ООН ухвалила резолюцію щодо Сирії

Рада безпеки ООН
Image caption Резолюція зобов'язує Сирію позбутися хімічної зброї до середини 2014 року

Рада безпеки ООН одноголосно ухвалила резолюцію, яка зобов’язує Сирію позбутися хімічної зброї.

На сесії в Нью-Йорку 15 членів Радбезу підтримали проект документа, який перед цим узгодили Росія та США.

До цього протягом 2,5 років у ООН не могли дійти згоди щодо Сирії, де досі не стихають сутички між урядовими військами та повстанцями.

Голосування відбулося по тому, як міжнародна організація з нагляду за хімічною зброєю погодила план зі знищення сирійських запасів такої зброї до середини 2014 року.

"Потужна дипломатія"

Виступаючи після голосування у Нью-Йорку, генеральний секретар ООН Пан Гі Мун назвав це рішення "історичним".

Він закликав сирійський уряд "чесно і без затримок" виконати резолюцію, а також назвав попередню дату нової мирної конференції в Женеві – середина листопада.

За словами державного секретаря США Джона Керрі, ООН продемонструвала, що "дипломатія може бути такою потужною, що може мирним шляхом позбутися найгіршої воєнної зброї".

Він сказав, що це перша в історії спроба через резолюцію позбавити країну всього її запасу хімічної зброї.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров також привітав це рішення, сказавши, що Москва "готова до участі в усіх операціях" у Сирії.

Однак він наголосив, що відповідальність за успіх міжнародних зусиль лежить "не лише на плечах Дамаска" і що сирійська опозиція повинна співпрацювати.

Резолюція ООН засуджує використання хімічної зброї, однак не називає винних.

У тексті містяться два законні зобов’язання: Сирія повинна позбутися своїх запасів хімічної зброї, а експерти з цієї зброї мають отримати вільний доступ до всіх необхідних об’єктів.

Хоча в документі є згадка про частину VII Хартії ООН, яка дозволяє застосування військової сили, для фактичного застосування такої сили потрібна буде ще одна резолюція.

Новини на цю ж тему