Протичумні заходи на кордоні: Україна дезінфікує на в’їзді

Кордон

У середу о 20.00 на кордоні з Росією Україна закрила для проїзду усі невеликі, "місцеві" пункти пропуску. Перетнути державний кордон – в обидва боки – тепер можна тільки у міждержавних та міжнародних пунктах. Зокрема, на Харківщині для сполучення з Росією відтепер залишились лише 4 брами з 8.

Щоправда, заборона стосується тільки транспортних засобів: як і раніше, через місцевий пункт пропуску можна залишити країну (або повернутись до неї) пішки. За умови, що мандрівник не матиме у валізі продуктів харчування тваринного походження.

Приводом для обмежень стала африканська чума свиней – безпечна для людини, але дуже шкідлива для тварин інфекційна хвороба, яка не лікується.

У разі спалаху чуми знищують усіх свиней в радіусі 20 кілометрів. В Росії перші випадки зареєстровані у 2007 році, останні – в серпні 2013: за даними Россільгоспнагляду, інфекцію зафіксовано у 15 областях, серед них є і регіони на кордоні з Україною.

Проїзд заборонено, прохід дозволено

У середу ввечері у місцевому пункті "Журавлівка" – черга з десятку машин в бік Росії, і кілька десятків – на в’їзд в Україну.

Прикордонники пояснюють: насправді це не черга, просто час такий – усі повертаються з роботи, мешканці прикордонних містечок частенько працюють в Росії, мають там нерухомість, бізнес, їздять до батьків або дітей, відвідують друзів і родичів. Для "місцевих" у таких пунктах пропуску – догляд за прискореною процедурою, багатьох прикордонники знають в обличчя, пізнають по номерних знаках машини, тож перевірка триває не більше хвилини.

Про те, що з четверга шлагбаум на кордоні вже не відкриється – люди попереджені. Більшість – збентежена, дехто обурюється.

"В мене там півродини: мама, брат з сестрою. І сам я працюю в Росії, доводиться їздити щодня, - розповідає Михайло Степаненко за кермом старенької Ниви. – Це неподобство! Я там народився, ми братські народи! Чому я маю стояти в черзі, серед вантажних фур і автобусів? Але їхати треба…".

Пан Михайло перераховує вади нововведення: на кілька десятків кілометрів збільшується маршрут, адже доведеться їздити в об’їзд через міждержавний пункт пропуску, Гоптівку, тож зростуть витрати на пальне. І перетин кордону там займає значно більше часу: і черги довші, і догляд ретельніший.

За даними Дмитра Журавля, начальника прикордонного відділу "Дергачі", на його ділянці із закриттям "маленьких" пунктів навантаження на "великий" збільшиться вполовину. Але прикордонники запевняють: значних заторів не прогнозують - відкриються дві додаткові смуги, працюватиме більше персоналу.

"Черг ми не очікуємо. Так, накопичення транспортних засобів можливе, але ми з ним впораємось. Якщо ми туристичний сезон відпрацювали без зривів, гадаю, і це здолаємо. Людей нам вистачає", - розповідає пан Журавель.

Душ та піч

Справжнє, реальне нововведення на кордоні одне – дезінфекція. Протидія африканській чумі – обприскування спеціальним розчином коліс машин, що в’їжджають на територію України через пункт "Гоптівка".

Неподалік, в зоні відповідальності ветеринарного контролю, стоїть непомітна установка – піч для спалювання. Раніше її використовували для продуктів сумнівного походження, тепер – знищують будь-що. Але трапляється нечасто: за тиждень ледь набирається десяток кілограмів вилученого в необізнаних мандрівників м’яса.

"Навіть бутерброд з салом не проскочить", - жартують на кордоні. Митники, прикордонники, ветеринари одностайно, але неофіційно зізнаються: епідеміологічна ситуація в Росії суттєво не змінилась, спалахів захворювання поблизу кордону не було, а ввезення в країну свинини обмежене вже давно. Чому саме зараз держава вдалася до нових заходів убезпечення? – мовчать та знизують плечима, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів.

"Свинська чума" - так називають африканську чуму свиней люди в маленьких українських прикордонних селах.

Кореспондент ВВС Україна об’їздила три, найближчі до Росії – у марній спробі поговорити про "імпортну" загрозу з селянами, які тримають свиней. Що вирощує "хрюшок", не зізнався жоден.

Балакучі продавщиці у сільських крамничках пояснюють: людей замордували перевірками, профілактикою, інспекціями, тому й приховують господарство. Насправді ж свині є на багатьох подвір’ях, у селі Великі Проходи – навіть фермерське господарство із вівцями, коровами і свинями.

Але там, почувши "преса", охоронець втік, спустивши собак.

Новини на цю ж тему