Експерти у США про скасовану зустріч Обами і Путіна: "останній симптом"

Обама і Путін
Підпис до фото,

Востаннє президенти Росії та США зустрічалися у Північній Ірландії

Американські оглядачі активно коментують рішення Білого Дому скасувати переговори президента Обами з російським президентом Володимиром Путіним, заплановані раніше на 5-6 вересня під час саміту Великої двадцятки у Санкт-Петербурзі.

Рішення оголосили по тому, як Росія надала тимчасовий притулок Едварду Сноудену.

Кореспондент ВВС Україна Наталка Хижняк попросила прокоментувати рішення Білого дому експертів у Вашингтоні.

Девід Креймер, президент "Freedom House"

Це запізнілий крок, але все одно гарний сигнал Путіну, який говорить про те, що за його поведінку настав час платити. Політику російського президента я можу назвати політикою залякування, знищення серйозної опозиції та придушення будь-якої критики.

На цій запланованій зустрічі між Обамою і Путіним не мусили досягти якихось конкретних результатів, а рівень порушень прав людини досяг величезних масштабів. Рішення Обами показує: так, як США поводились раніше, вже не буде.

Я дуже сподіваюсь, що під час поїздки Барака Обами до Санкт-Петербурга він все-таки зустрінеться з представниками громадянського суспільства Росії.

Cемюель Череп, Міжнародний інститут стратегічних досліджень у Вашингтоні

Я не думаю, що в Москві знали про це чи очікували, що Обама скасує візит. Водночас Росія не зробила зі свого боку нічого, аби на двосторонній зустрічі пройшло якесь результативне обговорення.

Подивимось, що відбудеться під час зустрічі у п’ятницю у Вашингтоні Сергія Лаврова з держсекретарем Керрі.

Дон Дженсен, аналітик університету Джонса Хопкінса

Я думаю, в Росії розуміли, що Обама під тиском ухвалить саме таке рішення і очікували скасування візиту, втім покладуть провину не на нього, а на так званих лобістів "холодної війни" у США. У Москві хочуть продовжувати відносини з Вашингтоном, але на своїх умовах.

Втім, шанси знайти компроміс з питань системи ПРО, Сирії або прав людини невеликі, і це мало залежало від ситуації зі Сноуденом.

І приватна зустріч між президентом Обамою і Путіним у Санкт-Петербурзі також була б більше символічною, ніж початком прогресу у відносинах. Це остання крапка в "перезавантаженні", в яке ще хтось вірив.

Анна Борщевська, аналітик Європейської фундації Демократії у Вашингтоні

Ситуація із Сноуденом стала останнім симптомом погіршення відносин між країнами, проблеми справді глибші. Барак Обами був правий, скасувавши свій візит, але він має піти далі й зробити більше.

Якщо він хоче, аби відносини між США і Росією справді "перезавантажили" , американській президент мусить справді виступити проти порушень прав людини в Росії, проти антиамериканської і антизахідної риторики, браку співпраці з питань Ірану і Сирії. Наразі не зрозуміло, чи Обама готовий це робити.

Джим Маседа, коментатор каналу NBS

Наданням політичного притулку Сноудену Путін зміг вдарити по серцевині конкуренції США і Росії - це питання захисту прав людини. У цьому контексті - Сноуден - це ранній різдвяний подарунок Обамі.

Російський президент може тримати Сноудена як символ того, що в США не так все добре з правами людини, навіть якщо Путін сам чинить тиск на будь-які форми опозиції.

Деякі американські оглядачі, а також конгресмени-республіканці закликали Барака Обаму піти далі у своїх кроках щодо Москви. New York Times цитує сенатора-республіканця Південної Кароліни Ліндсі Грехема, який закликав скасувати саміт Великої двадцятки в Росії та бойкотувати Олімпійські ігри у Сочі.