовищі в Алжирі став несподіванкою - на відміну від особи натхненника зухвалого нападу.

Моктар Бельмоктар багато років перебуває під пильною увагою французької влади, зазначив суддя.

Моктар Бельмоктар

Моктар Бельмоктар
  • Воював на боці моджахедів в Афганістані у 1980-х
  • Один із колишніх лідерів крила "Аль-Каїди" в Північній Африці
  • Наприкінці 2012 року очолив власне угруповання, відоме як "Батальйон тих, що підписалися кров'ю"
  • Має прізвисько "Одноокий", тому що часто носить пов'язку, яка закриває втрачене око
  • Французькі спецслужби називають його "Невловимим", а в Алжирі його знають як "Пан Мальборо" за незаконну торгівлю сигаретами

"У минулому він намагався завербувати багатьох французьких громадян, щоб здійснити бомбові напади на території Франції. У нас із ним пов'язані кілька кримінальних справ", - каже Марк Тревідік.

Він додав, що у 2003 році група Бельмоктара нараховувала не більше 200-300 бойовиків, але відтоді зросла, розбагатіла і стала впливовішою завдяки перемитництву і викраданню людей задля викупу. Саме ці кошти дозволили угрупуванню Бельмоктара купувати не лише зброю, а й союзників.

Після смерті Осами бін Ладена Бельмоктар посварився з командуванням "Аль-Каїди в ісламському Магрибі" (AQIM), де почалася боротьба за вплив між різними кланами.

Саме в цьому ключі Марк Тревідік радить розглядати напад на газовий об'єкт в Алжирі.

"Думаю, він хотів захопити лідерство джихадом у тому регіоні. Бельмоктар чудово усвідомлює, що алжирська влада ніколи не веде переговорів - ніколи. Тому він дуже ризикував, - каже французький суддя. - Він прагнув цієї видовищної операції саме тому, що знав: без крові не минеться".

карта

Марк Тревідік, який працює у сфері протидії тероризму з 2000 року, каже:

"Ми тепер для них стали ворогом номер один. У Малі іде новий джихад, але є ще інша проблема: Франція має багато зв'язків з населенням цього регіону - малійцями, нігерійцями, сенегальцями".

Сахара: витоки загрози терору

Марк Тревідік каже, що в минулі 6-8 місяців мав справу з багатьма випадками, коли з Франції до Малі їхали молоді люди північноафриканського походження - брати участь у джихаді.

Але, незважаючи на збільшення загрози безпеці самої Франції, на переконання судді, рішення втрутитися в ситуацію в Малі було правильним.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS