Карзай: операція НАТО не дала результату

Хамід Карзай
Image caption Карзай каже, що блок НАТО не виконав свою місію

Президент Афганістану Хамід Карзай в інтерв'ю ВВС піддав критиці блок НАТО, звинувативши командування Північноатлантичного альянсу в тому, що за 10 років військової операції Захід так і не спромігся забезпечити у його країні стабільність.

"З точки зору безпеки вся операція НАТО обернулася для Афганістану величезними стражданнями, втратою багатьох життів і не принесла ніяких результатів, оскільки країна, як і раніше, не є безпечною", - заявив він.

За словами президента Афганістану, керівництво НАТО припустилося помилки, коли зосередило свої зусилля на пошуку бойовиків в афганських селах і не приділяло уваги прихисткам талібів у Пакистані.

Хамід Карзай перебуватиме на посаді президента Афганістану ще шість місяців, після чого має бути обраний його наступник.

"Мені прикро констатувати, що безпека в країні досить обмежена. А це не те, що нам потрібно. Нам була потрібна абсолютна безпека і чітко позначена війна з терором", - сказав Карзай в інтерв'ю програмі ВВС Newsnight.

Це останнє велике інтерв'ю афганського лідера на посаді президента.

Відповідаючи на запитання ВВС, Карзай заявив, що його першочерговим завданням на сьогодні є забезпечення миру і стабільності в країні, в тому числі за рахунок домовленості про поділ влади з талібами.

Карзай повідомив, що його уряд зараз веде активні переговори з радикальними ісламістами, і пояснив, у чому полягає їхня мета.

"Вони [також] афганці. Там, де представника талібів може призначити на державний пост президент Афганістану або влада країни, ми будемо раді такому призначенню, - сказав він. - Однак у тих випадках, коли державний пост можна зайняти тільки в результаті виборів, отримавши підтримку афганського народу, талібам доведеться брати участь у виборах".

Права жінок

Хамід Карзай відкинув побоювання, що залучення талібів до влади в Афганістані негативно вплине на досягнення в сфері прав афганських жінок.

"Повернення талібів не справить негативного впливу на прогрес. Нашій країні необхідний мир. Я готовий підтримати будь-які заходи, які забезпечать Афганістану мир і таким чином забезпечать афганським жінкам краще майбутнє", - сказав президент.

"Я не сумніваюся, що все більше і більше афганських дівчат і жінок буде отримувати освіту, в тому числі вищу, а значить, отримають більше можливостей знайти роботу. Це безсумнівно. Навіть якщо повернуться таліби, цьому процесу не буде покладено край, він не буде уповільнений", - запевнив Карзай.

Ще до президентських виборів в Афганістані, в результаті яких Карзай має залишити свою посаду, США мають намір остаточно оформити з Кабулом двосторонню угоду про безпеку і формалізувати відносини між двома країнами на період, після того як в 2014 році з Афганістану будуть остаточно виведені війська НАТО.

Скепсис

США домагаються, щоб ці угоди підписав Карзай, тому що в іншому разі доля документів може стати заручником передвиборної боротьби.

Однак афганський президент заявив ВВС, що не поспішає підписувати договір з Вашингтоном.

"Угода [зі США] має відповідати інтересам і цілям Афганістану. Якщо вона не влаштовує нас, не влаштовує їх, значить, наші шляхи природним чином розійдуться", - сказав Карзай.

Вашингтон дедалі скептичніше оцінює свої можливості досягти домовленості з Кабулом, і США розглядають питання про повне виведення всіх своїх військовослужбовців з Афганістану.

Раніше передбачалося, що після виведення в 2014 році американських військ невеликий контингент військових фахівців із США залишиться в Афганістані для підготовки афганських військовослужбовців і проведення локальних антитерористичних операцій.

Хамід Карзай неодноразово в останні роки звинувачував НАТО в неповазі до суверенітету Афганістану, що завдало серйозної шкоди відносинам між президентом Афганістану і його союзниками на Заході.

У 2009 році президент США Барак Обама назвав Карзая ненадійним партнером.

Новини на цю ж тему