(Не)безпечна Україна для шукачів притулку

Останнє поновлення: Четвер, 7 лютого, 2013 p., 10:42 GMT 12:42 за Києвом
Прикордонник на пункті переходу державного кордону

Шукачі притулку, які перетинають український кордон, не завжди можуть розраховувати на допомогу

Управління верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ) в Україні, Білорусі та Молдові вважає, що Україна сьогодні не є безпечною країною для біженців.

"На цьому етапі Україна не може вважатися безпечною країною для всіх біженців. Ми не можемо сказати, що система повною мірою працює і всіх захищає", - визнав регіональний представник Управління Олдріх Андрсек на зустрічі із журналістами у Києві.

Він вважає, що "є певні національності, яким складніше одержати, чи які, за статистикою, рідше отримують статус біженця".

Відповідаючи на запитання ВВС Україна про те, чому українські державні органи відмовляють у наданні політичного притулку біженцям із колишніх радянських республік, Олдріх Андрсек сказав: "Не можна твердити, що це є правилом, але, на жаль, справді були ситуації, коли не було гарантовано доступ людей до міжнародних правозахисних організацій, які захищають права біженців".

Відмови із незрозумілих причин

"На остаточне рішення щодо надання захисту впливають лише конкретні обставини з життя конкретної людини, а не країна походження чи політична доцільність "

Віктор Шейбут, Державна міграційна служба України

Надана представництвом УВКБ ООН інформація свідчить, що протягом останніх п'яти років статус біженця отримували переважно вихідці із Афганістану, Палестини, Сомалі, Іраку, Сирії. Прикметно, що такий статус представники Росії одержували востаннє лише у 2008 і 2009 роках, Білорусі - у 2008-2010 роках.

Олдріх Андрисек визнав, що за статистикою, відмов у наданні статусу біженця вихідцям із Росії було більше, ніж представникам інших країн. "Я би не сказав, що ідеться про якусь систему, але іноді справді це відбувається, із причин, яким немає пояснень", - сказав він.

Водночас Віктор Шейбут, перший заступник голови Державної міграційної служби, який безпосередньо бере участь в ухваленні остаточних рішень щодо надання притулку, запевнив, що в питаннях надання статусу біженців міграційна служба "виконує насамперед гуманітарну місію і не має жодної політичної заангажованості".

"У кожному конкретному випадку вивчається вся інформація, яку можуть отримати фахівці міграційної служби, у тому числі за результатами інтерв’ю із заявником. На остаточне рішення щодо надання захисту впливають лише конкретні обставини з життя конкретної людини, а не країна походження чи політична доцільність", - сказав Віктор Шейбут журналістам.

Развозжаєв та інші

У 2012 році правозахисники заявляли про низку випадків, коли, на їхню думку, рішення України про екстрадицію громадян - вихідців із колишніх радянських республік - наражало цих людей на небезпеку.

Віктор Шейбут та Олдріх Андрисек

Представник міграційної служби Віктор Шейбут (зліва) запевняє, що випадки відмови у наданні притулку - поодинокі

Останній приклад - Клацнути загадкове зникнення в Україні члена опозиційної російської партії "Лівий фронт" Леоніда Развозжаєва. Фактично рішення про закриття кримінальної справи про його зникнення українська прокуратура ухвалила на підставі відповіді Державної прикордонної служби про те, що він в'їхав в Україну і виїхав до Росії легально. Проте і досі достеменно не відомо, що відбувалося із Леонідом Развозжаєвим на території України. Як повідомили у представництві УВКБ ООН в Україні, столична прокуратура розслідує ще одну кримінальну справу - вже за Клацнути заявою про викрадення самого Леоніда Развозжаєва та його адвокатів.

У серпні минулого року УВКБ Клацнути висловлювало стурбованість долею двох вихідців із Північного Кавказу. Незважаючи на право доступу до утримуваних у СІЗО Києва та Харкова шукачів притулку, УВКБ ООН навіть не могло отримати достовірну інформацію про їхнє місце перебування.

У березні 2012-го Агентство ООН у справах біженців Клацнути засудило відмову в доступі на територію України двох громадян Киргизстану в київському аеропорту "Бориспіль".

Чи стане більше політичних біженців у 2013-му?

Водночас представник УВКБ ООН Олдріх Андрисек висловив надію, що у 2013 році ситуація в Україні кардинально зміниться.

"На цьому етапі Україна не може вважатися безпечною країною для усіх біженців. Ми не можемо сказати, що система повною мірою працює і всіх захищає"

Олдріх Андрисек, УВКБ ООН

Ці надії пов'язані передусім із тим, що у новому Кримінальному процесуальному кодексі (КПК) з'явилася стаття, що відображає зміст міжнародних конвенцій, які стосуються шукачів притулку.

Раніше екстрадиція з України була неможливою лише у разі, якщо особа вже мала статус біженця. Новий КПК передбачає, що державні органи не мають права вислати особу за межі країни з моменту, коли вона зробила заяву про бажання отримати політичний притулок і до остаточного рішення щодо її долі.

Іншими словами, шукачі притулку в Україні раніше "не доживали" до статусу біженця, а Державна міграційна служба ухвалювала рішення про екстрадицію.

Олдріх Андрисек наголосив, що тепер все мало б виглядати по-іншому. Заяву з проханням про притулок будь-який іноземець може зробити одразу ж після прибуття в Україну.

"Якщо людина у будь-якій формі - усній чи письмовій - заявить про те, що її переслідують з політичних мотивів і що вона хоче отримати статус політичного біженця, то Прикордонна служба зобов'язана передати цю інформацію Державній міграційній службі, яка є тим органом, що ухвалює остаточне рішення щодо екстрадиції чи надання статусу політичного біженця", - зазначив ВВС Україна пан Андрисек.

Регіональний представник УВКБ ООН також сказав, що оголошення особи у міжнародний розшук Інтерполом - а досить часто до такої категорії потрапляють опозиціонери із країн колишнього СРСР - "ще не означає, що ця людина винна".

"На жаль, у списках Інтерполу "висвічуються" і політичні противники влади, а не лише кримінальні злочинці. Для цього і проводяться співбесіди. Якщо особа названа кримінальним злочинцем на сайті Інтерполу, але є всі ознаки переслідування з політичною метою, то така людина заслуговує на міжнародний захист і вона має такий захист одержати. Бо Інтерпол не може бути інструментом політичної розправи. Це передбачено і у статуті цієї організації", - сказав Олдріх Андрисек.

Однак, за словами пана Андрисека, було би неправильно казати, що Україна заслуговує лише на критику. "Тисячі людей отримали притулок, багато з них натуралізувалися і мають українські паспорти", - каже він.

А перший заступник голови Державної міграційної служби Віктор Шейбут наголосив, що Україна "із транзитної країни перетворилася на країну осідання". Представник міграційної служби твердить, що випадки відмови у наданні захисту є поодинокими і що вони існують також у країнах Європи.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS