Єфремов: юридичного рішення "питання Тимошенко" немає

Єфремов
Image caption Олександр Єфремов каже, що не бачив клопотання про помилування Тимошенко від місії Квасневського-Кокса

П’ятнична звістка про те, що місія Квасневського-Кокса подала президентові клопотання про помилування Юлії Тимошенко, а сама екс-прем’єр погодилася від’їхати на лікування до Німеччини, додала оптимізму прихильникам колишній главі уряду.

А колишній ув’язнений Юрій Луценко взагалі заявив, що у цей день "почався процес звільнення Юлії Тимошенко".

Втім, у риториці представників влади, здається, за останні дні нічого не помінялося: вони і надалі кажуть, що не бачать, як вирішити "питання Тимошенко".

З керівником парламентської фракції Партії регіонів ВВС Україна розмовляла про те, чи може Київ підписати Угоду про асоціацію з ЄС без вирішення "питання Тимошенко", чи достатньо нинішнього українського законодавства для того, аби звільнити "леді Ю" та чи проголосують "Регіони" за дозвіл Тимошенко лікуватися у Німеччині.

"Робити це під одну людину - нісенітниця"

ВВС Україна: Багато як українських, так і зарубіжних експертів називають вирішення так званого "питання Тимошенко" однією з обов’язкових умов для підписання Угоди про асоціацію ЄС з Україною. Чи згодні ви з цим твердженням?

Олександр Єфремов: Не зовсім коректно відповідати питанням на питання, проте у мене після неодноразових зустрічей з багатьма західними експертами, політиками та послами з цього приводу є питання у відповідь: якою є юридична платформа для того, щоб це зробити?

Ми зараз будуємо державу, у якій вирішення всіх питань мало б обумовлювалося законом, а не просто тим, що щось комусь захотілося. А якщо ми це декларуємо, значить, так ми і повинні діяти.

На сьогодні юридичного рішення даного питання немає.

Якщо хтось вважає по-іншому, хай скаже мені, на підставі яких законів ми можемо звільнити Тимошенко від відбуття покарання. Поки що жоден спеціаліст, жоден юрист мені цього назвати не зміг.

Єдина пропозиція: давайте ми скасуємо статті Кримінального кодексу (за якими засуджено Юлію Тимошенко – Ред.). Тобто ми повинні ухвалити законодавче рішення, яке б звільнило чиновників найвищого рівня від відповідальності за порушення закону. Однак ви чудово розумієте всю неспроможність даного рішення. Робити це під одну людину – нісенітниця.

Останнім часом почали говорити про те, що Тимошенко потрібно відправити кудись на лікування. Але сьогодні законом це не прописано, і практики такої в Україні жодного разу не було.

Уявіть собі іншу ситуацію. Припустімо, ми пропишемо в законі, що на підставі рішення керівника пенітенціарної служби суд може ухвалити рішення і відправити ув’язненого на лікування за межі нашої держави.

Як ви думаєте, де будуть за рік наші основні злочинні авторитети? Я думаю, вони будуть в клініці "Шаріте", як і Тимошенко, лікувати по два роки радикуліт.

"Що робити з тим, що Тимошенко ще не відсиділа половину свого строку?"

ВВС Україна: Однак нещодавно Віктор Янукович у Нью-Йорку заявив, що "спільну точку зору" з приводу питання Тимошенко буде озвучено до 21 жовтня. Як ви думаєте, що він мав на увазі?

Олександр Єфремов: Я не розмовляв з цього приводу з президентом.

Можливо, правники, яких він має у розпорядженні, є більш кваліфікованими, і запропонують йому якийсь юридичний варіант вирішення цього питання.

Я вам висловив свою точку зору з моєї власної позиції і з позиції наших юридичних експертів. Жодних інших аргументів наразі наведено не було.

Якщо піти шляхом внесення змін до законодавства, значить, ми повинні бачити ці зміни, повинна відбутися певна процедура.

Якщо йти шляхом помилування, то ми повинні відповісти на кілька питань.

По-перше, що робити з тим, що Тимошенко ще не відсиділа половину свого строку?

По-друге, хто звертатиметься до президента за помилуванням і на підставі яких аргументів президент його застосовуватиме?

І третє – що робити з тим, що Тимошенко, згідно з рішенням суду, повинна виплатити державі завдані збитки? Адже, наскільки я розумію, навіть президент своїм помилуванням не зможе скасувати це рішення суду.

ВВС Україна: Аргумент стосовно половини строку спростовують юристи з "Батьківщини". Вони кажуть, що ця норма прописана в указі президента, тобто сам президент може її змінити. Вони кажуть, все залежить виключно від президента.

Олександр Єфремов: У нас всі закони і укази створюються людьми. І, за великим рахунком, ми можемо змінити будь-який документ.

Питання тільки у дотриманні процедури внесення цих змін і в доцільності це робити. Якщо ми мінятимемо наше законодавство під одну людину, наша держава ніколи не стане правовою.

