Обама пообіцяв, що спробує домовитися з Іраном

ООН
Image caption Дипломати кажуть, що Барак Обама може потиснути руку Хасану Рухані

Президент США Барак Обама заявив, що нещодавні дипломатичні кроки Ірану можуть стати основою угоди щодо його ядерної програми.

Виступаючи на засіданні Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку, пан Обама сказав, що слова тепер потрібно доповнити діями, реальність яких можна перевірити.

На початку вересня президент Обама обмінявся посланнями із нещодавно обраним президентом Ірану Хасаном Рухані, в яких ішлося також про проблему ядерної програми Тегерана.

Окрім того, у своєму виступі у Нью-Йорку американський лідер закликав Раду Безпеки ООН ухвалити жорстку резолюцію щодо питання про хімічну зброю Сирії.

За його словами, така резолюція повинна ставити за мету перевірку виконання режимом Башара Асада своїх зобов'язань із ліквідації хімарсеналу.

Відкриваючи засідання Генеральної Асамблеї у вівторок, генеральний секретар ООН Пан Гі Мун заявив, що уряд Сирії мусить швидко і повною мірою виконати свої зобов'язання за домовленістю, досягнутою раніше.

"Міжнародне співтовариство має притягнути до відповідальності винних у застосуванні хімічної зброї у Сирії, що було недвозначно підтверджено інспекцією ООН", - сказав Пан Гі Мун.

Рукопотискання

Говорячи про відносини з Іраном, президент Обама заявив, що США хотіли б вирішити ядерну проблему мирним шляхом, але сповнені рішучості запобігти здобуття країною ядерної зброї.

"Щире бажання Ірану стати на цей шлях слугуватиме справі миру в регіоні і в усьому світі" , - сказав американський президент.

Іран завжди стверджував, що його ядерна програма носить виключно мирний характер, проте західні держави підозрюють Тегеран у намірі створити ядерною зброєю.

Нещодавно обраний новий президент Ірану Хасан Рухані минулого тижня заявив, що його країна ніколи не вдасться до такого.

Дипломатичні джерела не виключають зустрічі між американським і іранським президентами - першої з 1979 року.

Висловлюються також припущення, що Рухані і Обама можуть потиснути одне одному руки у кулуарах Генеральної Асамблеї.

Ізраїль застерігає

Коментуючи виступ президента США Барака Обами, прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що слова Ірану не повинні вводити світ в оману.

Image caption Нетаньяху наказав своїм дипломатам вийти, коли виступатиме Рухані

Він наказав ізраїльським дипломатам залишити залу засідання, коли там почне виступати новий президент Ірану Хасан Рухані.

Водночас, президент Франції Франсуа Олланд у своєму зверненні до Генеральної Асамблеї, сказав, що він очікує від Ірану конкретних жестів, які продемонструють серйозність наміру відмовитися від військової ядерної програми.

Французький лідер має зустрітися із президентом Ірану пізніше у вівторок.

Окрім того, у четвер міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф має намір зустрітися з держсекретарем США Джоном Керрі та іншими дипломатами для обговорення ядерної проблеми.

Представник міністерства закордонних справ у Тегерані заявив, що ця зустріч стане початком нової ери у сфері перемовин з ядерної проблеми.

Як зазначив оглядач ВВС Джонатан Маркус, західні дипломати хотіли б домогтися від Ірану поступок у питанні його ядерної програми.

Image caption Віктор Янукович зустрівся з Бараком Обамою та керівництвом ЄС

Іран, зі свого боку, вимагатиме чітких вказівок на те, що США ставитимуться до нього з повагою як до значного фактору у регіональній політиці на Близькому Сході.

Янукович поспілкувався з Обамою

68-ма сесія Генеральної асамблеї ООН почала роботу у вівторок. Перемовини між Іраном та США, а також криза у Сирії є її основними темами.

Президент України Віктор Янукович також бере участь у роботі у сесії.

Як повідомила прес-служба президента, Віктор Янукович взяв участь в офіційному прийнятті від імені президента Сполучених Штатів Америки Барака Обами у Нью-Йорку.

Під час заходу український лідер поспілкувався з Бараком Обамою.

У Нью-Йорку він також зустрівся з президентом Європейської Ради Германом ван Ромпеєм та Президентом Європейської Комісії Жозе Мануелем Баррозу.

Новини на цю ж тему