Депутат Європарламенту: питання Тимошенко треба вирішити до 21 жовтня

Саріуш-Вольський
Image caption Саріуш-Вольський нагадує Україні, що часу для виконання зобов'язань практично немає

Європейські політики закликають України виконати всі вимоги, необхідні для підписання Угоди про асоціацію з ЄС, і наголошують на тому, що часу на це майже не лишилося. Одним із ключових у порядку денному залишається питання "вибіркового правосуддя" в Україні.

"Європейський Союз використовує термінологію "рішуча діяльність та відчутний прогрес". Це ввічливий та дипломатичний спосіб. Адже буде неввічливо привселюдно сказати: "Україно, ви маєте звільнити особу". Якщо Україна робить вигляд, що не розуміє цієї мови, то ми можемо пояснити менш ввічливо: так, йдеться про екс-прем'єр-міністра, ув'язнену з політичних мотивів, і це зрозуміло для всіх, зокрема і для Європейського суду з прав людини", - заявив ВВС Україна депутат Європарламенту Яцек Саріуш-Вольський в Києві.

"І це - питання засад демократії, справа не в одній особі: ви не ув'язнюєте своїх політичних суперників, які мають громадську підтримку. Ми не запропонуємо більше, ніж "половину членства" такій країні. Це навіть не обговорюється", - додав євродепутат, наголосивши, що є низка країн ЄС, які ветуватимуть підписання Угоди про асоціацію України з ЄС без вирішення питання Юлії Тимошенко.

"Це має бути зроблено до 21 жовтня, до зустрічі міністрів закордонних справ ЄС", - сказав пан Саріуш-Вольський.

Яцек Саріуш-Вольський разом із єврокомісаром з питань розширення Штефаном Фюле та міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервеле взяли участь у конференції "Подальший шлях до Східного партнерства", яка проходить в Києві 11 жовтня.

Прогрес є, але і перепони - теж

Міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле, виступаючи на конференції, відзначив значний прогрес, досягнутий Україною на шляху до Асоціації з ЄС, але закликав український уряд усунути перепони, які залишилися.

Він особливо наголосив, що відчув різницю порівняно зі своїм попереднім візитом влітку. Водночас серед напрямків, які потребують подальшої роботи, він назвав реформування і покращення виборчого законодавства, але і також згадав про "припинення вибіркового правосуддя".

Деякі індивідуальні випадки привернули увагу в Європі, і їх необхідно вирішити, додав він.

Представник України при ЄС Костянтин Єлісєєв, своєю чергою, наголосив, що проблема вибіркового правосуддя є комплексною і стосується не лише деяких індивідуальних справ, а всієї системи. Ця проблема, за його словами, виникла ще за радянських часів, і її вирішення передбачає реформу прокуратури, поліпшення ситуації з виконанням рішень Європейського суду, боротьбу з корупцією тощо.

Він відзначив, що деякі з реформ, які останнім часом здійснила Україна, Київ мав провести ще у 90-х, після того, як Україна стала членом Ради Європи, але саме зараз вдалося досягти суттєвого поступу. Пан Єлісєєв наголосив, що Україна дуже серйозно ставиться до проблеми "вибіркового правосуддя", але розглядає її комплексно, а не як таку, що "стосується індивідуальних справ".

Єврокомісар Штефан Фюле також наголосив, що Україна має продемонструвати прогрес у виконанні вимог, висунутих перед нею та необхідних для підписання угоди про асоціацію.

Україна, за його словами, має працювати над законодавством, над виконанням плану дій щодо лібералізації візового режиму, над ухваленням антидискримінаційного законодавства, і лише з досягненням прогресу в цих та інших сферах вона стане провідною країною Східного партнерства.

"І говорячи про інші сфери, я маю на увазі і сферу, яку ми називаємо політично вмотивованим правосуддям", - сказав він.

Пан Фюле також окремо наголосив на тому, що партнерство України з ЄС спрямоване не проти Росії, і що воно відкрите і для Росії теж.

Напередодні Гідо Вестервелле зустрівся з президентом України Віктором Януковичем. За підсумками цієї зустрічі пан Вестервелле повторив, що Німеччина готова прийняти екс-прем’єра Юлію Тимошенко на лікування і назвав цю пропозицію "гуманітарною".

Новини на цю ж тему