Кожара у США: нам є про що поговорити з ЄС, крім Тимошенко

Кожара у США: нам є, про що поговорити з ЄС, крім Тимошенко
Image caption Виглядає, що візит Кожари до США буде довшим, ніж анонсували

Міністр закордонних справ України Леонід Кожара, перебуваючи у США, заявив, що очікує підписання угоди про асоціацію України з Європейським Союзом наприкінці цього року попри застереження ЄС щодо ув'язнення екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко.

В інтерв'ю агенції Associated Press пан Кожара сказав, що український уряд визнає, що справа Тимошенко є проблемою у відносинах України з ЄС, але зазначив, що одна кримінальна справа не має завадити підписанню угоди про асоціацію.

"У нас є сотні інших речей для обговорення з Європейським Союзом, і багато країн-членів ЄС підтримують Україну у питанні підписання угоди про асоціацію попри справу Тимошенко", - цитує міністра агенція АР.

За словами пана Кожари, уряд України сподівається, що 15 травня Єврокомісія надасть "зелене світло" для підписання угоди. Ця рекомендація буде спрямована до Європейської Ради, до якої входять лідери держав ЄС, яка і ухвалить остаточне рішення.

"Сьогодні тенденція є дуже позитивною. ... Я очікую позитивного рішення", - заявив міністр.

"До кінця року Україна може стати єдиною країною світу, яка має дві торговельні угоди: з Заходом та Сходом", - сказав пан Кожара.

В Європейському Союзі позитивно сприйняли нещодавнє рішення президента Віктора Януковича помилувати одного з ув'язнених опозиціонерів - Юрія Луценка, втім, в Брюсселі також висловили сподівання, що Україна перегляне справу Юлії Тимошенко. Так, у заяві, оприлюдненій ЄС з нагоди рішення Європейського суду з прав людини про порушення прав Юлії Тимошенко під час її арешту у 2011 році, сказано:

"У світлі сьогоднішнього рішення ми закликаємо українську владу ретельно переглянути ситуацію пані Тимошенко, лідера однієї з найсильніших опозиційних партій в країні, яка залишається ув’язненою після судового процесу, що не поважав чесність, прозорість та незалежність юридичного провадження".

Кримінальні справи проти екс-урядовців та опозиціонерів суттєво погіршили відносини України з ЄС та США. В Брюсселі та Вашингтоні побачили в них ознаки "вибіркового правосуддя", а підписання угоди про асоціацію України з ЄС відклали. Київ сподівається, що документ підпишуть на саміті країн Східного партнерства у Вільнюсі в листопаді. Щоби цього досягти, Київ має виконати низку умов ЄС, оприлюднених раніше під час саміту Україна-ЄС.

Зустріч із Керрі

У ході візиту до США Леонід Кожара зустрівся з генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном.

Як повідомляє прес-служба МЗС, генеральний секретар ООН відзначив, що перші кроки головування України в ОБСЄ підтвердили вагомість держави на міжнародній арені та в європейському регіоні.

Леонід Кожара запросив делегацію ООН взяти участь у ініційованій Києвом Міжнародній конференції з протидії торгівлі людьми у червні цього року та у грудневому Міністерському засіданні ОБСЄ.

Як діючий голова ОБСЄ керівник українського МЗС провів брифінг у Раді безпеки ООН.

Крім того, Леонід Кожара зустрівся з керівниками провідних американських компаній.

Прес-служба МЗС повідомляє, що американські підприємці підтримали євроінтеграційні прагнення України та обговорили проблеми, з якими стикаються їхні компанії під час роботи в Україні.

На зустрічі з представниками української громади, що відбулася у нью-йоркському Українському інституті Америки, міністр запевнив співрозмовників, що президент Віктор Янукович тримає під особистим контролем спорудження пам’ятника жертвам Голодомору у Вашингтоні, та розповів про хід реформ в Україні.

Леонід Кожара зустрівся з американськими родинами та усиновленими українськими дітьми. Повідомляється, що зустріч пройшла у теплій та дружній атмосфері, а на завершення зустрічі діти запустили в небо повітряні кульки кольорів українського прапора.

У ході вашингтонської частини візиту міністра закордонних справ України до США Леонід Кожара зустрінеться з низкою представників американської влади, візьме участь у слуханнях Гельсінської комісії при Конгресі, а також виступить з промовою у Національному демократичному інституті.

Українське МЗС анонсувало також зустріч міністра із державним секретарем США Джоном Керрі 8 травня. Але пан Керрі зараз перебуває у Європі, і, як повідомляє АР, його зустріч з паном Кожарою відбудеться 10 травня.

Новини на цю ж тему