Київрада: цього разу без бою

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Опозиція не змогла завадити проведенню засіданню Київради 23 жовтня.

Депутатів парламенту від "Батьківщини", УДАРу та "Свободи" вчергове не допустили до приміщення міськради.

Лідери цих політичних сил заявили, що вимагатимуть звіту міністра внутрішніх справ з приводу дій міліції під час протистояння під Київрадою.

У київській міліції повідомили, що акція біля Київради пройшла мирно, та висловили сподівання на те, що подібні акції і надалі проходитимуть в рамках чинного законодавства, передає Інтерфакс-Україна.

Четверта спроба

Критичною датою для Київради стало 2 червня цього року. Саме в цей день виповнилось п’ять років її нинішньому скликанню, і це дало опозиції привід заявити про кінець каденції міськради і нелегітимність будь-яких її подальших засідань.

Представники влади, спираючись на рішення судів, заявили, що до обрання нового скликання Київради стара міськрада може засідати і ухвалювати рішення, забезпечуючи життєдіяльність міста.

Починаючи з 2 червня, Київрада провела три засідання. Перше закрили одразу після відкриття: депутати парламенту від опозиції, заблокувавши сесійну залу, не дали ухвалити жодного рішення.

Другей третєсупроводжувалися сутичками опозиційних парламентарів та активістів з міліцією. У ході зіткнень міліція застосовувала сльозогінний газ, а протестувальники виміщали свої емоції на правоохоронцях.

Четверте засідання Київради після її п’ятирічного ювілею було призначено на 23 жовтня.

Збори фракції

За годину до передбачуваного початку сесії Київради обстановка на площі біля її будівлі нічим не відрізнялася від тієї, що зазвичай панувала там перед попередніми засіданнями.

Входи до будинку були надійно заблоковані сотнями міліціонерів у шоломах та огороджені металевими щитами. Вони не пускали всередину ані акредитованих журналістів, ані депутатів парламенту, ані, як заявив Андрій Странніков з УДАРу, навіть депутатів міськради.

Тротуар біля Київради заповнили кілька тисяч опозиційних активістів з партійними прапорами. Серед натовпу походжали депутати парламенту від опозиції.

Окремою, незвично численною групою, трималися парламентарі від "Свободи". Причину майже повної присутності депутатів-націоналістів під стінами Київради пояснив журналістам Олег Тягнибок.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Віталій Кличко вперше прийшов до Київради під час її нелегітимного, на думку опозиції, засідання.

"Будемо робити збори фракції!" – голосно вигукнув він, зібравши навколо себе однопартійців.

"І бажано в приміщенні Київради!" – продовжив заяву лідера Ігор Мірошниченко. "Свободівці" дружно засміялися.

"Хто знає порядок денний Київради? Земля, майно? - почав Тягнибок нараду "свободівців". – Всі мають депутатські посвідчення?"

Виявилося, що посвідчення мають всі, а на порядку денному Київради дійсно перебуває понад 130 земельних питань.

"Тепер чекаємо партнерів", – закінчив лідер "Свободи" фракційну нараду.

Забиті двері

Невдовзі на площі перед Київрадою справді з’явилися Арсеній Яценюк та Віталій Кличко. Лідер УДАРу був дещо напруженим: до цього він ще жодного разу не брав участі у сутичках біля міськради.

"Якщо вас не пустять, будете прориватися силою?" - запитали у Кличка журналісти.

"Я сподіваюся, нас пропустять, і до сили не дійде", – без зайвих емоцій відповів політик-боксер. Олег Тягнибок, котрий якраз стояв біля нього, широко посміхнувся.

Втім, у опозиціонерів, здається, справді не було жодного бажання доводити справу до бійки.

Через мегафон вони донесли до натовпу свій план: до приміщення Київради спробують потрапити тільки депутати парламенту з посвідченнями.

"Активісти нехай підтримують нас з вулиці", – закликав Арсеній Яценюк і разом з колегами попрямував до міліцейського кордону біля центрального входу Київради.

Там опозиціонерів скерували до бічних дверей, біля яких міліціонерів, здавалося, було ще більше.

Image caption Юрій Сиротюк демонструє ручку дверей, через які опозиціонери так і не потрапили до Київради

Кілька десятків депутатів пішли туди і, до їхнього здивування, кордон правоохоронців почав по одному пропускати їх аж до дверей.

Якийсь час усміхнені парламентарі постояли на ґанку біля бічного входу, однак вже за кілька хвилин посмішки зникли з їхніх облич, і вони так само по одному повернулися на площу біля Київради.

"Я пробрався туди першим, – розповів ВВС Україна заступник голови "Свободи" Юрій Сиротюк. – Дивлюся, а двері зсередини підперті якимись кілками. За ними – Тедеєв (Ельбрус Тедеєв – депутат парламенту від Партії регіонів – Ред.) і братва".

"Мені кажуть: відкривай двері. Я взявся за ручку, а вона просто відпала", – навіть відійшовши від входу до Київради, депутат досі крутив у руках здобутий трофей.

До парламенту

"Ми показали всім, в тому числі шановним журналістам, що собою являє ця бандитська кримінальна влада", – з гордістю в голосі розповідав Олег Тягнибок.

"На штурм!" – тим часом, трясучи кулаком над головою, кричав якийсь похилого віку опозиційний активіст.

Більшість інших присутніх на площі не виглядали готовими до радикальних сценаріїв, проте очікували, що ж їм скажуть розчаровані опозиційні лідери.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Після акції міліція висловила вдячність протестувальникам за толерантність та повагу до закону

Їхній план виявився простим: залишити площу біля Київради і йти до парламенту. Там опозиціонери пообіцяли ініціювати два питання: спробувати призначити вибори київського мера та викликати до парламенту міністра внутрішніх справ, аби той пояснив "кого захищає міліція".

Під час промови Арсенія Яценюка мегафони, закріплені на стінах будівлі Київради, раптом увімкнулися. Галина Герега відкрила засідання, а депутати почали голосувати питання порядку денного.

Швидко закінчивши імпровізований мітинг, опозиційні лідери та більшість депутатів їхніх фракцій почали вибиратися з натовпу. Естафету біля мікрофону перейняв керівник київської "Батьківщини" Юрій Одарченко, котрий закликав киян продовжувати боротьбу за свої права.

Депутати Київради тим часом у фоновому режимі голосували за нові й нові питання порядку денного.

"Дурниці це все! Чого я сюди прийшов, питається?", – раптом голосно вилаявся огрядний сивий чоловік недалеко від сцени.

Поки кандидат від "проблемного" столичного 223-го округу Юрій Левченко переконував присутніх у тому, що рано чи пізно перемога буде за ними, київський фронт разом з лідерами опозиційних політичних сил перемістився до парламенту.

Втім, розгляд "київських питань" у Верховній Раді закінчився прогнозовано невтішно для опозиції.

По-перше, Віталій Захарченко звітуватиме перед парламентом у рамках години запитань до уряду цієї п’ятниці.

По-друге, Рада відмовилася включити до порядку денного на поточний тиждень питання призначення виборів у Києві. За це проголосували лише 199 депутатів з 226 потрібних.