Кличко: я йду в президенти, а влада хоче мене не пустити

Кличко Копирайт изображения AFP

Лідер партії УДАР Віталій Кличко в парламенті заявив про намір балотуватись в президенти й спроби влади не пустити його на вибори.

"Я буду балотуватися в президенти. Те, що зробили зі мною, зробили як щодо суперника на президентських виборах", - заявив пан Кличко у парламенті.

24 жовтня Верховна Рада ухвалила закон про зміни до Податкового кодексу, якими уточнюється поняття "проживання в Україні".

Згідно з новою редакцією кодексу, особа, яка має право постійного проживання на території іноземної країни, вважається такою, що не проживає в Україні.

Ще одна поправка до Податкового кодексу передбачає, що "фізична особа, яка є резидентом іноземної країни, тобто не проживає в Україні, може бути взята на облік за місцем реєстрації свого перебування (проживання) на території України".

Член парламенту від Партії регіонів, голова комітету з питань податкової та митної політики Віталій Хомутиннік відкинув політичний характер ухвалених поправок до Податкового кодексу.

Лідер фракції "Батьківщина" звинуватив в ухваленні цього закону Віктора Януковича, який віддав вказівку спікеру Володимиру Рибаку.

Проти Кличка

"Вони тихенько заховали правки до кодексу, які мають політичний контекст. Вони спрямовані проти мене як кандидата в президента", - заявив Віталій Кличко.

"Так я маю право на проживання в Німеччині, проте це не порушує українське законодавство. Я громадянин України з моменту оголошення незалежності. Мене зараз фактично намагаються позбавити громадянства", - резюмував лідер УДАРУ.

Згідно з Конституцією України, на посаду президента може бути обрано людину, яка проживає в Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років.

В УДАРі кажуть, що голосування за цей закон відбувалося з грубими порушеннями регламенту: не були проголосовані окремі поправки до документу, а також мало місце неперсональне голосування окремих депутатів.

Згідно з даними на сайті Верховної Ради, за законопроект №2054а проголосували 239 депутатів. Майже у повному складі за нього голосували представники Партії регіонів та Комуністичної партії.

"Сьогоднішній день можна записати до історії пострадянських путчів. Причому він може бути і набагато болючішим ніж той, що відомий всьому світі. Сьогодні влада замахнулася на особу, яка обов’язково посяде крісло президента країни", – заявив член фракції партії УДАР Сергій Каплін.

Після голосування за цей закон депутати від фракції УДАР ненадовго заблокували парламентську трибуну, вимагаючи скасування результатів голосування. Спікер Володимир Рибак на вечірньому засіданні заявив, що переголосування щодо резонансного закону не буде.

В УДАРі вимагають скасування суперечливого голосування та припинення практики порушення регламенту спікером.

Ніякої політики

"Сьогодні хтось почав трактувати, що ці поправки мають якісь політичні ознаки. Я, як фахівець в економічній і податковій справі, цього не бачу", - повідомив член парламенту від Партії регіонів Віталій Хомутиннік.

Віталій Хомутинник вважає, що ухвалений зранку проект закону "пройшов всі регламентні процедури".

Депутат наголосив, що на засіданні комітету в середу представники всіх фракцій у комітеті, в тому числі й опозиції, підтримали дві поправки, які пізніше викликали занепокоєння в партії УДАР.

Хоча, за словами пана Хомутинніка, автор двох скандальних поправок Ігор Бриченко від "Батьківщини" перед голосуванням просив їх відкликати.

Про це пан Хомутиннік повідомив спікеру Володимиру Рибаку перед ухваленням закону, проте той не відреагував.

Пропозицію опозиціонерів переголосувати законопроект Віталій Хомутиннік назвав неприйнятною. На його думку, вони мають подати свої поправки до закону, а комітет їх розглягне.

"А щось переголосовувати я не бачу навіть регламентного шляху, як це зробити. Якщо ми будемо так закони голосувати, а потім - скасовувати, то ми тоді не законодавці будемо, а якісь фокусники", - резюмував представник Партії регіонів.

Автор відхрещується

Автором обох суперечливих поправок до Податкового кодексу є депутат з фракції "Батьківщина" Ігор Бриченко.

"Я ще раз кажу, що до закону 2054а і поправок, які позначені моїм ім’ям, я не маю ніякого відношення", - пізніше виправдався Ігор Бриченко.

На це спікер Володимир Рибак повідомив, що є лист з поправками пана Бриченка до Податкового кодексу.

Сергій Каплін відмовився коментувати те, що автором невигідних для його політичної сили змін до законодавства став представник партнерської політичної сили.

Голова юридичного департаменту "Батьківщини" Павло Петренко відмовився коментувати ситуацію ВВС Україна, пославшись на те, що "ще не читав ці поправки".

Пізніше глава фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк повідомив, що ухвалення закону відбулося за вказівки президента.

"Віктор Янукович вчора дав вказівку Рибаку ухвалити цей закон, щоб нібито моїми і фракції "Батьківщини" руками позбавити пана Кличка права балотуватись в президенти", - заявив пан Яценюк.

Він також сказав, що, на його думку, цей закон не завадить Віталію Кличку балотуватися у президенти.

Арсеній Яценюк сказав, що, за його даними, закон вже підписав спікер парламенту і його направили на підпис президенту Януковичу.

На питання про те, як він оцінює заяву Віталія Кличка про намір балотуватися пан Яценюк сказав: "Він вправі заявляти все, що він хоче".