Річниця Бою під Крутами: чиновники, священики і пенсіонери

Останнє поновлення: Вівторок, 29 січня, 2013 p., 17:37 GMT 19:37 за Києвом
Мітинг під Крутами

Серед учасників мітингу було зовсім мало жителів довколишніх сіл і міст

95-річницю бою під Крутами на Чернігівщині відзначили відразу двома мітингами: офіційним, за участі губернатора, та опозиційним.

З самого ранку до Меморіального комплексу "Пам'яті Героїв Крут" під’їжджали автобуси з представниками різних державних установ та організацій. Централізовано привезли на мітинг і чимало школярів. Місцевих мешканців – жителів навколишніх сіл - фактично не було, за винятком кількох десятків літніх людей. Дехто з них прийшов пішки, щоб ушанувати пам'ять загиблих студентів.

З Борзнянського району, наприклад, приїхало одразу п’ять сестер. Жінки розповіли - відвідують Меморіал щороку.

"Шкода нам тих солдатів, що загинули тут, - зі сльозами на очах каже одна з сестер, Параскева П'ятнико. - Ми ж про них не знали за радянських часів, бо ніхто нам такого не казав. А як вже стала Україна незалежною, ми стали дізнаватись про них".

Бій під Крутами

29 січня 1918 року в бою поблизу станції Крути, за 130 кілометрів від Києва, проти 4-тисячної більшовицької армії Михайла Муравйова виступили малочисельні загони Української Центральної Ради.

Серед захисників були і зовсім юні хлопці - п’ятнадцяти та вісімнадцятирічні студенти й гімназисти.

Бій був нетривалий, але своє завдання загін Центральної Ради виконав – він застопорив рух більшовицької армії у напрямку Києва.

Головна ж трагедія сталася вже після того, як основна частина захисників відступила до столиці. Невеличкий загін гімназистів, який ніс чатування наприкінці оборони, не встиг відступити разом із усіма. Хлопці потрапили у полон та були страчені вояками Муравйова.

Ще один мешканець Чернігівщини, Михайло Путя, з сумом відзначає, що вшанування пам’яті Героїв Крут уже давно перетворилось на чергове банальне покладання квітів посадовцями різного рангу.

"На жаль, молоді мало сюди приїздить, - каже пан Путя. – А треба, щоб молоді приходили і думали, і згадували, і вчились у тих хлопців, що тут полягли, як треба батьківщину боронити".

Після офіційного мітингу була запланована розмова з пресою голови області Володимира Хоменка. Але губернатор несподівано вирішив не спілкуватись із журналістами і терміново поїхав.

Аби пройти до своєї автівки, керманичу області довелося минати представників опозиційних сил, які за 500 метрів від Меморіалу готувались до проведення свого, окремого мітингу. Кілька сотень людей фактично чоло-в-чоло зустрілись із колоною посадовців, які залишали захід.

Втім, дві колони розійшлися мирно.

Мітинги в Крутах

  • На мітингу чергувало багато міліції. Сутичок між людьми не було.
  • Меморіальний комплекс, присвячений героям Крут, відкрили в 2006 році за ініціативи тодішнього президента Віктора Ющенка.
  • В обох мітингах - і офіційному, і опозиційному - брали участь священнослужителі УПЦ Київського патріархату.
  • Багатьох людей, в тому числі школярів, організовано привезли автобусами.
  • Місцевих жителів, які прийшли з власної волі, за оцінкою нашого кореспондента, було кілька десятків.
  • Опозиційний мітинг відбувся відразу після офіційного.
  • Серед депутатів парламенту були Олег Тягнибок (ліворуч) та Олег Ляшко. Всі фото - Олени Сидоренко.

На опозиційному мітингу, де виступав лідер "Свободи" Олег Тягнибок, простих мешканців Чернігівщини було значно більше.

Однак сценарії обох мітингів були дещо схожі – промови, гімн, заупокійна літія. Характерно, що в обох випадках священики були з Української православної церкви Київського патріархату.

До Меморіального комплексу під Крутами приїхав ще один нардеп – Олег Ляшко. Спочатку він відвідав провладний мітинг, а потім поспілкувався і з Олегом Тягнибоком, запропонувавши тому разом скоштувати куліш.

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS