У світі найвище оцінюють Німеччину - опитування

Згідно з опитуванням громадської думки, проведеним для BBC World Service, найкраще у світі ставляться до Німеччини. Позитивно вплив країни оцінили понад 59% респондентів.

У верхівці рейтингу позитивного впливу в світі також Канада (55%) і Великобританія (55%), однак якщо 18% опитаних вважають британський вплив негативним, то у випадку Канади негативну оцінку зовнішньополітичної діяльності дали лише 13% респондентів.

Лідер минулорічного рейтингу впливовості - Японія - впала на четверту позицію. Позитивно її роль у світі оцінили 51%, а негативно 27% опитаних. Падіння позитивного і зростання негативного рейтингу Японії пояснюють передовсім загостренням протистояння між Токіо і Пекіном за спірні острови.

Росія - все гірше

Ставлення до Росії в світі минулого року погіршилося, свідчить опитування.

Із 25 країн світу, в яких проводилося опитування, лише у восьми ставлення до Росії було переважно позитивним. Респонденти 15 країн негативно оцінили вплив Росії у світі, а в Нігерії та Єгипті думки розділилися порівну.

Позитивно до Росії ставляться лише 30% респондентів (на 1% менше, ніж у 2012 році).

Найбільш прихильні до Росії в Гані (56%), Китаї (44%) і Чилі (42%). Ставлення до Росії різко погіршилося серед респондентів у США - до 59% із 77%. Найгірше, як і минулого року, до Росії ставляться у Франції (63%), Німеччині (61%), США і Великобританії (57%).

Це перше опитування громадської думки після повернення на посаду президента Росії Володимира Путіна. На Заході Росію критикували за судовий процес над Pussy Riot і порушення прав людини.

Тенденції року

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Щорічне опитування на замовлення ВВС спільно проводять компанія GlobeScan і Програма з вивчення ставлення до міжнародної політики (PIPA). Цього року вони опитали 26 299 осіб у 22 країнах світу. Респондентів запитали про те, яку роль - позитивну чи негативну - грають у світі 16 країн і Європейський союз.

Росія в рейтингу - п'ята знизу. Найбільш негативно респонденти відгукувалися про Іран (59% опитаних), Пакистан (55%), КНДР (54%) Ізраїль (52%), Росію (40%) та Індію (35%). У випадку Індії оцінки впливу поділилися майже порівну: 34% респондентів дали країні позитивну оцінку, а 35% - негативну.

Німеччина повернула позицію лідера після того, як минулого року найпопулярнішою була Японія. Єдиною країною, яка переважно негативно оцінила діяльність Німеччини, стала Греція.

Багато греків вважають, що Німеччина, яка стояла біля витоків євро, змушує грецький уряд впроваджувати політику жорсткої економії, щоб врятувати єдину валюту. Однак інші країни вітають рішучість канцлера Ангели Меркель у подоланні фінансової кризи.

Однією з головних тенденцій цього опитування стало погіршення ставлення до двох найбільшим країн світу - Індії (34%) і Китаю (42%).

Оцінки глобального впливу Великобританії значно зросли після проведених у Лондоні 2012 року Олімпійських ігор.

Рейтинг Китаю впав до найнижчого рівня з початку проведення опитувань у 2005 році. Позитивно про нього відгукуються тільки 42% респондентів, на 8% менше, ніж торік. З початку 2010 року його рейтинг щорічно поліпшувався. У загальному рейтингу Китай опустився з п'ятої на дев'яту позицію.

Ставлення до Індії також різко і раптово погіршилося - з 40% в 2012 році до 34%. Багато аналітиків пов'язує це з недавніми резонансними злочинами щодо жінок, найгучнішим з яких було жорстоке групове зґвалтування молодої студентки в Делі, що призвело до хвилі протестів у країні і закликах до влади робити більше, щоб захистити індійських жінок. Найбільш прихильне ставлення до Індії серед респондентів у Нігерії, Індонезії, а також в країнах БРІК.

Британія - виняток

Підпис до фото,

Олімпіада в Лондоні підвищила рейтинг Великобританії

Британія піднялася на третю сходинку в рейтингу. Позитивно її оцінюють 55% респондентів, що на 4% більше, ніж минулого року, і це найістотніше збільшення серед всіх країн у списку. Переважно позитивно про Британію думають у майже всіх країнах, де проводили опитування. Лише в Греції і Туреччині негативна оцінка перевершую позитивну.

Незважаючи на те, що опитані британці негативно оцінюють роль Росії, росіяни з кожним роком ставляться до Великобританії все краще - 44% позитивно і 16% негативно.

Торік рейтинг ЄС впав до найнижчого рівня, але цього року він стабілізувався, зрісши на 1%. Якщо в більшості країн думка про ЄС покращилася, то в деяких воно продовжує погіршуватися. Особливо це помітно в Німеччині, де позитивно його діяльність оцінюють 59% респондентів (у 2012 році 73% оцінювали позитивно), а також у Канаді та США. Багато німців роздратовані тим, що саме Німеччина, найбагатша країна єврозони, повинна робити більше за інших для порятунку євро.

Імідж ЄС у світі псує криза єдиної валюти і постійні протести, викликані програмами жорсткої економіки в багатьох країнах Євросоюзу.

Підпис до фото,

Після обрання президентом Росії Володимира Путіна країна втратила кілька відсотків позитивного сприйняття

У Британії, де консервативна партія намагається провести референдум про членство в ЄС, з 2008 року популярність організації постійно падає: цього року вперше негативний рейтинг став вищим за позитивний - 47% і 42%, відповідно. Британські чиновники досить часто звинувачують у своїх проблемах слабке євро і кризу в єврозоні.

Ставлення до США погіршилося в країнах, що є союзниками Америки, - Великобританії (46%, минулого року 60%), Франції (52%, минулого року 62%) та Німеччині (35%, минулого року 44%), а також у Єгипті (24%, минулого року 37%).

Позитивно до ролі наддержави досі налаштовані африканські країни: Гана (82%), Кенія (69%) і Нігерія (67%).

Ще з часів "холодної війни" ставлення Росії до США залишається переважно негативним: +53% опитаних росіян вважають вплив США негативним, і лише 17% - позитивним.

Директор компанії GlobeScan Сем Маунтфорд так прокоментував результати опитування: "Рейтинги більшості країн знизилися, і це результат загального невдоволення діями урядів, оскільки впродовж п'яти з гаком років вони не можуть витягнути економіку з фінансової прірви. Проте ефект Олімпіади дозволив Великобританії стати винятком із правил".