Норвезька поліція назвала ім'я підозрюваного в нападі на Westgate

кадр з камер спостереження

Чоловік, який, за даними норвезької поліції, проходить у справі про напад та облогу торгового центру Westgate у столиці Кенії Найробі, є Хассаном Абді Духулоу, повідомляє BBC Newsnight.

23-річного громадянина Норвегії сомалійського походження підозрюють у сприянні реалізації плану та скоєнні атаки.

BBC Newsnight поговорила з його родичами у Норвегії, які розповіли, що він у 2009 році виїхав з норвезького Ларвіка до Сомалі.

У нападі на ТЦ Westgate загинули щонайменше 67 людей. Відповідальність за атаку взяло на себе угрупування "Аль-Шабаб", пов'язане з Аль-Кайдою.

Минулого тижня розвідка Норвегії направила до Кенії свого працівника для перевірки повідомлень про те, що у нападі на торговий центр, який почався 21 вересня і тривав чотири дні, брав участь громадянин Норвегії.

Достеменно невідомо, скільки бойовиків брали участь у нападі на торговий центр. Спочатку поліція заявляла, що всередині було 10-15 нападників, але на кадрах з камер спостереження у ТЦ, оприлюднених кенійською владою, видно лише чотирьох чоловіків.

Ймовірно, що Хассан Абді Духулоу був одним з цих чотирьох, повідомляє програма BBC Newsnight з посиланням на власні джерела у Кенії та Норвегії.

Судово-медичні експерти досі обстежують руїни торгового центру, але поки що не знайшли більше тіл, також невідомо, живі нападники чи загинули.

Дзвінки додому

Духулоу народився у Сомалі, але разом з родиною як біженці вони у 1999 році переїхали до Норвегії.

Один з його родичів, який на засадах анонімності поспілкувався з кореспондентом ВВС, розповів, що Духулоу у 2009 повернувся в Сомалі. Він рідко телефонував додому, за словами рідних, востаннє це було влітку. Тоді Хассан сказав, що потрапив у біду і хотів би повернутися додому.

Переглядаючи запис з камери спостереження, родич ймовірного нападника заявив: "Я не можу сказати, що відчуваю чи думаю... Якщо це він, то йому промили мізки".

Репортер Newsnight вирушив в Ларвік, місто на узбережжі, розташоване за 120 км від Осло, де мешкає сім'я Духулоу.

Image caption Облога торгового центру в Найробі тривала чотири дні

Мортен Хенріксен, одна з колишніх сусідів родини, каже, що не бачила юнака роками. "Він був доволі екстремальним, йому не подобалося жити в Норвегії... потрапляв у халепи, брав участь у бійках, його батько хвилювався", - розповів пан Хенріксен про Духулоу у підлітковому віці.

Після перегляду відео, сусід сказав, що один з чотирьох нападників у чорній сорочці чи куртці може бути Духулоу.

"Між двома культурами"

Стіг Хансен, експерт з питань безпеки та політичного ісламу у Норвегії, розповів Newsnight, що він не здивований повідомленням про те, що громадянин Норвегії є підозрюваним у скоєнні нападу на торговий центр.

За його словами, приблизно 20-30 норвежців поїхали до Сомалі, аби приєднатися до бойовиків з угрупування "Аль-Шабаб".

"Найбільшою проблемою є так зване "покоління 1,5" - ті, хто не народилися в Норвегії, але переїхали сюди, коли були молодими, і опинилися між двома культурами", - сказав експерт.

"Аль-Шабаб" потребує людей, які достатньо мало знають про Сомалі. Це в їхніх інтересах, тому що це дасть їм більш міжнародно орієнтований погляд. І це також може зробити їх небезпечнішими після повернення до країн, у яких вони мешкають", - додає Стіг Хансен.

Надходили повідомлення, що сомалійський лідер "Аль-Шабаб" був мішенню американських військ 5 жовтня під час рейду в Сомалі, однак спіймати його не вдалося. Можливо, він перебуває на території Норвегії.

Норвезький телеканал TV2 повідомив, що Абдукадір Мохамед Абдукадір також відомий як Ікріма, вирушив до Норвегії і в 2004 році просив політичного притулку, але виїхав у 2008 році, ще до того, як було ухвалено рішення за його проханням.

Норвезька влада не коментує ці повідомлення.

Новини на цю ж тему