Де в світі найкраще бути жінкою? Інфографіка

П'ять років поспіль Ісландія очолює рейтинг Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) як країна з найменшим розривом між статями, а відтак найвищим ступенем гендерної рівності.

Це означає, що в Ісландії жінки мають найвищий показник рівного доступу до освіти і охорони здоров'я, а також політичного та економічного життя.

Верхню частину рейтингу ВЕФ зайняли також сусідні з Ісландією Скандинавські країни - Фінляндія, Норвегія і Швеція.

Загалом у 2013 році розрив між статями в світі дещо зменшився, а ситуація з гендерною рівністю поліпшилася у 86 із 136 країн. Однак один з авторів звіту ВЕФ Саадія Західі каже, що темп змін надто повільний.

Щоб порівняти загальну ситуація з гендерною рівністю в різних країнах, а також в окремих сферах життя - освіті, медицині, на ринку праці і в політиці, - подивіться наведені нижче мапи.

Європа

Копирайт изображения BBC World Service

Найкраща ситуація в країнах Північної Європи. Експерти Всесвітнього економічного форуму пояснюють це, серед іншого, державною політикою, яка допомагає успішно поєднувати роботу і виховання дітей.

У країнах Південної Європи розрив між статями в освіті ліквідовано давно, однак участь жінок у ринку праці залишається меншою порівняно з зайнятістю чоловіків.

Азія

Копирайт изображения BBC World Service

Філіппіни вирізняються на тлі інших країн Азії як країна з найкращим показником гендерної рівності. Країна зуміла ліквідувати розрив між статями в освіті і охороні здоров'я, а також завдяки збільшенню зайнятості жінок, стверджує в своєму звіті ВЕФ.

Китай опинився на 69 місці в світі, попереду Індії, яка на 101-му. Низьке місце Індії пояснюють тим, що ВЕФ дає країні малі бали в сфері рівності в освіті, медицині та економіці.

Центральна і Латинська Америка

Копирайт изображения BBC World Service

Три країни регіону з найкращим показником рівності - Нікарагуа, Куба та Еквадор, які потрапили до верхніх 25 країн рейтингу. Місце Бразилії не змінилося за рік - 62.

“Розрив між статями в охороні здоров'я і в освіті тут закрили вже давно. Тому це континент, який дійсно готовий до великих досягнень у сфері зайнятості і участі в політичному житті", - каже Саадія Західі.

Африка південніше Сахари

Копирайт изображения BBC World Service

Сюди належать деякі країни з найбільшим розривом між статями; Чад і Кот-д'Івуар посідають найнижчі місця в загальному рейтингу.

Однак в південній Африці є і країни, які завдяки високим показникам зайнятості жінок і їхньої участі в політичному житті потрапили до верхніх 30 держав рейтингу ВЕФ. Лесото посідає 16-е місце, після нього іде ПАР, а Мозамбік - 26-й.

Близький Схід і Північна Африка

Копирайт изображения BBC World Service

Це регіон, де існує найбільше гендерної нерівності. Однак картина неоднорідна. Наприклад, країни Перської затоки багато інвестують в освіту жінок, а в Об'єднаних Арабських Еміратах виник зворотний розрив між статями, коли більше жінок, ніж чоловіків, здобувають університетську освіту.

Це становить разючий контраст з країнами на зразок Ємену, де рівень освіти серед жінок залишається одним із найнижчих у світі.

Як укладався рейтинг?

Для порівняння відносного розриву між статями, ВЕФ укладає рейтинг на основі кільканадцяти різних наборів даних. Рахунок 1 (або 100%) означає рівність; нуль (0%) означає нерівність. Країни отримують місце в рейтингу залежно від балу рівності.