"Я цього документу не бачив"

ВВС Україна: Місія Квасневського-Кокса протягом останніх місяців займалася виключно вирішенням питання Тимошенко. Зараз вони подали президентові клопотання про її помилування. Ви кажете, що задовольнити його в силу низки причин неможливо. Чи значить це, що їхня місія провалилась?

Олександр Єфремов: Я не чув, щоб Квасневський і Кокс подали президентові документ про помилування. Я цього документу не бачив. Якби ви мені його пред’явили, я був би вам дуже вдячний.

ВВС Україна: Про наявність цього документу повідомив ЗМІ Сергій Власенко…

Олександр Єфремов: Власенко багато чого говорить, але цього документу я не бачив. А на слово я даним колегам останнім часом слабо вірю.

ВВС Україна: Тобто ви допускаєте, що Квасневський і Кокс могли не подати президентові прохання про помилування Тимошенко?

Олександр Єфремов: Я про це не говорив. Я кажу про те, що я не бачив цього документу і навіть не чув їхньої заяви про те, що відповідне прохання подано.

Я навіть не знаю, чи юридично громадяни іноземної держави мають право на дану процедуру.

А взагалі мене дивує, чому на сьогоднішній день юристи Тимошенко займаються у питаннях її звільнення не юридичною складовою, а політичною. Мені задється, що, якби вони справді хотіли вирішити цю проблему, то ефективніше було б займатися саме юридичною складовою цього питання.

ВВС Україна: Тобто, на вашу думку, вони повинні подати до парламенту відповідний законопроект?

Олександр Єфремов: Мені здається, що сьогодні ініціативу у цьому питанні мали б проявляти, перш за все, ті політичні сили, які, як вони кажуть, зацікавлені у вирішенні цього питання. Ті, хто не дуже зацікавлений, навряд чи будуть проявляти ініціативу.

Однак жодної ініціативи від них, крім як скасувати певні статті Кримінального кодексу, не було. І на сьогодні офіційно немає.

"Не порівнюймо важкість правопорушень Луценка і Тимошенко"

ВВС Україна: Ви казали, що Тимошенко повинна сама подати президентові подання про своє помилування…

Олександр Єфремов: Це один з варіантів. Зазвичай після спливання певного терміну ув’язнення засуджений звертається до президента за помилуванням.

ВВС Україна: Але Юрій Луценко свого часу не підписував такого подання.

Олександр Єфремов: Так. У його випадку була задіяна інша процедура.

Тобто помилування можна здійснити і за іншою процедурою – головне, щоб при цьому було дотримано українське законодавство.

Однак не порівнюймо важкість правопорушень, що їх здійснили Луценко і Тимошенко, – це зовсім різні статті.

ВВС Україна: Чи допускаєте ви підписання Угоди про асоціацію з ЄС без вирішення "питання Тимошенко"?

Олександр Єфремов: Моя особиста точка зору така: якщо для ЄС на одній шальці терезів стоїть доля Тимошенко, а на іншій – доля усієї України, і при цьому ці шальки є рівними, то у мене виникають певні сумніви щодо того, чим керуються ті європейські політики, які притримуються цієї точки зору.

Я, до речі, з багатьма з них розмовляв. Досить багато з них притримуються іншої точки зору: що ці питання не потрібно пов’язувати.

Інша справа, що ми повинні поставити питання про наведення порядку у нашій судовій гілці влади, у правоохоронній системі, щоб у людей не могли навіть виникати підозри у тому, що людину могли неправомірно засудити. Це питання роботи у законодавчому полі, і ми зараз ними займаємось, в тому числі, консультуючись з найкращими європейськими спеціалістами.

А у самому способі постановки цього питання – чи так чи так – у мене є певні сумніви.

"Різні документи трактують це по-різному"

ВВС Україна: Деякі депутати від вашої політсили допускають ухвалення закону, який дозволяв би ув’язненням призупинити строк їхнього ув’язнення на термін лікування, зокрема, за кордоном. Чи можливий такий варіант вирішення "питання Тимошенко"?

Олександр Єфремов: Юридично – так. Для цього потрібно внести відповідні зміни до законодавства.

ВВС Україна: Ви б за такі зміни проголосували?

Олександр Єфремов: Не знаю. Потрібно прочитати сам текст таких змін.

Як я вже казав, якщо ці зміни будуть виписані так, що завтра кілька десятків злочинних "авторитетів", скориставшись цією нормою закону, лікуватимуться в клініці "Шаріте", то я би з сумнівом поставився до такої норми закону.

ВВС Україна: Чи знаєте ви, про що вчора говорив Віктор Янукович з президентами Польщі, Німеччини та Італії?

Олександр Єфремов: Не знаю. Ця зустріч відбулася вчора пізно увечері, тому у мене ще не було можливості говорити з ним на цю тему.

Але я знаю позицію президента. Він досить серйозно налаштований на те, що Україна повинна виконати всі свої зобов’язання перед ЄС для того, щоб на саміті у Вільнюсі були підписані відповідні документи.

ВВС Україна: А звільнення Тимошенко не входить до числа цих зобов’язань?

Олександр Єфремов: Ви знаєте, різні документи трактують це по-різному.

З Олександром Єфремовим розмовляв Святослав Хоменко

Новини на цю ж тему