Кучма назвав угоду з ЄС шансом для інвесторів

Леонід Кучма
Image caption За президентства Леоніда Кучми європейська та євроатлантична інтеграція були закріплені законом

Президент України в 1994-2005 роках Леонід Кучма критично оцінив майбутнє Митного союзу та розповів про потенційну користь Угоди про Асоціацію з ЄС.

В інтерв’ю агентству УНІАН другий президент України Леонід Кучма розповів про своє бачення розвитку стосунків країни з Митним союзом, Росією та ЄС.

На його думку, Митний союз зараз є політичним проектом, й Україні варто співпрацювати з його окремими членами без вступу.

Угода про Асоціацію з ЄС, за словами екс-президента, зашкодить багатьом галузям української економіки, проте саме вона може стимулювати модернізацію промисловості й підвищення конкурентоздатності України.

Митний союз – політичний проект

На думку Леоніда Кучми, Митний союз – це більше політичний, ніж економічний проект, й дуже сумнівно, що від нього Україна отримає серйозні економічні вигоди.

"Для Білорусі та Казахстану участь в Митному союзі, на відміну від Росії, призвела до росту імпорту у порівнянні з експортом. Але чи можна сподіватись, що після вступу до МС для України відкриються обіцяні "золоті ворота"? – заявив Леонід Кучма.

На думку пана Кучми, більш ефективними можуть бути економічні стосунки з окремими членами Митного союзу.

"Більше вірю в розвиток двосторонньої співпраці з членами Митного союзу, ніж з усім об’єднанням в цілому. Поки що в МС більше політики, це очевидно й цим все сказано", - резюмував Леонід Кучма.

Другий президент вважає, що нинішній рівень стосунків між Україною та Росією багато в чому зумовлений й бездіяльністю Москви. Перш за все, це стосується низки невиконаних обіцянок щодо України.

"Сама Росія нам багато обіцяла, проте нічого не зробила. Москва не пішла не перегляд газових контрактів 2009 року й зниження ціни на газ. Це не дивлячись на те, що в Харкові в 2010 році звучали дуже обнадійливі заяви", - дорікнув Росії пан Кучма.

Щодо газового питання він порадив не сподіватися на дешевий ресурс від Росії, бо цього вже ніколи не буде.

"Не варто сподіватися на зниження ціни на газ для України. Такої ціни немає вже і для Білорусі. Кращі часи у стосунках з Росією в енергетичній сфері давно та незворотньо пройшли", - зауважив Леонід Кучма.

Міф про технологічну співпрацю

Крім того, він вказав на нереалізовані російською стороною двосторонні проекти в машинобудуванні, авіації, суднобудуванні, енергетиці та ракетно-космічній галузі.

Леонід Кучма, як колишній керівник підприємства "Південмаш", прокоментував погрози Росії щодо зникнення цілих галузей економіки після підписання Україною Угоди про Асоціацію.

"Практично й так на "Південмаші" цвяхи робляться. Просто люди працюють три дні в тиждень, зарплату не отримують. І так ситуація у всьому військово-промисловому комплексі", - заявив пан Кучма.

Він розповів, що на державному рівні РФ давно ухвалила рішення у військово-промисловій сфері з Україною не співпрацювати. Тобто, нові проекти не починати, а старі за можливістю закінчувати.

Він навів приклад двигунів для вертольотів "Мотор-Січ", від яких Росія відмовляється на користь французьких аналогів.

"Нинішні стосунки с Росією – тільки квіточки. Ринок діє за правилами: "дружба дружбою, а тютюн нарізно", - резюмував Леонід Кучма.

Асоціація з ЄС – шанс для інвестицій

На цьому фоні Леонід Кучма застеріг Україну від "запаморочення без успіхів" від підписання Угоди про Асоціацію з Європейським союзом.

Він нагадав, що ця угода – це далеко не вступ до Євросоюзу.

"Не хочу, щоб у нас з’явилося запаморочення без успіхів. Адже ця угода стане тільки позитивним сигналом для європейських й інших інвесторів. Але в мене великі сумніви, що ми сповна зможемо цим скористатись, підтримати цей сигнал та закріпити його. Влада має зробити все, щоб цей сигнал не лишився тільки сигналом", - вважає Леонід Кучма.

На думку екс-президента, Угода про Асоціацію може стати хорошим сигналом і для російського бізнесу та привабити його до України.

"Російський бізнес зацікавлений вкладати в Україну й далі разом з нами рухатись до Європи", - додав пан екс-президент.

Image caption За часів президента Віктора Януковича проти Леоніда Кучми відкривали справу щодо вбивства Георгія Гонгадзе

Головним завданням нинішньої української влади пан Кучма вважає залучення інвестицій та тотальну модернізацію української промисловості. Без чого конкуренція з європейськими виробниками після підписання угоди буде малоперспективною.

"Держава має проводити таку економічну та промислову політику, щоб бізнесу було невигідно використовувати застарілі потужності й надспоживати енергоресурси. Треба змусити виробників це робити. І зближення з Європою підштовхне український бізнес до таких кроків", - розповів Леонід Кучма.

На його думку, очікувати чудес від співпраці з ЄС не варто, адже там будуть максимально захищати свого виробника.

Він навів приклад проекту виробництва літаків АН-70, які були високо оціненими європейцями.

"Практично було досягнуто домовленості, що цей літак можуть виробляти для НАТО. Але потім європейці сказали Україні – "ні", посилаючись на необхідність робити свій літак й завантажувати свої заводи", - нагадав пан Кучма.

Новини на цю ж тему