Обама: США можуть відкласти удар по Сирії

Барак Обама
Image caption Барак Обама дав низку телеінтерв'ю стосовно своїх планів щодо Сирії

Президент США Барак Обама заявив, що відкладе плани завдати удару по Сирії, якщо уряд країни погодиться передати арсенал хімічної зброї під міжнародний контроль.

Водночас, за словами пана Обами, він сумнівається, що уряд Башара Асада виконає цю умову.

Напередодні Росія запропонувала Сирії відмовитися від хімічної зброї. Конгрес США, тим часом, готується до дебатів щодо дозволу на військову операцію в Сирії.

США звинувачують Дамаск у військових злочинах, в тому числі у застосуванні хімічної зброї, однак сирійський режим відкидає ці звинувачення.

У понеділок президент США дав серію телевізійних інтерв'ю, спрямованих на зміцнення підтримки з боку Конгресу, а також громадян, які побоюються нових військових дій на Близькому Сході.

Барак Обама наполягає на необхідності здійснити обмежену військову операцію, аби покарати режим президента Сирії Башара Асада за застосування хімічної зброї, а також, утримати його від використовувати цієї зброї знову.

"Я хочу забезпечити, аби норми проти застосування хімічної зброї виконувалися", - сказав пан Обама каналу ABC News.

"Це відповідає нашим інтересам національної безпеки. Якщо ми зможемо досягти цього без військового удару - я віддам перевагу такому варіанту", - додав він.

Пропозиція Росії

Раніше Москва закликала Сирію передати хімічну зброю під міжнародний контроль і знищити її, якщо це дозволить уникнути військового удару з боку США.

"Закликаємо сирійське керівництво не лише домовитися про те, аби поставити місця зберігання хімічної зброї під міжнародний контроль, а й про подальше її знищення, а також про повноцінне приєднання до організації із заборони хімічної зброї", - заявив глава російського МЗС Сергій Лавров.

Цю ініціативу вже підтримали генсек ООН Пан Гі Мун і глава МЗС Сирії Валід Муаллем. Глава МЗС Франції Лоран Фабіус заявив, що пропозицію слід ретельно вивчити за умови, що зброя буде передана під міжнародний контроль оперативно, і винні в хімічній атаці будуть покарані.

Тим часом, Конгрес США готується до дебатів щодо рішення президента Обами завдати удару по Сирії.

Законодавці, які в понеділок повертаються з літніх канікул, почнуть обговорення внесеної паном Обамою резолюції щодо завдання обмеженого удару по урядових військах Сирії.

Голосування в сенаті з цього питання очікується вже в середу, але у палаті представників обговорення може затягнутися.

США звинувачують режим Асада у вбивстві 1429 людей в результаті атаки 21 серпня, коли в передмістях Дамаска була застосована отруйна речовина зарин.

Сирійський уряд покладає відповідальність за це на повстанців.