Душанбе обурений висловлюваннями російських діячів

Image caption Душанбе говорить, що російські ЗМІ розгорнули інформаційну кампанію проти країни

МЗС і парламент Таджикистану засудили висловлювання високопоставлених російських політиків і чиновників, визнавши їх образливими.

Таджицьку сторону обурила, зокрема, фраза лідера ЛДПР Володимира Жириновського, яка прозвучала в програмі "Поєдинок" на телеканалі "Росія-1" 18 квітня. Він заявив, що Таджикистан "роздуває" орендну плату за російську військову базу, і що афганські ісламісти затопчуть Таджикистан і повісять президента країни Емомалі Рахмона, якщо Росія відмовить у в'їзді трудовим мігрантам з цієї країни.

Таджицькі депутати заявляють, що ці висловлювання Жириновського є образливими для президента країни Емомалі Рахмона і народу Таджикистану.

"Останнім часом у ЗМІ Росії з'являються тенденційні, дискредитуючі висловлювання на адресу Таджикистану, які не відповідають дружнім відносинам двох країн", - йдеться в їхньому зверненні до російських колег.

Привід дорікнути Росії дали й інші російські діячі, наприклад, віце-прем'єр Дмитро Рогозін і головний санітарний лікар Росії Геннадій Онищенко: оглянувши потяг сполученням Душанбе-Москва, вони практично одностайно заявили, що "такі транспортні засоби на територію пристойних держав допускати неможливо" .

"Подібні недружні акції можуть завдати шкоди двостороннім відносинам і співпраці наших країн" - заявило МЗС Таджикистану.

Напередодні російського посла в Душанбе Юрія Попова викликали до МЗС, де йому вручили ноту протесту.

"Шайтан-поїзд"

На думку таджицьких дипломатів, в російських ЗМІ розгорнулася "цілеспрямована інформаційна кампанія, спрямована на приниження авторитету і гідності Таджикистану", яка переслідує "певні політичні цілі". Про що саме йдеться, таджицьке МЗС не уточнює.

Раніше російський віце-прем'єр Дмитро Рогозін заявив про можливість введення віз для громадян Таджикистану, які, за його словами, зараз можуть в'їжджати на територію Росії за своїми внутрішніми паспортами. Таджицьке МЗС у відповідь повідомило, що громадяни цієї країни купують квитки до Росії тільки за закордонними паспортами.

У Душанбе вважають провокацією репортаж у передачі "Спеціальний кореспондент" на телеканалі "Росія" 23 квітня про стан поїздів "Душанбе - Москва". Найбільше таджицька влада була ображена прізвиськом потяга, про яке розповіли журналісти - "Шайтан-поїзд".

Таджицькі депутати попереджають, що подібні заяви політиків і громадських діячів Росії можуть мати "негативні і важкі наслідки", і закликають росіян "бути гранично коректними при публічних виступах у ЗМІ".

А таджицька МЗС підкреслює, що в Росії трудяться більше 13 мільйонів іноземних трудових мігрантів, але увагу російських ЗМІ і політиків привертають тільки громадяни Таджикистану.

Віце-прем'єр Рогозін каже, що Росія повинна навести порядок на кордоні, якщо вона хоче укласти угоду про безвізовий в'їзд до Євросоюзу: "Нас ніколи не пустять до Європи, якщо ми дозволяємо собі на наших же власних кордонах мати такий режим", - зауважив міністр.

Військова база в обмін на пільги

Image caption Душанбе пов'язує ратифікацію угоди по військовій базі з трудовими і торговими пільгами, які обіцяє Москва

У Душанбе не виключають, що причиною різкого загострення російсько-таджицьких відносин може бути затягування парламентом країни строків ратифікації угоди по російській військовій базі.

Один з найпотужніших бойових підрозділів в Центральній Азії було створено в 2004 році на основі 201-ї мотострілецької дивізії, дислокованої в Таджикистані у відповідності з договором про військову допомогу. Російські підрозділи перебувають у Душанбе, Кулябі і Курган-Тюбе.

Договір, підписаний у жовтні минулого року президентами Путіним і Рахмоном після затяжних перемовин, дозволяє російському військовому контингенту перебувати в країні 30 років.

Одночасно з підписанням основної частини угоди сторони уклали два меморандуми про введення пільгового режиму для таджицьких мігрантів та про скасування експортних мит на поставку в Таджикистан російських нафтопродуктів (у розмірі приблизно 1 млн тонн на рік).

Таджицька влада пояснює, що ратифікація відбудеться, коли Москва приступить до практичної реалізації меморандумів. На словах Москва згодна виконати умови, але в Душанбе не приховують недовіри і пропонують вирішити питання в комплексі.

"Все, що було обіцяно російською стороною таджикам, має бути виконано. Поки ці питання не буде вирішено і всі пункти - враховано, парламент не приступить до розгляду питання про ратифікацію угоди по базі. Депутати мають право детально вивчити це питання і виходити з національних інтересів країни, в першу чергу ", - заявив Російській службі Бі-бі-сі заступник Центру Стратегічних досліджень Таджикистану Сайфулло Сафаров.

Болючі питання

Проблеми трудової міграції і безмитних поставок паливно-мастильних матеріалів - два найбільш болючих питання для таджицького керівництва. Москва пообіцяла Душанбе полегшити становище заробітчан, які могли б, згідно з новим договором, перебувати на території Росії до 15 днів без реєстрації і отримувати дозвіл на роботу терміном до трьох років.

У Росії, за різними даними, трудиться від мільйона до півтора мільйонів громадян Таджикистану. Економіка республіки сильно залежить від грошових переказів мігрантів. Сума чимала - понад 3 млрд доларів на рік, що перевищує держбюджет у півтора рази. Надходження від мігрантів з Росії становлять до 47% від рівня ВВП Таджикистану.

Преференції щодо мігрантів та постачання палива до країни дуже важливі для таджицької влади і з політичної точки зору: у листопаді 2013 року в країні мають відбутися президентські вибори.

Популярність чинної влади падає, таджицьку владу все частіше критикують міжнародні правозахисні організації за систематичні, масштабні порушення прав людини. Рейтинг влади невисокий і серед трудових мігрантів, які незадоволені своїм становищем у Росії і тим, що на батьківщині влада не може запропонувати їм гідну трудову альтернативу. Через високий рівень корупції та безробіття зростає соціальна напруженість.

Ситуацію погіршують і проблеми з сусідами, зокрема, з Узбекистаном, який виступає проти енергопроектів Таджикистану, відмовляється від переговорів з постачань газу та кілька років тому запровадив візовий режим.

Новини на цю ж тему