ЄСПЛ: арешт Тимошенко був незаконним

Юлія Тимошенко на плакаті
Image caption 30 квітня Європейський суд з прав людини в Страсбурзі назвав арешт Юлії Тимошенко і її утримання в СІЗО до рішення суду політично вмотивованим порушенням її прав

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) в Страсбургу частково задовольнив позов колишньої прем’єр-міністра Юлії Тимошенко проти України.

Судді визнали арешт пані Тимошенко 5 серпня 2011 року незаконним порушенням її права на свободу та особисту недоторканність, відповідно до статті 5 Європейської конвенції з прав людини.

Суд також констатував порушення статті 18 Європейської конвенції прав людини (межі застосування обмежень прав), визнавши політичну мотивацію судових переслідувань Юлії Тимошенко.

У той же час суд констатував, що стосовно Юлії Тимошенко не було порушено статтю 3 Конвенції, що передбачає заборону на застосування тортур. Ця частина її позову стосувалася примусового перевезення до лікарні в квітні минулого року, під час якого, за словами пані Тимошенко, щодо неї застосували фізичну силу.

"Незаконне позбавлення волі"

Згідно з висновками Європейського суду, "тримання під вартою пані Тимошенко як запобіжний захід було свавільним; законність її тримання під вартою не була належним чином оцінена; а також у неї не було можливості вимагати компенсації за незаконне позбавлення волі".

Вердикт суду у справі Тимошенко став другим після рішення у справі колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, в якому була визнана політична вмотивованість переслідувань представників української опозиції після приходу до влади президента Віктора Януковича.

Виголошене рішення є наслідком публічних слухань позову Юлії Тимошенко в Страсбургу 28 серпня 2012 року. Воно набере чинності через три місяці, якщо український уряд за цей час не скористається своїм правом на оскарження.

На розгляді ЄСПЛ зараз перебуває ще одна скарга Юлії Тимошенко: у ній йдеться про позбавлення її права на справедливий суд.

Раніше захисник Юлії Тимошенко Сергій Власенко заявив журналістам, що рішення Європейського суду на користь екс-прем’єра може тягнути за собою її звільнення.

Реакція: без сюрпризів

Депутат від Партії регіонів, заступник голови парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Володимир Олійник у коментарі ВВС Україна виключив звільнення Юлії Тимошенко унаслідок рішення ЄСПЛ від 30 квітня.

Пан Олійник, який давав коментар до появи повного тексту рішення ЄСПЛ, прогнозував відсутність у ньому згадок про політичну вмотивованість переслідування пані Тимошенко.

Дочка ув'язненої лідерки української опозиції Євгенія Тимошенко на брифінгу в Києві заявила, що її мати не мала сумнівів у присуді Європейського суду на свою користь.

"Головне в рішенні ЄСПЛ - те, що суд одноголосно визнав, що порушення прав моєї мами, її арешт, її утримання під вартою є політично вмотивованим. Це означає, що й усі інші судові процеси, які продовжуються, незаконні абсурдні обвинувачення теж є політично вмотивованими", - зазначила Євгенія Тимошенко, яка понад два роки веде міжнародну кампанію за звільнення матері.

МЗС: поки без коментарів

Міністерство закордонних справ не має наміру коментувати рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко до того, як буде зроблено юридичну оцінку цього рішення.

Про це на брифінгу в Києві повідомив виконувач обов'язків директора департаменту інформаційної політики МЗС Євген Перебийніс.

"Нам відомо, що буквально годину тому було це рішення щодо Тимошенко... Відповідно до наявної процедури, це рішення буде спрямовано урядовому уповноваженому в справах ЄСПЛ... який пізніше озвучить юридичну оцінку", - цитує речника МЗС агенція Українські Новини.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів