Європейці відмовились посилювати окружкоми

Лукаш
Image caption Міністр юстиції Олена Лукаш провела кілька круглих столів з експертами Венеціанської комісії, після яких ті відмовились від частини вимог

Європейські експерти у висновку щодо проекту виборчих змін скасували вимоги передати окружкомам право реєструвати мажоритарних кандидатів.

Це вказано в опублікованій у вівторок оцінці проекту змін до виборчого законодавства, який Венеціанська комісія ухвалила на сесії 11-12 жовтня.

Документ, оцінений європейцями, був розроблений мін’юстом та минулого тижня зареєстрований у Верховній Раді за підписом депутатів-регіоналів Олександра Єфремова та Володимира Олійника. Він є частиною так званого "європейського пакету" для підписання асоціації з ЄС.

Автори документа обіцяли врахувати зауваження Венеціанської комісії перед ухваленням поправок до закону.

"Найбільша трагедія виборів"

В попередніх рекомендаціях Венеціанська комісія просила Україну передати повноваження реєструвати та знімати мажоритарних кандидатів від ЦВК до окружних виборчих комісій.

Це мало розвантажити ЦВК та покращити виборчий процес.

Проте така ініціатива зустріла опір в української опозиції, у ЦВК та навіть у представників Партії регіонів.

Міністерство юстиції в останні місяці провело кілька круглих столів за участю українських та європейських експертів. І вимога щодо зміни повноважень окружкомів викликала найбільше занепокоєння.

За словами заступника голови Центральної виборчої комісії Жанни Усенко-Чорної, це стало б найбільшою трагедією виборів. Проти висловились представники "Свободи", "Батьківщини", "Удару" та комуністів. Більше того, передачу нових повноважень окружкомам назвав передчасною представник Партії регіонів Дмитро Шпенов.

Аргументи опозиції були простими – найбільше махінацій на виборах 2012 року було з формуванням та функціонуванням окружкомів, а збільшення їх повноважень призведе до спотворення результатів виборів.

Тим не менше, ця норма опинилася в зареєстрованому в парламенті законопроекті, а представник Партії регіонів Вадим Колесніченко встиг заявити, що більшість швидко ухвалить документ.

Проте у Венеціанській комісії таки дослухалися до українських дискусій та змінили свою позицію щодо окружкомів.

Вони нагадали, що в червневій оцінці Венеціанської комісії йдеться про те, що дуже важливо переглянути повноваження ЦВК реєструвати кандидатів й передати їх ОВК.

Але тут же вони вказують, що їхню думку змінила отримана в Києві інформація.

"На круглих столах в Києві учасники висловили занепокоєння, що ця зміна призведе до махінацій на рівні окружкомів. Враховуючи позицію більшості та опозиції в Україні, Венеціанська комісія вважає, що розподіл повноважень між ЦВК та ОВК має бути компромісно узгоджений поміж усіма політичними силами", - йдеться у рішенні Венеціанської комісії.

Плюси та мінуси проекту

Загалом Венеціанська комісія виділила кілька позитивних моментів в останній редакції виборчих нововведень від мін’юсту.

Найперше, європейські експерти привітали встановлення мінімального 360-денного терміну до виборів для оголошення меж мажоритарних округів.

Вітається і намір зменшити максимальну кількість виборців на дільницях, а також максимальну чисельність членів дільничних комісій, що разом має полегшити процес голосування та підрахунку голосів.

Венеціанська комісія позитивно відгукнулася про розширення переліку виборчих документів, які виборчі комісії всіх рівнів зобов’язані публікувати.

Окрім того, експерти задоволені намірами влади вдвічі зменшити грошову заставу для кандидатів на виборах – для партій з 2 млн до 1 млн гривень, а мажоритарників – з 12 до 10 тисяч гривень.

Image caption Заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна назвала можливе збільшення повноважень ОВК найбільшою трагедією виборів

Норма про вказування у статуті партій мінімального відсотка жінок у виборчому списку викликала позитивну реакцію Венеціанської комісії, як і запровадження більш суворих заборон на виборчу агітацію під час офіційних заходів та за участю посадових осіб.

Невраховані побажання

Серед неврахованих українською владою рекомендацій можна виділити дві категорії.

Перша – зміни, що потребують правок до Конституції. Тут варто говорити про вимогу дозволити балотуватись низці категорій засуджених, а також людям, які не проживають на території України 5 років перед виборами.

До іншої категорії належать невраховані рекомендації повернути блокам право брати участь у виборах, зменшити прохідний бар’єр й, зрештою, ухвалити єдиний виборчий кодекс.

На окрему увагу європейців заслужила процедура визнання недійсними результатів виборів на окремих дільницях та окремих бюлетенів.

Експерти не побачили у пропонованих змінах гарантій запобігання маніпулювання цим питанням. При цьому вони згадали, що на виборах 2012 року в приміщеннях дільничних комісій бюлетені псувались, внаслідок чого змінювався переможець виборів в окрузі.

Новини на цю ж тему