"Свобода" і європейські націоналісти: конфлікти є, війни нема

Останнє поновлення: Четвер, 24 січня, 2013 p., 14:47 GMT 16:47 за Києвом
Свобода

"Свобода" конфліктує з європейськими націоналістами, але поки що залишається спостерігачем у їхньому альянсі

Статус партії "Свобода" в Альянсі європейських національних рухів залишається незмінним – вона є спостерігачем, йдеться у заяві Альянсу, текст якої має у своєму розпорядженні ВВС Україна.

Так об’єднання європейських націоналістичних та крайньо правих партій відреагувало на поширення в українських ЗМІ інформації про те, що "Свободу" було виключено з Альянсу за надмірний радикалізм її ідеології.

Представники "Свободи" визнають, що мають певні тертя з угорськими та польськими націоналістами, та пов’язують поширення недостовірної інформації про себе з діяльністю "агентів впливу", котрим не подобається зростання популярності партії в Україні.

Альянс європейських національних рухів каже, що протягом 2013 року вживатиме заходів для вирішення "проблем, що виникають між європейськими патріотами".

"Інформаційна війна"

Інформацію про виключення "Свободи" з Альянсу європейських національних рухів (АЄНР) 10 січня Клацнути поширило українське видання "2000" з посиланням на польського експерта, президента Європейського центру геополітичного аналізу та колишнього депутата Сейму Матеуша Піскорського.

Цю інформацію пан Піскорський підтвердив у розмові з ВВС Україна.

"Йдеться про надмірний радикалізм і прояв расистських позицій цією політичною силою", – повідомив він.

У свою чергу, "Свобода" заявила, що інформація про її виключення з АЄНР не відповідає дійсності.

"Цю брехливу інформацію ми розцінюємо як черговий сплеск системної інформаційної війни, розгорнутої проти "Свободи", – йдеться у Клацнути заяві партії з цього приводу.

Що таке Альянс європейських національних рухів

  • Альянс європейських національних рухів – це об’єднання націоналістичних, крайньо правих партій та їхніх прибічників, утворене у 2009 році в Будапешті.
  • За словами президента Альянсу, депутата Європейського парламенту Бруно Голніша (Франція), об’єднання допускає індивідуальне та партійне членство.
  • Повноправними членами Альянсу можуть бути партії та окремі депутати, обрані до місцевих рад та національних парламентів країн Європейського Союзу, а також до Європейського парламенту. Ті особи та партії, які не підпадають під ці критерії, можуть претендувати на статус спостерігача.
  • Станом на сьогодні повноправними членами Альянсу є представники Болгарії, Угорщини, Польщі, Франції, Італії, Великобританії та Литви. Статус спостерігачів мають представники, зокрема, Іспанії, Португалії, Словенії, України.
  • Альянс не може сформувати власної групи у Європейському парламенті, бо для цього потрібно, аби його членами були 25 депутатів з семи країн ЄС. Натомість до АЄНР входить менше 10 євродепутатів.

Заступник голови "Свободи" Юрій Сиротюк у розмові з ВВС Україна називає початком цієї війни несподіване внесення болгарським євродепутатом Крістіаном Вігеніним Клацнути поправки про занепокоєння популярністю "Свободи" до резолюції Європаламенту з українського питання. Вносячи таку поправку в грудні минулого року, пан Вігенін назвав погляди "Свободи" "расистськими, антисемітськими та ксенофобськими".

За словами пана Сиротюка, у "Свободі" не виключають, що пан Піскорський "мав спільні інтереси з Росією" і міг бути "агентом впливу чи російських спецслужб".

У розмові з ВВС Україна польський експерт рішуче відкинув ці закиди і не виключив, що звинуватить представників "Свободи" у наклепі на свою адресу.

Матеуш Піскорський має неоднозначну репутацію у себе на батьківщині.

Польський журнал Newsweek Клацнути стверджує, що діяльність очолюваного ним Європейського центру геополітичного аналізу включає в себе "подорожі за рахунок Кремля, контакти з російськими службами та паломництва до кривавих режимів".

Автори публікації стверджують, що кілька тижнів тому цей центр організовував прес-тур до Сирії, в рамках якого журналісти мали взяти участь у міжнародній конференції на тему протидії наклепам на сирійську владу.

Раніше ця організація видала книжку, присвячену аналізу білоруської політичної системи, профінансовану, в тому числі, тамтешньою владою.

Серед партнерів Піскорського Newsweek називає колишнього начальника управління президента Росії з міжрегіональних та міжкультурних зв’язків та персону нон грата у Литві, Латвії, Естонії та Грузії Модеста Колерова.

У коментарі ВВС Україна Матеуш Піскорський спростував ці закиди і повідомив, що вже подав позов до суду з приводу публікації у Newsweek.

"Конфлікт історичної пам'яті"

""Свобода" завжди була спостерігачем, і ми погодилися з тим, що вона повинна зберегти цей статус"

Бруно Голніш, президент АЄНР

Президент АЄНР, депутат Європарламенту від французького Національного фронту Бруно Голніш, у розмові з ВВС Україна підтвердив, що статус партії "Свобода" у об’єднанні залишається незмінним.

"Свобода" не може претендувати на повноправне членство (у Альянсі – ред.) через те, що ми є організацією, яка передбачає право на повне членство лише для партій з країн- членів ЄС, а це поки що не стосується України. "Свобода" завжди була спостерігачем, і ми погодилися з тим, що вона повинна зберегти цей статус", – розповів він про результати засідання ради Альянсу, яке відбулося минулого тижня у Страсбургу.

За підсумками цього засідання АЄНР видав спеціальну заяву, яка є в розпорядженні ВВС Україна.

"Всупереч деяким чуткам, українську політичну партію "Свобода" не було виключено з Альянсу європейських національних рухів…"Свобода" мала та зберігає за собою статус спостерігача у Альянсі", – йдеться у цьому документі.

У той же час, пан Голніш повідомив, що в межах організації справді мають місце певні проблеми між "Свободою" з одного боку та угорськими і польськими націоналістами – з іншого.

"Я б назвав це конфліктом історичної пам'яті. Проте цей конфлікт не повинен заважати нам боротися з нашим спільним ворогом – глобалізмом… Можуть бути і інші проблеми, цього я не знаю", – сказав пан Голніш.

У заяві Альянс повідомляє, що вважає однією зі своїх цілей "вирішення проблем, які можуть виникати між європейськими патріотами", тому вирішення протиріч між "Свободою" та польськими й угорськими членами Альянсу обговорюватиметься в рамках організації "між усіма причетними партіями" пізніше у 2013 році.

Проблеми є

Про природу проблем між українськими та польськими націоналістами ВВС Україна розповів представник АЄНР у Польщі, колишній заступник міністра закордонних справ цієї країни Даніель Павловець.

""Свобода" не відмовляється прославляти дії УПА стосовно польського населення… Позиція, яку демонструє "Свобода" з цього приводу, є навіть не націоналістичною, а шовіністичною"

Даніель Павловець, представник АЄНР у Польщі

"Свобода" не відмовляється прославляти дії УПА та її дії стосовно польського населення… Позиція, яку демонструє "Свобода" з цього приводу, є навіть не націоналістичною, бо її ми могли б зрозуміти, а шовіністичною", – заявив він.

"У нас з ними (польськими націоналістами – ред.) теж дещо важка дискусія. Якщо в українських націоналістів нема якихось імперських, шовіністичних побажань, то не секрет, що у частини поляків теж є думка, що Галичина – це історична частина Польщі", – відповідає на ці закиди Юрій Сиротюк зі "Свободи".

Конфлікт між закарпатською "Свободою" та угорськими націоналістами минулого року навіть став предметом розгляду суду.

Тоді представники угорської меншини Клацнути встановили на Верецькому перевалі пам’ятний знак "На честь переходу угорських племен у Карпатський басейн", а члени місцевої "Свободи" нібито зруйнували його.

Крім того, "Свобода" активно виступає проти надання угорській мові статусу регіональної місцевими радами Закарпаття.

"Свобода" – не єдина іноземна партія, з якою побили горшки угорські націоналісти з партії "Йоббік".

Видання EUObserver Клацнути повідомляє, що у листопаді 2009 року, невдовзі після створення АЄНР, заступник голови "Йоббіка" Золтан Балчо сказав, що членами Альянсу ніколи не стануть словацькі та угорські націоналісти.

"Мільйони етнічних угорців (поза Угорщиною – ред.) та партія "Йоббік" ніколи не працюватимуть разом з партіями, які є не патріотичними чи націоналістичними, а шовіністичними. Ми ніколи не працюватимемо зі Словацькою національною партією та партією "Велика Румунія", – сказав він тоді журналістам.

Природні конфлікти

"Для будь-яких європейських націоналістичних об’єднань було б помилкою уникати контактів зі "Свободою", бо це не вони нам, а ми їм зараз можемо допомагати"

Юрій Сиротюк, заступник голови "Свободи"

Так чи інакше, офіційно "Свобода" залишається спостерігачем у АЄНР і, як каже Юрій Сиротюк, ця ситуація збережеться і надалі, незважаючи на природні, на його думку, конфлікти з націоналістами з сусідніх країн.

"Для будь-яких європейських націоналістичних об’єднань було б помилкою уникати контактів зі "Свободою", бо це не вони нам, а ми їм зараз можемо допомагати – досвідом, зразками нашої політичної боротьби, таборуванням для їхніх молодіжних організацій", – каже він.

Матеуш Піскорський, який першим оприлюднив інформацію про виключення "Свободи" з Альянсу, на прохання ВВС Україна прокоментувати заяву-спростування АЄНР з цього приводу сказав, що президент Альянсу Бруно Голніш "намагається бути дипломатичним". Однак, за інформацією пана Піскорського, польські націоналісти поставили умовою продовження своєї співпраці з АЄНР відсутність у його складі "Свободи".

"Найближчим часом група польських та німецьких політологів напише книжку на тему "Свободи". Там ми представимо наш погляд на те, що "Свобода" є неонацистською партією, діяльність котрої є недопустимою", – сказав він.

"Багато кого турбує зростання популярності "Свободи" в Україні… Головне – щоб люди зрозуміли, що не все те, що кажуть і пишуть про "Свободу", є правдою", – каже заступник голови цієї партії Юрій Сиротюк.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS